$
דעות

כולם מדברים על שר"פ

איש לא מדבר על הבריאות שלנו. זו לא מורכבת מתעריפים של ניתוחים, אלא מתלונות קטנות, מריצות משפילות בין משרדים ומהמתנה בקוצר רוח למנהל המחלקה

מיקי פלד 08:4429.07.13
שבע פעמים עשה "טופס בקשת החזר על טיפול" את הדרך מהבית שלי אל משרדי הנהלת אחת הקופות וחוזר חלילה. בקשה ראשונה, ועוד אחת, ואז ערר ואז ערר אל הערר. לבסוף ההחזר המיוחל התקבל וחסכנו 720 שקל על זה שהרצנו חולה סיעודית שהתלוננה על כאבים עזים למיון בבית החולים ללא אישור מוקדם מרופא המשפחה.

 

לא צריך למחוא כפיים. ההישג יוצא הדופן הוא לא רק תוצאה של עקשנות, אלא גם של כניעה. הכסף התקבל רק לאחר שהתחייבתי בכתב שלא אחזור על התנהגות נלוזה שכזו.

 

שרת הבריאות יעל גרמן שרת הבריאות יעל גרמן צילום: חיים צח

 

כמה ימים לאחר אישור ההחזר כינסה לראשונה שרת הבריאות יעל גרמן את הוועדה בראשותה, שאמורה לבחון מחדש את מערכת הבריאות הציבורית. מאז דיברו שם בעיקר על שירותי רפואה פרטיים שיינתנו או לא יינתנו בבתי החולים הציבוריים. לא רק בוועדה, כולם מדברים על שר"פ ומשמיעים את דעתם אבל איש לא מדבר על הבריאות שלנו. זו לא מורכבת מתעריפים של ניתוחים, אלא מתלונות קטנות, מריצות משפילות בין משרדים ומהמתנה בקוצר רוח למנהל המחלקה. איש לא מדבר על הפעם הבאה שאותה חולה סיעודית נזקקה למיון ועלתה המחשבה אם לקחת את הסיכון ולהפר את ההבטחה שלי לקופה.

 

זו המציאות היומיומית, השוחקת, של מערכת הבריאות שלנו שמעמידה שיקולי חיים מול כסף וטפסים. לא השר"פ יהרוג אותנו, אלא גירעונות של יותר ממיליארד שקל בקופות החולים שקופצות ידן אל מול חולים מיואשים. אליהן מתווסף גירעון של 700 מיליון שקל בבתי החולים הממשלתיים, כמעט כולם בפריפריה. הם לא חלק מדיוני השר"פ, שאולי יעזור לחולים של תל אביב, אך לא של צפת או אשקלון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x