שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

התמונה הגדולה

מכירת כלל ביטוח מגבירה את האטרקטיביות של מתווה החלוקה בעין ומרחיקה את דנקנר מהמחזיקים

יניב רחימי 07:2222.08.13

להסכם שנחתם למכירת כלל ביטוח מאי.די.בי פתוח שבשליטת נוחי דנקנר לחברת JT מהונג קונג שבשליטת לי הייפנג, יש השפעה החורגת מהגבולות המוכרים של עסקאות מעין אלו. מדובר במהלך בעל משמעות רבה לכל הגורמים בהסדר החוב של אי.די.בי אחזקות ולשחקנים המעורבים במאבק על השליטה בקונצרן.

 

1. נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח

כלל ביטוח מוחזקת ישירות על ידי אי.די.בי פתוח (55%), ולכן לעסקת מכירת חברת הביטוח ל־JT השפעה ישירה על אי.די.בי פתוח ועל המהלכים שנוקטים מחזיקי האג"ח שלה להגנה על זכויותיהם.

 

אם העסקה תושלם במתכונתה הנוכחית, מכירת 32% ממניותיה של כלל ביטוח בתמורה ל־1.5 מיליארד שקל תשפר את הנזילות של אי.די.בי פתוח ותאפשר לה לשרת את החוב בטווח הקצר. על פי חוות הדעת של המשקיף מטעם בית המשפט עו"ד חגי אולמן, מכירת כל האחזקה בכלל ביטוח תייצר לאי.די.בי פתוח נזילות בהיקף משמעותי, שתאפשר לה אף לעמוד בהתחייבויותיה עד אמצע 2016.

 

בתרחיש שכזה, השלמת העסקה צפויה להסיר מסדר היום את הדרישה של מחזיקי האג"ח, ובראשם ג'רמי בלנק מקרן יורק וחגי בדש מפסגות, לכפות הסדר חוב על אי.די.בי פתוח.

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: יריב כץ

2. נושי אי.די.בי אחזקות וקבוצת אלשטיין

יציבותה של אי.די.בי פתוח חשובה למחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות — שנמצאת כפסע לפני קו הסיום של הסדר החוב — יותר מאשר לאלו של אי.די.בי פתוח עצמה. בבחינת יותר משהעגל רוצה לינוק, הפרה רוצה להניק. בתרחיש שמחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח "יירדו מהעץ" וימשכו את דרישתם לכפות הסדר חוב, אזי יובטח שהנכס המרכזי של אי.די.בי אחזקות יהיה בעל ערך והאיום המרחף מעל ראשם להסדר חוב באי.די.בי פתוח יוסר.

 

נוסף לכך, מכירת כלל ביטוח עשויה להחליש את קבוצת אלשטיין ולשפר את כוח המיקוח של הנושים באי.די.בי אחזקות, שלא ינהלו מו"מ מעמדת נחיתות כשגבם אל הקיר. אלו האחרונים עשויים לדרוש מאלשטיין תמורה גבוהה יותר עבור מניות אי.די.בי פתוח והגדלת הסכום שיועבר אליהם על חשבון זה שיוזרם לאי.די.בי פתוח. לחלופין, מאחר שזמנם של מחזיקי האג"ח יהיה בידיהם הודות למכירת כלל ביטוח, הם עשויים אף לסרב להצעת אלשטיין ולדרוש מהנאמנים לקיים מכרז על מניות אי.די.בי פתוח.

 

3. נוחי דנקנר ואלכסנדר גרנובסקי

באופן פרדוקסלי, דווקא הצלחתו של נוחי דנקנר לחתום על עסקה למכירת כלל ביטוח עלולה להגדיל את הסיכויים להדחתו מהקבוצה שבשליטתו. האטרקטיביות של המתווה שנבחר על ידי נושי אי.די.בי אחזקות — מתווה החלוקה בעין — גדלה ביחס ישר ליציבותה של החברה־הבת אי.די.בי פתוח. במצב כזה יהיה קשה יותר לדנקנר לגבש הצעה שתניח את דעתם של מחזיקי האג"ח ושתגרום להם להפוך את החלטתם, ובסופו של דבר ללכת עם מתווה להסדר שיותיר את דנקנר במרכז הבמה.

 

לאחר שהמאמצים לחתום על עסקה למכירת כלל ביטוח נשאו פרי, דנקנר נדרש להציג התקדמות משמעותית במו"מ עם גרנובסקי, שבתורו נדרש להפקיד 70 מיליון שקל כפיקדון הניתן לחילוט. לדנקנר נותרו ימים ספורים עד לדיון שנקבע בבית המשפט אצל השופט איתן אורנשטיין ביום ראשון הקרוב, שבו צפוי להיחרץ גורל השליטה באי.די.בי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x