$
משפט

לבייב: "כשמרמים אותך, לא משנה אם זה שקל או מיליארד"

בעדות שנתן במסגרת תביעה שהגיש נגד בית ההשקעות מגדל שוקי הון, שטח לב לבייב טענות קשות על מעשי רמייה: "נתתי להם לנהל תיק של 5 מיליון שקל, ונעשו אלפי פעולות ביום כדי לשאוב ממני עמלות"

תומר גנון וזוהר שחר לוי 06:5203.07.13

"סיכמתי עם מגדל שוקי הון שישמרו על כספי, והם ניסו לגנוב לי בזמן קצר כמה שיותר ושאבו לי עמלות". כך העיד אתמול איש העסקים לב לבייב במסגרת תביעתו נגד בית ההשקעות מגדל שוקי הון ונגד דניאל מולקנדוב ואריה ארנטרוי, בעלי השליטה בחברת לב התמר.

בתביעה על סך 7.2 מיליון שקל, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אסף ברם, תומר ברם וליאור בן ארי, טוען לבייב שהפעולות שבוצעו בתיק ההשקעות שלו באופציות מעו"ף היו לא חוקיות, ושמגדל, מולקנדוב וארנטרוי אחראים להפסדים שנצברו. לבייב השקיע כ־5 מיליון שקל בתיק. בעדות בבית המשפט המחוזי בת"א טען שהנתבעים רקמו קנוניה שבמסגרתה ביצעו עשרות אלפי פעולות קנייה ומכירה בתיק השקעות שלו כדי לגבות עמלות גבוהות: "ברגע שאתה מרגיש שמרמים אותך לא משנה אם זה שקל או מיליארד".

 

לב לבייב בבית המשפט, אתמול לב לבייב בבית המשפט, אתמול צילום: אריאל שרוסטר

 

מולקנדוב הוא דמות מוכרת בשוק ההון. לפני כשנה הוא סיים לרצות 10 חודשי מאסר לאחר שהורשע שגרף לכיסו במרמה מאות אלפי שקלים מעמלות. את תיק ההשקעות של לבייב הוא ניהל באמצעות חברות ניהול התיקים לב התמר, שבה היה שותף איש העסקים החרדי־בריטי, אריה ארנטרוי, המיוצג באמצעות עו"ד ערן פלס. ארנטרוי העיד גם הוא אתמול והכחיש שידע על מעשיו לכאורה של מולקנדוב בתיק ההשקעות של לבייב. מולקנדוב ובית התמר לא התגוננו נגד התביעה, וחויבו בפסק דין לשלם את מלוא הסכום ללבייב.

 

3.2 מיליון שקל בתוך שבועיים

לבייב אמר בעדותו לפני השופט חאלד כבוב שהבין שמדובר בהשקעה מסוכנת כאשר חבר למולקנדוב כדי שינהל לו תיק אופציות באמצעות מגדל. "במכירה וקנייה של אופציות יש עמלה, וזה בסדר, אבל לא יכול להיות שחבר בורסה מכובד ירוקן לי את החשבון בעמלה של 4 שקלים לאופציה. נתתי להם לנהל תיק והם עשו אלפי פעולות ביום כדי לשאוב ממני עמלות. 15 שנה יש לי אופציות של אפריקה ישראל, מעולם לא מכרתי. העניין הוא לא שהם הפסידו את הכסף, אלא שהם לקחו לי 3.2 מיליון שקל בעמלות בתוך שבועיים".

 

 

לבייב מיקד בעדותו את הביקורת במגדל. "בכל עסק אפשר להפסיד ולהרוויח, אך בשביל להפסיד את כל הכסף צריך להיות אמן. לקנות ולמכור אלפי אופציות ביום זאת רמייה. אם עורך הדין שלי עוזר לעבריין לעשות עבירה, גם הוא עושה עבירה. מגדל שוקי הון היתה צריכה להתריע. כשיש לך עשרות אלפי פעולות באופציות זה לא הגיוני. כשאני מפקיד בידיים של מישהו כסף אני סומך עליו, שיקנה וימכור. אבל אני ישנתי בשקט ולא דאגתי שיגנבו לי כסף מהקופה ובמגדל מצאו פירצה - הם שאבו לי את כל הכסף בעמלות".

 

גם סגן יו"ר דירקטוריון אפריקה ישראל נדב גרינשפון העיד אתמול וסיפר איך גילה לבייב על ההפסדים. "אמרו לי שמולקנדוב אמר שהוא שותף של לב. זה לא נכון. סיפרתי ללב. הוא קרא לו וביקש ממני לבדוק את התיק. בדקתי ומרבית ההשקעה נמחקה. לא עקבתי אחרי התיק כי עברו בסך הכל חודשיים מאז נתנו לו את הכסף".

 

בשלב זה שאל השופט כבוב: "חודשים לא בודקים תיק השקעות? היו שם מיליון שקל". "מעולם השקעה של אפריקה או שלי לא נמחקה אחרי חודשיים", השיב גרינשפון. "מולקנדוב התבקש לתת הבהרות. הוא אמר שזאת היתה מעידה חד־פעמית. שביתה או משהו, שבגללם הבורסה נפגעה".

 

"פספס, נרדם, רב עם אשתו"

לבייב אמר בעדותו כי גרינשפון היה אחראי לעקוב אחרי התיק. "הוא פספס, נרדם, אולי רב עם אשתו. אם הוא עובד אצלי כנראה אני עדיין סומך עליו". לבייב המשיך ותיאר את הפגישה עם מולקנדוב. "זה אחד שמדבר בלי הפסקה. אמר 'טעיתי, לא לקחתי כסף'. ביקש עוד צ'אנס. נתתי לו. אמר שזה שקר שהוא הציג עצמו כשותף. הוא שבה את לבי. האמנתי לו".

 

ממגדל שוקי הון לא נמסרה תגובה. בכתב ההגנה שהגישה מגדל באמצעות עו"ד צבי פירון נכתב כי: "צירוף מגדל כנתבעת נועד, כפי הנראה, לנסות ולחפש 'כיס עמוק'. טוב היה עושה התובע לו היה נמנע מלצרפה לתביעה זו".

 

עו"ד פלס, בא כוחו של ארנטרוי, מסר כי "לבייב עצמו השמיט את בסיס תביעתו. הוא אמר שהוא תובע בגלל תרמית עמלות. ארנטרוי מעולם לא נחשף להשקעות של לבייב. לא הוכח שהוא קיבל ולו שקל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x