דעות

קייטנות ריאליטי: חיקוי לגיטימי או הפרת זכויות יוצרים?

רוב הסיכויים שילדיכם יעדיפו את "קייטנת מאסטר שף" על פני "קייטנת הבישול של מירי", אבל בעלי קייטנות שעושים שימוש בשמות ופורמטים של תכניות ריאליטי עלולים למצוא עצמם מואשמים בהפרת זכויות יוצרים

עדי ברקן-לב 07:5212.07.13

קייטנת "מאסטר שף",קייטנת "כוכב נולד", או קייטנת "הישרדות" - קייטנות הנושא הנקראות על שמן של תכניות טלוויזיה הפכו לפופולאריות לאחרונה, אך למרות שמדובר בתופעה רווחת היא מעלה שאלות הנוגעות לקניין רוחני. בעולם שלנו מה שמצליח זוכה לחיקוי, אבל במקרים מסויימים מדובר בפגיעה בזכויות הקניין הרוחני של תכניות הטלוויזיה.

 

נכון שבתכניות ריאליטי אין עלילה קבועה מראש ו"המשחק" בלתי צפוי, אבל כללי הקנין הרוחני חלים עליהן. למשל, בנושא זכות יוצרים: על פי החוק, דיני זכויות היוצרים אינם מעניקים ליוצר זכויות ברעיון עצמו, אלא באופן הביטוי שלו. מסיבה זו רעיונות מועתקים על דרך השגרה וכל עוד אופן הביטוי שלהם שונה, אין עם כך בעיה.

 

תכניות הריאלטי והשעשועונים הפופולריות כל כך בשנים האחרונות יצרו זכות חדשה - זכות יוצרים בפורמט של תכנית. לזכות זו ערך כלכלי רב וניתן לסחור בה כבכל זכות קניינית אחרת. מסיבה זו, כשבעל קייטנה מבקש למשוך אל קייטנת הקיץ שלו קייטנים רבים ככל האפשר באמצעות יצירת "קייטנת הישרדות" שמעתיקה את הפורמט של תכנית הריאלטי, הוא עלול למצוא את עצמו מפר זכות יוצרים.

 

 

הישרדות. לזכות יוצרים בפורמט של תכנית יש ערך כלכלי רב וניתן לסחור בה כבכל זכות קניינית אחרת הישרדות. לזכות יוצרים בפורמט של תכנית יש ערך כלכלי רב וניתן לסחור בה כבכל זכות קניינית אחרת צילום: אייל נבו

 

בהקשר זה חשוב לציין שזכות יוצרים לפורמט בתכנית לא תינתן בקלות, שהרי תחרויות המשלבות מבחני כוח עם מבחני מוח בין שתי קבוצות היו קיימות הרבה לפני תכנית הריאליטי שעשתה מזה גם כסף. זה מחזיר אותנו לשאלה הבסיסית בדיני זכות יוצרים – מתי מדובר ברעיון ומתי בביטוי שלו?

 

השתמשתם בלוגו של "מאסטר שף"- יש מצב שהפרתם זכויות

 

קייטנות הנושאות את שמן של תכניות טלוויזיה פופולריות מעלות שאלות הנוגעות גם לדיני סימני המסחר. קייטנת "מאסטר שף", למשל. זו בעצם קייטנת בישול, כמוה היו כבר בימי "ילדים מבשלים" של רות סירקיס משנות השבעים. לקחו את הרעיון של תכנית בישול, הכניסו בו קצת "פלפל" ויצרו פורמט שיתכן שהוא בר הגנה. אבל תוך כדי גם יצרו, אולי, זכות בסימן מסחר.

 

 

מאסטר שף. כשהקייטן הקטן רואה עלון פרסום של קייטנת "מאסטר שף", רוב הסיכויים שהוא יעדיף אותה על פני "קייטנת הבישול של מירי" מאסטר שף. כשהקייטן הקטן רואה עלון פרסום של קייטנת "מאסטר שף", רוב הסיכויים שהוא יעדיף אותה על פני "קייטנת הבישול של מירי" צילום: שי שרף

 

סימן מסחר כמו "מאסטר שף" לתכנית טלוויזיה עשוי לכאורה להיחשב כסימן מתאר – סימן שמתאר את תוכן התכנית ולפיכך אין לרשום לגביו זכות בלעדית לאף אדם. יחד עם זאת, השימוש בסימן זה כל כך מזוהה עם תכנית הריאליטי שייתכן שבכך יהיה מספיק כדי לשכנע את רשות הפטנטים להתיר את הרישום. לכן, כשהקייטן הקטן (שמכיר היטב את התכנית בטלוויזיה) רואה עלון פרסום של קייטנת "מאסטר שף", רוב הסיכויים שהוא יעדיף אותה על פני "קייטנת הבישול של מירי".

 

השם "כוכב נולד" משך לקוחות? ניתן לתבוע אתכם על עשיית עושר ולא במשפט

 

העדפה זו מובילה אותנו לזכות נוספת בדיני הקניין הרוחני ש"קייטנת כוכב נולד של שימי" למשל עלולה להיות נגועה בה: עשיית עושר ולא במשפט. משמעות עוולה זו היא שבעל הקייטנה, העושה שימוש בסימן (הרשום בישראל אגב) "כוכב נולד" גם מתעשר על חשבון בעל הזכות בסימן שלא כדין, תוך הפרת זכויות בעל הזכות. את ההתעשרות הזו יכול לתבוע בעל הזכות מאת בעל הקייטנה.

 

 

כוכב נולד.  בעל הקייטנה, העושה שימוש בסימן "כוכב נולד" מתעשר על חשבון בעל הזכות בסימן שלא כדין כוכב נולד. בעל הקייטנה, העושה שימוש בסימן "כוכב נולד" מתעשר על חשבון בעל הזכות בסימן שלא כדין צילום: אלעד וייסמן

 

לסיום, כל זה רק בתאוריה. בעולם שלנו מה שמצליח תמיד זוכה לחיקויים. אם זה טוב או רע או שאפשר לחיות עם זה, רק ימים יגידו. בינתיים, הילדים נהנים, התכניות והקייטנות משגשגים ורק ההורים נשארים לקטר.

 

הכותבת היא עורכת דין שותפה במשרד סורוקר - אגמון, עורכי דין ועורכי פטנטים ומתמחה בתחום הקנין הרוחני.

 

* כל שמות הקייטנות המתוארות במאמר זה הן יציר הדמיון ואין להן שום קשר עם המציאות.

 

** "כוכב נולד" הוא סימן מסחר של שידורי קשת בע"מ וטדי יזמות והפקות (1992) בע"מ; "מאסטר שף" הוא סימן מסחר של חברת Shine TV Limited "; הישרדות" ו- survivor"" הם סימני מסחר של חברתCastaway Television Productions Limited.

 

***כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחברת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כשלהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x