$
בארץ

חשיפת כלכליסט

כשנתניהו רוצה מיטה חדשה הוא צריך אישור מהעובדים שלו

משרדי האוצר וראש הממשלה קבעו נוהל שמסדיר את מימון התשלומים בבית נתניהו, אך סירבו לפרסם אותו. מחשיפת הנוהל עולה כי ההוצאות צריכות לעבור את אישורה של ועדה פנימית המורכבת משלושה עובדים שגורלם והתקדמותם המקצועית תלויים בנתניהו

תומר אביטל 07:0318.06.13

הכפופים לראש הממשלה הם אלו שמפקחים על הוצאות המעון ובתיו הפרטיים, כך עולה מחשיפת הנוהל הסודי שמסדיר את מימון התשלומים הנוגעים לנתניהו ובני משפחתו. מהנוהל, שאותו סירב משרד ראש הממשלה לפרסם אף שהוא קובע הליכים הנוגעים לכספי ציבור ונחשף כאן לראשונה, עולה כי כל הוצאה עוברת את אישורה של ועדה פנימית בשם "ועדת השלושה".

 

 

הוועדה הוקמה ב־2009 "לאור הרגישות הרבה הכרוכה במימון הוצאות מסוימות עבור ביתו הפרטי של ראש הממשלה". החברים בה הם היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית ברנע־פרגו, סמנכ"ל המשרד רן ישי וחשב המשרד יוסי איצקוביץ. מהנוהל עולה עוד כי לאחרונה אימץ המשרד פרוצדורה חדשה שנועדה "להגביר את הבקרה הפנימית" בהליכי הרכש למעון, ולפיה הופרדו תפקידיהם של האחראי לתפעולו השוטף של המעון ושל מי שחותם על הסכמים והזמנות עבור המעון. בנוסף עוגנו מנגנוני תכנון ובקרה ברכישת מזון (אף שלא ברור מה הם), ועריכת דו"ח מעקב חודשי של הוצאות המעון המועבר ללשכת רה"מ.

 

בני הזוג נתניהו. "משלמים מכיסם את חשבונות הארנונה" בני הזוג נתניהו. "משלמים מכיסם את חשבונות הארנונה" צילום: חיים צח

 

מיקי רוזנטל התעקש

 

בעקבות חשיפות "כלכליסט" הקודמות בנוגע להוצאות הגדולות של מעון ראש הממשלה, החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו ניסתה לעגן מסגרת תקציבית נפרדת להוצאות האירוח שבו. משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר סירבו לפרסם את הנוהל או להסביר מדוע הם מסרבים לפרסמו; אלא שהחשבת הכללית הסכימה להעבירו לח"כ מיקי רוזנטל לאחר שזה פנה אליה בבקשה לכך.

 

כעת מתברר כי הנוהל מורכב מערב רב של החלטות היסטוריות מטעם ועדת הכספים והיועץ המשפטי לממשלה לצד חוק התקציב, חוקים אחרים ונוהל שאושר בימיו של מני מזוז.

 

כך למשל נקבע כי המעון "ינוהל על חשבון אוצר המדינה", וכי ראש הממשלה זכאי להחזר הוצאות אירוח גם מחוץ למעון - אף אם האירוח נערך על ידי רעייתו - כל עוד הן קשורות למילוי תפקידו. בנוסף מאפשר הנוהל כיסוי הוצאות של העברת תכולה מהמעון הפרטי לרשמי וחזרה ואחסון פריטים על חשבון אוצר המדינה, וכולל סעיף שלפיו המדינה תממן רק הוצאות הקשורות לתחזוקת ביתו הפרטי של רה"מ ולא השבחתו.

 

כידוע, המדינה מכסה לרה"מ ולרעייתו הוצאות ביגוד בגובה של יותר מ־50 אלף שקל בשנה (הזוג מימש את ההטבה בשנים 2011–2012 בעלות של כ־103 אלף שקל), ורכישת מתנות שכל אחד מהשניים יכול להעניק באירועים רשמיים. כל ההטבות הללו פטורות ממס הכנסה, בניגוד להוצאותיו של נשיא המדינה שנאלץ להשיב מכספו לקופת המדינה מדי שנה.

