$
בארץ

הטבות המס הגדולות לא הפריעו לחברות לפטר עובדים

החוק שבמסגרתו קיבלו החברות הגדולות הטבות מס מפליגות נועד לעודד תעסוקה - אלא שהוא לא אסר על החברות לפטר עובדים

הדר קנה 06:5618.07.13

רשימת הטבות המס שפורסמה שלשום חושפת לא רק את היקף ההטבות האדיר שניתנו לחברות בין השנים 2006-2011 אלא גם שחלק מהחברות קיבלו את ההטבות בזמן שהן מפטרות עובדים וסוגרות מפעלים בישראל. הטבות המס לחברות נגזרות מהרווחים שהן מציגות, והמדינה אינה מתנה אותן באיזושהי התחייבות שלא לפטר עובדים או להקים מפעלים במדינה. 

רשימת ההטבות חשפה כי החברות הציבוריות הגדולות בישראל קיבלו הטבות בהיקף של 16 מיליארד שקל. בנוסף נחשפו יתר שמותיהן של החברות המקבלות הטבות מס מהמדינה.

 

כך לדוגמה החברה מיקרון, ענקית השבבים האמריקאית, קיבלה בשנים 2011-2012 הטבות מס, בזמן שהיא הוציאה את פעילותה מישראל וצפויה לסגור את המפעל עד סוף 2015.

 

אלביט מערכות קיבלה הטבות מס בשנים 2006-2011. ב־2011 החלה בהליך התייעלות שכלל פיטורים של עשרות עובדים בחטיבת היבשה בנתניה ובחטיבות אחרות. ענקית ציוד התקשורת סיסקו פיטרה גם היא כ־50 עובדים בישראל באותה שנה. מפעל פלסן מקיבוץ סאסא מהגליל העליון, שמייצר רכיבים ואביזרי מיגון מחומרים מרוכבים לכלי רכב, קיבל הטבות במס מהמדינה ב־2011 ופיטר אז כ־100 עובדים.

 

שר הכלכלה, נפתלי בנט שר הכלכלה, נפתלי בנט צילום: טלי מאייר

 

בשנת 2005 נכנס לתוקפו תיקון 60 לחוק לעידוד השקעות הון שקבע בין היתר את "המסלול הירוק", המאפשר לחברות לקבל הטבות מס בלי כל אישור מקדמי ממרכז ההשקעות, כפי שהיה נהוג עד אז. החברות היו צריכות רק למלא בטופס כי הן עומדות בקריטריונים שקבע החוק ולקבל את ההטבה. מסלול זה היה הסיבה העיקרית לגידול דרמטי בחברות הנהנות מההטבות. כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט" בימים אלו בוחן משרד האוצר הקמת ועדה לבחינה מחודשת של החוק.

 

הוועדה תבחן אם החוק מגלם בתוכו ערך מוסף שהחברות מעניקות לכלכלה הישראלית, לאילו אזורים כדאי לתת תעדוף, לאילו סוגי חברות כדאי לתת הטבות וכן הלאה.

 

אלביט מערכות מסרה בתגובה כי "ב־2007 העסיקה אלביט מערכות בישראל כ־7,650 איש ובשנת 2012 גדל מספר עובדי החברה בארץ לכ־8,720, גידול של יותר מ־1,000 עובדים. חלקם באזורי פריפריה כמו כרמיאל, תל חי ושדרות. אנו גאים בתרומתם של עובדינו לביטחון המדינה ולחוסנה הכלכלי".

 

סיסקו הדגישה גם היא את הגידול העקבי והרצוף של השקעותיה בארץ, וגרסה כי היא מתכוונת להרחיב את הפעילות. לדבריה, סיסקו קיבלה הטבות בהתאם לחוק לעידוד השקעות הון ולא במסגרת מסלול תעסוקה. בעקבות רכישות NDS ואינטוסל הגדילה סיסקו את מצבת כוח האדם שלה משמעותית והיא מעסיקה כיום כ־2,000 עובדים בישראל".

 

החברה מיקרון ישראל לא רצתה להגיב. מפלסן סאסא לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת גליון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x