$
מחלקים את העוגה

התקציב הפתוח מגיע לרשויות המקומיות

המערכת החדשה תאפשר לתושבים לנבור בתקציבים שהרשות המקומית משקיעה בהם מתוך הנחת יסוד כי השפעת הרשות המקומית על חיים היומיום של הציבור גדולה בהרבה מהשפעת השלטון הארצי בירושלים

שאול אמסטרדמסקי 08:0909.07.13
לקראת הבחירות ברשויות המקומיות, שיתקיימו בסוף אוקטובר, מתכוננים בסדנא לידע ציבורי בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה להשיק כלי חדש שאמור לאפשר לציבור להבין לראשונה איפה הכסף במישור המוניציפלי. מדובר במעין התאמה של פרויקט התקציב הפתוח של הסדנא, שחושף את סודות תקציב המדינה והופך אותו לנגיש.

 

שר הפנים שר הפנים צילום: עמית שעל

 

בשלב הראשון מוקמת המערכת כפיילוט בחמש רשויות בלבד - תל אביב, כפר שמריהו, חורה, קריית ביאליק ומועצה אזורית גוש עציון - כדי להדגים את היכולות שלה. אם יימצאו מימון וצוות שיוביל את איסוף הנתונים ואת עיבודם, יתרחב הפרויקט לכלל הרשויות בישראל. את הפרויקט מממנים גוגל ישראל, אוניברסיטת תל־אביב וארגון שתיל.

 

המערכת החדשה תאפשר לתושבים לנבור בתקציבים שהרשות המקומית משקיעה בהם מתוך הנחת יסוד כי השפעת הרשות המקומית על חיים היומיום של הציבור גדולה בהרבה מהשפעת השלטון הארצי בירושלים. בעזרת המערכת יוכל הציבור להשוות בין ההשקעות של הרשויות השונות בתושביהן. נוסף על כך יוכלו התושבים לראות מאילו מרכיבים בנויות הכנסות הרשות - ארנונה, דוחות חניה, מסים שונים וכדומה - ומה התקציב שהיא מקבלת מהממשלה.

 

את הפרויקט מובילים ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה ועידו עברי, מתנדב מהסדנא לידע ציבורי בשותפות עם גוגל ישראל.

 

בשיחה עם "כלכליסט" סיפר עברי כי "דווקא משום שאת רוב השירותים שאנו מקבלים ביומיום נותנת לנו הרשות המקומית, חשוב לשקף לתושבים את המתרחש בה, לא רק כדי לסייע בפיקוח על הרשות, אלא גם כדי לאפשר לנו להשפיע על המתרחש בחצר האחורית שלנו ולחזק את הקשר בינינו לבין הנבחרים המקומיים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x