$
דעות

פרשנות - ליאו ליידרמן: האיש הנכון במקום הנכון

ליידרמן הוא האיש שבנוי מהחומר שממנו קורצו כמה מהנגידים היותר מוצלחים של בנק ישראל כפרופ' מיכאל ברונו ז"ל ופישר. כמוהם, גם ליידרמן משלב רקע אקדמי עשיר עם ניסיון רב שנים וידע מקצועי שמעורר הערכה ואמון רבים בקרב הקהילה הכלכלית בארץ ובעולם. על ליידרמן יהיה להתמודד עם מציאות שבה התבטאות מעורפלת של נגיד הפד גוררת ירידות שערים באג"ח בישראל. ולחשוב שנתניהו יכול היה לחסוך מהמשק את ההמתנה המיותרת ומעצמו את ההתבזות

אמנון אטד 07:3901.08.13

אחרי חצי שנה של התנהלות שלא מוסיפה לו כבוד, עשה ראש הממשלה בנימין נתניהו את הצעד המתבקש ומינה אדם ראוי לתפקיד נגיד בנק ישראל. ולחשוב שנתניהו יכול היה לחסוך מאיתנו את ההמתנה המיותרת ומעצמו את ההתבזות במינוי השנוי במחלוקת של יעקב פרנקל. הלקח שיש ללמוד כאן הוא שבתחום העשייה הכלכלית אין צורך לחפש כל פעם כוכבים זוהרים מעבר לים. גם מתחת לפנס בבית אפשר ללא קושי למצוא אנשים ראויים שיעשו את העבודה. 

פרופ' ליאו ליידרמן פרופ' ליאו ליידרמן צילום: עמית שעל

 

שילוב בין ידע אקדמי לניסיון מעשי

 

התאמתו של ליידרמן לתפקיד אינה גורעת מיכולתה של קרנית פלוג, שהגיעה לקו הגמר. פלוג, כלכלנית עתירת ידע וניסיון, מכהנת בשנתיים האחרונות בתפקיד המשנה לנגיד, ובחודש האחרון נכנסה לנעליו הגדולות של סטנלי פישר ושימשה נגידה בפועל. ההערכה בקרב אנשי המקצוע בירושלים היא כי פלוג הייתה יכולה להיות נגידה טובה. החלטתה לפרוש מבנק ישראל מעציבה אך מובנת, במיוחד על רקע היחס שקיבלה מנתניהו.

 

ליידרמן הוא האיש הנכון במקום הנכון שבנוי מהחומר שממנו קורצו כמה מהנגידים היותר מוצלחים של בנק ישראל כפרופ' מיכאל ברונו ז"ל ופישר. כמוהם, גם ליידרמן משלב רקע אקדמי עשיר עם ניסיון רב שנים וידע מקצועי שמעורר הערכה ואמון רבים בקרב הקהילה הכלכלית בארץ ובעולם.

 

ליידרמן עבד שמונה שנים בבנק ישראל בתפקידים בכירים. ניסיון עשיר זה מכשיר אותו לכניסה חלקה לתפקיד הנגיד, כמעט ללא צורך בחפיפה. ניסיונו המקצועי ב־13 השנים האחרונות במגזר הפיננסי, בארץ ובחו"ל, מעניק לו יתרון נוסף, במיוחד בהתמודדות מול ראשי המערכת הבנקאית שהוא מכיר היטב.

 

מציאות מאתגרת וועדה מוניטרית מתפוררת

 

משימתו הראשונה של ליידרמן תהיה שיקום הוועדה המוניטרית המתפוררת. פישר פרש לפני חודש, פלוג תפרוש בעוד חודש, ואיתה יסיים את תפקידו חבר הוועדה האחרון מאנשי בנק ישראל, בארי טאף. בעוד שלושה חודשים יפרוש גם חבר הוועדה החיצוני פרופ' ראובן גרונאו.

 

בנוסף יהיה על ליידרמן להתמודד עם המציאות המורכבת בכפר הגלובלי, שבה התבטאות לא לגמרי מובנת של נגיד הבנק האמריקאי גוררת ירידות שערים תלולות בשוק האג"ח הממשלתיות בישראל. כאן יהיה עליו לתמרן בין פערי הריביות הקיימים בין ישראל לארה"ב ואירופה, לחשוב מה עושים עם מלחמת המטבעות שבה פתח קודמו בתפקיד ושהפכה לנשק יום הדין גם של מדינות חזקות כמו יפן, ובמיוחד לפעול להמרצת הפעילות במשק מבלי לעורר מרבצו את שד מחירי הדירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x