$
משפט

האם ניתן לכלול הרשעה בחו"ל בדיון לעונש?

לקראת דיון בעונש של בעלי יפנאוטו לשעבר על קבלת דבר במרמה, טוענת המדינה שלאמנון ברזילי רישום פלילי בהולנד. באת כוחו: "זו מחלוקת על ארנונה"

תומר גנון 07:5524.07.13

אמנון ברזילי, יו"ר הדירקטוריון ובעל השליטה לשעבר במטיס קפיטל הציבורית שהחזיקה ביפנאוטו יבואנית סובארו, הורשע לאחרונה בעבירות מרמה בהולנד. כך הודיעה הפרקליטות לשופט חאלד כבוב, במסגרת דיון הטיעונים לעונשו של ברזילי, שהורשע באפריל בהסדר טיעון בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים בתאגיד.

 

במסגרת ההליך המתנהל נגדו בישראל, הודה ברזילי בכתב אישום מתוקן שלא גילה לדירקטוריון יפנאוטו על הסכם תיווך אישי שהיה לו עם חברת טריידמוביל שעבדה עם החברה, הסכם שהניב לו 1.8 מיליון שקל. הפרקליטות התחייבה בהסדר הטיעון לבקש עד שמונה חודשי מאסר בפועל וקנס שגובהו ייקבע בבית המשפט. לפי ההסדר, באת כוחו של ברזילי, עו"ד פנינת ינאי, מבקשת לגזור עליו שלושה חודשי עבודות שירות. מאז שמכר את השליטה במטיס קפיטל וחדל לכהן כנושא משרה בה ביוני 2010, פועל ברזילי בתחום הנדל"ן בקוסטה ריקה, ברומניה ובברלין.

 

ביום ראשון הגישה לבית המשפט העוזרת לפרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, עו"ד אלה בנישתי, בקשה להגשת ראיות נוספות במסגרת הטיעונים לעונש. "המאשימה תבקש להוסיף לראיותיה לעונש בעניינו של ברזילי ראיות נוספות המוכיחות הרשעות קודמות שלו מחוץ לתחומי ישראל", נכתב בבקשה. "הפרקליטות מבקשת להעביר לעיון השופט העתק מהרישום הפלילי של ברזילי בהולנד, פסק דין מאושר של בית המשפט באמסטרדם ואישור של משרד המשפטים ההולנדי על העברת המסמכים לישראל".

 

אמנון ברזילי אמנון ברזילי צילום: בועז אופנהיים

 

בין התביעה להגנה ניטשת מחלוקת על עצם הגשת פסק הדין מהולנד לשופט כבוב. בדיון הטיעונים לעונש שקדם להגשת הבקשה התנגדה עו"ד ינאי להגשתו בטענה שאינו חלוט. השופט כבוב ביקש מהפרקליטות להציג לו תרגום של פסק הדין בטרם יכריע בנושא, אך הסכים שאין להגיש את פסק הדין אם אינו חלוט. בפרקליטות בחרו לא לתרגם את פסק הדין אלא להסתפק בראיות לכאורה על ההרשעה בהולנד. "ברזילי אינו חולק על עצם ההרשעה, אלא טוען לעניין משקלה", טוענים בפרקליטות. "די בכך כדי להכשיר את הראיות על עברו הפלילי". טענת הפרקליטות על כך שברזילי אינו חולק על ההרשעה מסתמכת על תגובה שהעבירה לפני כשבוע עו"ד ינאי לבקשה להארכת מועד התרגום של פסק הדין ההולנדי. "אין צורך בתרגום המלא, מכיוון שהפסק ידוע לנו ממילא ובכל מקרה מדובר בפסק של ערכאה נמוכה ולא בפסק סופי".

 

במסגרת דיון הטיעונים לעונש בתחילת החודש, הציג ברזילי שורה של עדי אופי, בהם כדורגלן העבר ריפעת (ג'ימי) טורק ואיש העסקים היפואי ואליד אבולעפיה. השניים סיפרו על תרומות של ברזילי לילדים נזקקים ביפו כשהיה בעל השליטה ביבואנית סובארו. "לאמנון בצעירותו לא היתה כפית זהב", העיד טורק. "באנו ממקומות קשים. כשפניתי אליו הוא תמיד עזר". ברזילי עצמו אמר לשופט: "אני מבקש סליחה וזהו. אם עשיתי טעות, אז עשיתי טעות. מה אני יכול לעשות? זאת לא היתה טעות בכוונה".

 

מעו"ד פנינת ינאי, באת כוחו של ברזילי, נמסר בתגובה שהסדר הטיעון נכרת לאחר מו"מ ממושך ולפרקליטות היה "סיפק לבצע כל בדיקה שחפצה. הניסיון הפסול להביא לפתחו של בית המשפט ראיות בלתי קבילות באמצעות בקשה חסרת בסיס, תוך העברתן לפרסום בתקשורת והכל כדי להכפיש את מרשי ולנסות להשפיע כך על ההליך, לא יצלח. לגופם של דברים ואך לשמירה על שמו הטוב של מרשי, הרי שלאחר בדיקה התברר לנו שמדובר במחלוקת עם העירייה על תשלומי ארנונה מעסק שהיה שייך למר ברזילי ושזה תקופה אינו בחזקתו, ומשכך מדובר בטעות. צר לנו על התנהלות הפרקליטות, גוף שמתקיימת לגביו חובה מוגברת של התנהלות הוגנת תקינה וראויה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x