שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

מתקרבים להכרעה

סיפור מינויו של דני נוה ליו"ר כלל ביטוח הוא אירוע ייחודי שמציב את הגופים המוסדיים בפני דילמה

רחלי בינדמן 08:4111.07.13

סיפור מינויו של דני נוה ליו"ר כלל ביטוח הוא אירוע ייחודי שמציב את הגופים המוסדיים בפני דילמה שבעבר לא נדרשו להתמודד איתה. הגופים המוסדיים נדרשים לקבל החלטה האם להשתמש בכלי שניתן להם – לאשר או לדחות חבילת שכר של יו"ר חברה – ככלי להביע את עמדתם לגבי עצם המינוי של אותו מנהל. על פי רוב, בעלי מניות המיעוט לא מתיימרים להתערב בהחלטות של דירקטוריון ריבוני שבוחר את מנהליו. הגופים המוסדיים סבורים כי הדירקטוריון יודע לבחור את מנהליו.

אלא שאתמול הצהיר אילן רביב, מנכ"ל בית ההשקעות מיטב־דש, כי יתנגד לתנאי העסקתו של נוה לאו דווקא בשל היותם מופרכים אלא בשל זהות המנהל שאמור לקבל אותם.

למעשה, דני נוה ששמע את הביקורת הציבורית כלפיו ניאות לבצע שינויים בתנאי העסקתו – הוא הסכים לקבל חבילת אופציות נמוכה יותר ולהתנות את קבלת מלוא מענק הפרישה שלו בכהונה של לפחות שנה בתפקיד. סביר גם להניח שחבילת שכר כזו לו היתה באה לאישור בכל חברה אחרת שמתנהלת במהלך עסקים רגיל היתה זוכה לאישור הגופים המוסדיים.

 

דני נוה דני נוה צילום: אוראל כהן

 

כלל ביטוח אינה מתנהלת במהלך עסקים רגיל. בעלת השליטה בה, הנמצאת במצוקה אמיתית, מובילה תהליכים למכירתה המהירה. במצב כזה, בעל שליטה שבמהלך עסקים רגיל פועל באופן רציונלי וממנה מנהלים ראויים, עלול לדאוג לאינטרס הצר שלו על חשבון כלל בעלי המניות. נוה הוא איש אמונו ומקורבו של דנקנר ונעדר ניסיון בתחום הביטוח. בעבר השקיעה כלל ביטוח כ־30 מיליון דולר בקרן ההשקעות שהקים נוה. יו"ר דירקטוריון אמור לשרת את האינטרסים של כלל בעלי המניות ולא רק את האינטרסים הצרים של בעל השליטה.

 

בשל הקשרים האישיים בין השניים עלול להיווצר חשש ולו למראית עין, שנוה ידאג לאינטרסים של דנקנר ורצונו לשמור על השליטה בקונצרן ולאו דווקא לטובת האינטרס הכולל של בעלי המניות של כלל. כך, למשל, ייתכן שיגיע קונה ראוי לכלל ביטוח שיציע פרמיה גבוהה על מחיר השוק של כלל, אך יתנה את הרכישה בתנאים מסוימים כמו, למשל, קבלת אחוז מסוים מהחברה, ואילו דנקנר יעדיף לשמור חלק מהשליטה בידיו או שתנאים מסוימים לא יהיו מקובלים עליו. עלול להיווצר מצב שנוה יסייע לדנקנר לדחות את הצעת הרכישה של גורם כזה או אחר ולהעדיף הצעה של גורם אחר שעדיף לבעל השליטה אך לאו דווקא לכלל בעלי המניות.

 

באופן חריג, כמעט חסר תקדים, הגופים המוסדיים ובראש חברות הביטוח הגדולות, יידרשו ביום ראשון להצביע לא רק ביחס להוגנות תנאי השכר, אלא לגבי זהות היו"ר הנכנס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x