$
בורסת ת"א

ניתוח כלכליסט

לנושי אי.די.בי טוב אלשטיין ביד מאשר דנקנר על העץ

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות חתמו על הסכם ההשקעה עם אדוארדו אלשטיין, כיוון שההצעה הגבוהה יותר של דנקנר וגרנובסקי פחות בטוחה וכוללת תנאים רבים שהשלמתם היתה אורכת זמן רב יותר. ביום ראשון יחליט בית המשפט אם לאשר את ההסכם

אורי טל טנא 12:2021.08.13

הצדדים בקונפליקט של אי.די.בי משפרים עמדות לקראת הישורת האחרונה בהכרעה על עתיד החברה, כאשר תאריך היעד הוא החלטת בית המשפט על אישור ההסכם, הצפויה בתחילת השבוע הבא.

 

הצעד העיקרי שבוצע השבוע הוא חתימה על הסכם בין מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לבין אדוארדו אלשטיין על השקעה של אלשטיין באי.די.בי פתוח. ההשקעה תיעשה לפי שווי נמוך יותר לאי.די.בי פתוח מאשר השווי שהוצע על ידי גרנובסקי ודנקנר, אך מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות מעדיפים אותה כיוון שבהסכם של גרנובסקי ודנקנר נדרשים תנאים רבים ומשך זמן ממושך עד שהוא יוכל להתבצע.

 

ההסכם עם גרנובסקי ודנקנר צפוי לעמוד בפני אתגר משפטי מהותי, כאשר מחזיקי מניות המיעוט באמבלייז ינסו למנוע את ההשקעה המשרתת את בעל השליטה החדש, אך לא אותם. כמו כן, הסדר זה מתבסס על השקעה של דנקנר של כ־243 מיליון שקל שספק אם הוא יכול להשיג. וכך, חתימה על הסכם זה משמעותה דחייה של חודשים רבים נוספים בדרך להסדר החוב של אי.די.בי אחזקות.

 

ההסכם שהציעו גרנובסקי ודנקנר הוא לפי שווי של 944 מיליון שקל לאי.די.בי פתוח. הסכם זה משאיר את מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות עם 268 מיליון שקל במזומן ועם 50% ממניות אי.די.בי פתוח לאחר שיושקעו בחברה 708 מיליון שקל. ההסכם המוצע עם אלשטיין מתבצע לפי שווי של 822 מיליון שקל לאי.די.בי פתוח, והוא משאיר את מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות עם 220 מיליון שקל מזומן ועם 49% ממניות אי.די.בי פתוח לאחר שיושקעו בחברה 700 מיליון שקל.

 

  

היקף התספורת של פתוח תלוי בהערכה של שווי המניות שלה. מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות מוכנים לקבל שווי הנמוך בכ־50 מיליון שקל כדי לזכות בהסכם שסיכויי התממשותו גבוהים בהרבה. בנוסף, הם משאירים לעצמם את הערך העתידי שאולי יקבלו באמצעות תביעות כנגד בעלי השליטה והדירקטורים על אחריותם בהגעה של אי.די.בי אחזקות לחדלות פירעון.

 

מבנה ההסכם עם אלשטיין נותן הרבה יותר ביטחון למחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות מאשר ההסכם עם גרנובסקי ודנקנר. אלשטיין יעביר מיידית 75 מיליון דולר כבטוחה, כאשר אם הוא ייסוג באופן חד־צדדי מההסכם הוא ייאלץ לרכוש מניות אי.די.בי פתוח בסכום זה, לפי יחס פחות טוב מזה שמוצע בהסכם עצמו. בנוסף, אלשטיין מתחייב להעביר 25 מיליון דולר נוספים עוד לפני חלוקת מניות אי.די.בי פתוח לידי מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות.

 

סעיף מהותי נוסף בהסכם הוא האפשרות של מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לבטל אותו חד־צדדית, אם הם יקבלו הצעה חלופית להשקעה באי.די.בי פתוח לפי ערך הגבוה מ־888 מיליון שקל לחברה ועם בטוחות השוות לפחות לאלו שמציג אלשטיין. כך מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לא "מסנדלים" את עצמם להסכם במקרה שבו תגיע לידיהם הצעה אטרקטיבית בהרבה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x