$
משפט

העליון הורה לעיריית ת"א לפעול לסגירת טיב טעם ו־AM:PM בשבת

בית המשפט פסק כי העירייה מפרה את חוקי העזר העירוניים בכך שהיא מאפשרת לרשתות לפעול בשבתות. בית המשפט: "המרכולים מרוויחים, אך שלטון החוק נפגע". טיב טעם: "בטוחים שהעירייה תשמור על הסטטוס קוו"

זוהר שחר לוי ונורית קדוש 16:4825.06.13

בית המשפט העליון הורה היום לעיריית תל אביב לפעול באופן נחרץ נגד פתיחתם בשבת של סניפי AM:PM וטיב טעם הפועלים בעיר. "הרשתות מרוויחות מיום עסקים נוסף בסוף השבוע, קופת העירייה נהנית מהכנסות נכבדות נוספות, ורק שלטון החוק המחייב ציות להוראות החוק — נפגע", ציינו השופטים.

 

פסק הדין של הרכב השופטים, שכלל את נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, המשנה לנשיא מרים נאור והשופט אליקים רובינשטיין, קיבל ערעור שהגישו כמה בעלי עסקים לממכר מזון בתל אביב. אלה ערערו על החלטת בית המשפט לעניינים מינהליים בעיר, שניתנה בחודש פברואר 2012, ואשר קבעה כי אין להורות לעירייה לפעול לסגירת העסקים הפועלים בה בשבת ומפרים את חוקי העזר העירוניים.

 

סניף של טיב טעם במזרח ראשון לציון סניף של טיב טעם במזרח ראשון לציון צילום: עומר הכהן

 

עד עתה נהגה העירייה להטיל מדי שבוע קנסות בגובה 660 שקל על בעלי חנויות שפתחו אותן בשבתות, בניגוד לחוק. שופטי העליון נאלצו להכריע אם יש לחייב את העירייה להפעיל אמצעי אכיפה נוספים שבסמכותם להפעיל — אמצעים שעד עתה העירייה נמנעה מלהפעיל.

 

"אסור לפתוח בשבת גם בלי קשר לתשלום קנס"

 

בפסק הדין שכתבה השופטת נאור, אשר זכה לתמיכתם של השופטים הנוספים, נקבע כי תכלית חוק העזר משמעה שבתי עסק יהיו סגורים בשבת, ולא שעסקים הרוצים לפתוח את דלתותיהם בשבת יוכלו לעשות זאת בתנאי שיהיו מוכנים לשלם את הקנס הכרוך בכך.

 

לפי השופטת נאור, אמצעי האכיפה שנוקטת העירייה אינם מגשימים במידה הראויה את תכלית חוק העזר והטלת קנסות בלבד אינה משיגה את מטרת החוק. "אם אופייה של תל אביב מחייב, לדעת העירייה, שלא לסגור עסקים כמו טיב טעם ו־PM־AM, ניתן לשנות את חוק העזר בדרך הקבועה לכך בדין", ציינה השופטת נאור. "אולם, כל עוד לא שונה החוק, נקודת המוצא היא שיש לקיימו".

 

פסק הדין מותח ביקורת על התנהלות העירייה שמאפשרת את הפרתו המתמשכת של החוק ובכך פוגעת בשלטון החוק. "אשר לעיר תל אביב, אמנם ער אני לדימויה כ'עיר ללא הפסקה', עם כל ביטויי תרבות העכשיו, ואיני אוטם עיניי ואוזניי כלפיהם", הוסיף השופט רובינשטיין. "ואולם, תל אביב אינה בארץ אחרת, וגם בה יש ציבורים המעוניינים בצביון משמעותי של השבת, והיא מחויבת לחוקי המדינה ולהיות מדינה יהודית ודמוקרטית".

 

העירייה תצטרך לדון שוב על אכיפת החוק

 

בית המשפט ביטל את פסק הדין שניתן בבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב בחודש פברואר 2012, והחזיר את הסוגיה לדיון בעירייה כדי שתפעיל שיקול דעתה ותקבל החלטה לגופו של עניין בדבר אופן הפעלת הסמכויות המוקנות לה לפי פקודת העיריות. על העירייה, כך לפי שופטי העליון, לבחון את עמדתה בנוגע לאכיפת חוק העזר בתוך 60 יום, כשההחלטה שתתקבל בעניין זה כפופה לביקורת שיפוטית נוספת.

 

"בנסיבות אלה", מסכם פסק הדין, "הפרה העירייה את חובתה להפעיל מעת לעת שיקול דעת, ובכך נפל בהתנהלותה פגם המצדיק את התערבותנו, במובן זה שנחייב אותה לשקול את שלא שקלה".

 

מטיב טעם נמסר בתגובה: "פסק הדין קובע כי על עיריית תל אביב לשקול בתוך 60 יום מדיניות ראויה, שתאזן בין האינטרסים השונים של תושבי העיר. הנושא רובץ לפתחה של עיריית תל אביב, אך השלכתו רחבה יותר. אנו בטוחים כי העירייה תאמץ מדיניות ראויה שתמשיך ותשמור על הסטטוס קוו ביחסי דתיים־חילוניים לרווחת התושבים. לאור ההשלכות הלאומיות של הנושא, טיב טעם תאמוד את ההשלכות לאחר החלטת העירייה".

 

AM:PM בתגובה: "קיבלנו את פסק הדין ואנו לומדים אותו".

 

בתוך כך, יו"ר תנועת מהפך ירוק בתל אביב, חבר מועצת העיר ראובן לדיאנסקי, דורש להביא את הסוגיה להחלטה מהירה של המועצה כבר בישיבתה הקרובה, שתתקיים ביום שני.

 

לדברי לדיאנסקי, המתמודד על ראשות עיריית תל אביב, "מאחר שמדובר בהחלטה שיפוטית העלולה לשנות את צביונה החופשי של העיר, קיים צורך דחוף לקבל החלטה מיידית ואמיצה אשר תשמור על תל אביב-יפו כעיר חופשית ופלורליסטית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x