$
משפט

כשהבורר לרעתי, אולי זה בכלל לטובתי

בבקשה לפסילת בורר שהתגלגלה עד לעליון, נטען שהחלטות שקיבל הבורר יצחק שנהב לרעת לקוח של עו"ד עדו דיבון נועדו למעשה לטשטש את הקרבה בין דיבון לשנהב, והכל כדי למנוע פסילה של שנהב בתיק אחר שבו מעורבים השניים

משה גורלי 09:3129.07.13

ג' בעלים ומנכ"ל של רשת אופנה ידועה מנהל מאבק בלתי נלאה נגד השופט בדימוס יצחק שנהב שהיה בורר בינו לבין גרושתו, ונגד עו"ד עדו דיבון, שייצג את גרושתו בבוררות שבה הפסיד לה את מרבית רכושו. ג' הגיש בקשה לפסילת הבורר בטענה שהשניים - שנהב ודיבון - מתפללים יחד בבית הכנסת. בקשת פסילה זו נדחתה בידי השופטים שפרה גליק מבית המשפט לענייני משפחה ושוב, בערעור למחוזי, אצל השופט שאול שוחט.

 

שתי הערכאות קבעו שהתפילה המשותפת לא מחייבת גילוי, ודחו את הבקשה לפסילת שנהב. ג' לא עצר שם והמשיך לבית המשפט העליון, ובאמצעות עו"ד צבי זף הגיש בקשת רשות ערעור. במסגרת בקשה זו הוא מגולל סיפור נוסף, שמשליך על מערכת היחסים הפסולה, לטענתו, בין הבורר שנהב לעו"ד דיבון.

 

השופט בדימוס יצחק שנהב. "הטענות מגוכחות וחסרות שחר" השופט בדימוס יצחק שנהב. "הטענות מגוכחות וחסרות שחר"

 

הפעם מדובר בא', איש עסקים, שגם תיק בעניינו מתנהל בפני הבורר שנהב. גם א' הגיש בקשה לפסול את הבורר, גם כאן על בסיס היחסים בין דיבון לבין שנהב. פרטי הסכסוך חסויים, אבל הטענה לקשר בין דיבון לשנהב בתיקו של א' מעניינת, כיוון שא' היה דווקא מיוצג על ידי דיבון בפני שנהב, וכביכול אמור היה "להרוויח" מהקשר עם הבורר, אם יש כזה.

 

דיבון התעקש על שנהב

בבקשה של ג' לעליון מסופר שכאשר הועלתה בבית המשפט האפשרות להעביר את התיק של א' לבוררות, התעקש דיבון כי הבורר שימונה יהיה שנהב. דיבון לא נכח באולם, אולם הנחה בטלפון את עו"ד שמואל מורן שגם הוא ייצג את א' ושנכח באולם, שאם שנהב לא ימונה, אין הוא מוכן ללכת לבוררות.

 

א' סיפר בתצהירו, כך נכתב בבקשה, כי כאשר פנה לעו"ד עידו דיבון, ושאל אותו מדוע הוא התעקש דווקא על בורר זה, יצחק שנהב, ענה לו עו"ד דיבון: "אל תדאג, זה טוב לנו".

 

אלא שבשלב מסוים העניינים החלו להתגלגל דווקא לרעתו של א'. כך מספר עו"ד זף בבקשה לבית המשפט העליון: "מעת שהוגשה בחודש אוגוסט 2012 הבקשה להעברת בורר מתפקידו בתיק הנוכחי (בקשת הפסילה של ג' - מ"ג), החל הבורר באופן בלתי מובן ליתן סדרה של החלטות ביניים כנגדו (של א' - מ"ג). כאשר שאל את בא כוחו עו"ד דיבון לפשר העניין, ענה לו מר דיבון: "לא מתאים לי שעכשיו הבורר ייתן החלטות לטובתך... אני מעדיף הרבה החלטות קטנות נגדך, ושבסוף ההחלטות החשובות תהיינה בעדך". מהתשובה שקיבל הבין א' שיש עוד תיק מעורב ושדבר מה אינו כשורה.

 

אם כן, לפי הנטען, זו הזיקה בין שני הסיפורים: כדי לכסות על הקשר הפסול בין שנהב לדיבון שנטען בבקשת הפסילה של ג', החל א' לספוג החלטות לרעתו, כאשר דיבון מרגיע אותו ש"בסוף ההחלטות החשובות תהיינה בעדך". א' מוסיף וטוען כי דיבון ציין בפני סובביו שבניגוד לשמועות כאילו קיימים קשרים מיוחדים בינו לבין הבורר, הרי ש"הנה יש תיק מסוים שאני מנהל אצל הבורר שנהב, ובתיק זה כל ההחלטות הן לרעתי".

 

"זה נראה מאוד רע"

הבוררות של ג' ושל א' החלה בפני הבורר שנהב ממש באותו הזמן, 19 ו־20 בפברואר 2012, כאשר דיבון ייצג את א' ואת גרושתו של ג'.

 

הבורר שנהב לא מגלה לצדדים שדיבון מייצג מולו במקביל בשתי הבוררויות.

 

בפרוטוקול ישיבת הבוררות הראשונה ב־20 בפברואר 2012, שבה נכחו גם עו"ד דיבון והבורר שנהב, תועדו דבריו של עו"ד יצחק הלוי שייצג את גרושתו של א': "כשאנחנו היינו בבית המשפט המחוזי הם אמרו שרק אותך הם רוצים... אני חייב לומר שאני הייתי בדיון, זה נראה, אני אומר לך, עדו (דיבון - מ"ג), זה נראה מאוד מאוד מאוד רע, וזה לא רק שזה נראה מאוד מאוד מאוד רע, השופטת נד"ב נזפה בעו"ד שמואל מורן, אני התביישתי בשבילו, זה נראה רע...".

 

עו"ד דיבון: "זה לא נראה שום רע". עו"ד הלוי: "מאוד רע. מאוד רע".

 

כאמור, את הסיפור הזה מצרף ג' לבקשת רשות הערעור שהוא מגיש לעליון. מהבורר ומהשופט (בדימוס) יצחק שנהב נמסר בתגובה: "זה לא הגיוני, לא מתקבל על הדעת לטעון שא' מפסיד כיוון שאני מפלה אותו לרעה, רק כדי להראות שגם חבר שלי כביכול עו"ד דיבון מפסיד אצלי. זה הפוך על הפוך. א' החליף את דיבון כיוון שהוא איבד בו אמון לאחר שהיו כמה החלטות בבוררות, בתחילה לטובתו, ובהמשך לרעתו".

 

מעו"ד עדו דיבון נמסר בתגובה: "בתי משפט השלום והמחוזי אמרו את דברם. זה מגיע לרמה של גיחוך: פעם הבורר שנהב פוסק לטובתי כי אני מתפלל איתו ופעם הוא פוסק נגדי כי אני מתפלל איתו... הטענות חסרות שחר ואינן ראויות לתגובה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x