 

ממסמכיה של החשבת הכללית עולה כי תקציב המעון ב־2013 - סכום שאינו חשוף בספר התקציב - מוערך ב־4.6 מיליון שקל, לאחר שבשנה שעברה הוא עמד על 3.29 מיליון שקל. ברבעון הראשון לשנה זו, אגב, כבר הוצאו במעון 706 אלף שקל.

 

במסמכה הרשמי מודה החשבת כי "המישור היישומי־תפעולי מיושם תחת מגוון רב־שכבתי וצפוף של נהלים ותהליכי בקרה. אין בתהליכים אלו נגיעה לשיקולים נורמטיביים ו/או לקיום אמות מידה ציבוריות כלשהן, אלא אך ורק לשמירה על קיום ההוראות וסדרי מינהל תקין".

 

סוגיית הוצאות מעון ראש הממשלה נחשפה בסדרת כתבות בשנים האחרונות ב"כלכליסט". לאחר עתירה שהגישה התנועה לחופש המידע לבית המשפט בשיתוף "כלכליסט", הסכים משרד ראש הממשלה לפרסם לפני כחודש את סעיפי התקציב המלאים גם של שנת 2012. בעקבות הזינוק שהתגלה בהוצאות והביקורת הציבורית, החליט המבקר החדש שפירא לבחון את הנושא.

 

"השלושה תלויים בנתניהו"

 

לדברי ח"כ מיקי רוזנטל, "מן הנוהל המפורט ששלחה לי החשבת הכללית של משרד האוצר עולה מיד הבעייתיות. אנשים שכפופים לנתניהו ועובדים במשרד ראש הממשלה הם שקובעים אילו הוצאות יאושרו לו. 'ועדת השלושה', שבה חברים אנשים שגורלם והתקדמותם המקצועית תלויים בנתניהו, חותמת על הקבלות שראש הממשלה מגיש".

 

"לאור העובדה שבמקרה של ראש הממשלה כסף ציבורי ופרטי מתערבב בחדווה - ברור שנכשלנו", מוסיף רוזנטל. "קודם כל הכישלון הוא של ראש הממשלה נתניהו ומשפחתו שלא הפנימו ענווה מהי. נתניהו שוב ושוב מחייב את הציבור בגין הוצאות שהן במובהק עניינו הפרטי והיה צריך לשלם עליהן מכיסו הפרטי. מדוע הציבור שילם על תחזוק ביתו של נתניהו בקיסריה? למה המדינה מימנה את החלפת השיש בבית הפרטי ואת תיקון התריסים? זה אולי כשר אבל מסריח".

 

רוזנטל סיכם כי "צריך לשנות את החוק לאלתר. תנאיהם של חברי הכנסת נקבעים על ידי ועדה. תנאי השרים נקבעים על ידי הכנסת. לא ייתכן שתנאיו של ראש הממשלה ייקבעו על ידי אנשים בתוך לשכתו".

 

במשרד רה"מ תקפו מנגד את רוזנטל והדגישו כי "משפחת נתניהו משלמת מכיסה הפרטי את חשבונות הארנונה ואת הוצאות הבריכה בקיסריה. מי שלא שילם ארנונה במשך יותר מ־20 שנה על קומת מרתף לא חוקית בביתו הוא לא אחר מאשר ח"כ רוזנטל בעצמו". עוד הוסיפו במשרד כי "מאז כניסתו של ראש הממשלה לתפקיד בשנת 2009 נעשו צעדים רבים כדי לשפר את תהליך קבלת ההחלטות על הוצאות כספי הציבור במעון ראש הממשלה. בניגוד לנוהג שהיה קיים עד אז, ולפיו אדם אחד אישר את ההוצאות, הוחלט להקים ועדה בת שלושה חברים כדי להגביר את הבקרה והשקיפות. בנוסף הוחלט בחודשים האחרונים לקבוע נוהל שמשפר עוד יותר את הבקרה והשקיפות על ההוצאות, ובעקבותיו כבר נרשמה ירידה של יותר מ־30% בהוצאות המעון הרשמי של רה"מ".

 

בהתאם לפנייה ציינו כי "לא נעשה שימוש באחסון של תכולת המעון על חשבון אוצר המדינה. לעומת זאת, בהתאם לנוהל הוצאות ראש ממשלה, וכפי שנהגו גם ראשי ממשלה קודמים, נעשה שימוש בנוהל המאפשר העברת תכולת המעון הפרטי למעון הרשמי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x