$
משפט

רק עתירה של מטופלת באלטרוקסין הובילה לחשיפת פרוטוקול ועדת הבדיקה של הפרשה

יצרנית התרופה, המשמשת לטיפול בתת־פעילות של בלוטת התריס, שינתה את הרכב התרופה בלי שדיווחה על כך לרופאים ולמטופלים. רופאים שלא ידעו על השינוי המשיכו לרשום את התרופה לחולים שרבים מהם החלו לסבול מתופעות לוואי קשות

זוהר שחר לוי 07:5224.07.13

רק עתירה לגילוי מסמכים הביאה את משרד הבריאות למסור פרוטוקול שימוע שנערך לרוקחת הראשית של יצרנית התרופות גלקסו בוועדת הבדיקה לפרשת האלטרוקסין.

 

תרופת אלטרוקסין תרופת אלטרוקסין צילום: שאול גולן

 

ב־2011 נחשף שיצרנית התרופה, המשמשת לטיפול בתת־פעילות של בלוטת התריס, שינתה את הרכב התרופה בלי שדיווחה על כך לרופאים ולמטופלים. הרופאים, שלא ידעו על השינוי, המשיכו לרשום את התרופה לחולים שרבים מהם החלו לסבול מתופעות לוואי קשות. משרד הבריאות הקים ועדת בדיקה בעקבות המקרה, ובמקביל הוגשו כמה תביעות ייצוגיות שאוחדו לתביעה אחת של 4.5 מיליארד שקל. לפני כחצי שנה פנתה אחת הנפגעות באמצעות עורכי הדין איתן פלג ויעקב דוידוביץ לבית המשפט, ודרשה לקבל ממשרד הבריאות מסמכים הקשורים בפרשה. העותרת טענה שמשרד הבריאות מסרב להעביר מידע למטופלים וכי יש להורות לו להעביר את כל המסמכים שעמדו בפני ועדת הבדיקה.

 

בשבוע שעבר התקיים דיון בעתירה בפני השופט דוד שחם, ובמסגרתו נעתר משרד הבריאות להעביר את פרוטוקול השימוע. מהפרוטוקול עלה שהרוקחת הראשית של גלקסו העבירה דו"ח של אלפי עמודים למשרד הבריאות, כחלק מהליכי רישום התרופה, אולם היא נמנעה מהלתריע על תופעות הלוואי שהיו למשתמשים בניו זילנד כשנה קודם. לטענת עו"ד דוידוביץ, בא כוחה של העותרת, על משרד הבריאות להעביר גם מסמכים הנוגעים לבדיקה של אנשי המשרד בגרמניה, שבמשרד מסרבים למסור בטענות של חיסיון מסחרי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x