$
משפט

הוקל עונשו של מפיק מופעו של פול מקרטני: עבודות שירות במקום שנת מאסר

דוד ז'רז'בסקי הורשע באי דיווח על הכנסות של 17 מיליון שקל מהמופע בישראל ב-2009. ערעורו התקבל במחוזי - השופטים התחשבו בעיקר בנסיבותיו המשפחתיות

זוהר שחר לוי 14:5416.06.13

בית המשפט המחוזי בתל אביב הקל היום (א') את עונשו של המפיק דוד ז'רז'בסקי שהורשע באי דיווח על הוצאת חשבוניות בסך של 17 מיליון שקל והמיר את שנת המאסר שנגזרה עליו בחצי שנה של עבודות שירות.

ז'רז'בסקי, בעל חברת ההפקות "ז'רז'בסקי ניהול ויזמות (2000) בע"מ, הוא מפיק ותיק שעבר ארגן בישראל את הופעתה של לורן היל ושל אומנים אחרים. עם זאת, העבירות שייחס לו כתב האישום נגעו למופע מדובר אחר – הופעתו של הזמר פול מרקטני בישראל בספטמבר 2009.

 

פול מקרטני. המפיק לא שילם מס של 2.6 מיליון שקל פול מקרטני. המפיק לא שילם מס של 2.6 מיליון שקל

 

לפי כתב האישום, שהגיש עו"ד מיכאל פינקלשטיין מטעם רשות המסים, בעקבות ההכנסות ממכירת הכרטיסים למופע, הוציאה החברה חשבונית מס על 17 מיליון שקל, שהמס הגלום בה היה בסך 2.6 מיליון שקל, אולם בדו"חות התקופתיים שהוגשו למע"מ לא דווח על החשבונית והס לא הועבר לרשויות מע"מ.

 

ז'רז'בסקי, המיוצג על ידי עוה"ד נבות תל-צור וטל שפירא, ערער על עונשו לבית המשפט המחוזי בתל אביב וטען כי העונש שנגזר עליו חמור מדי. בערעור נכתב כי בית המשפט שגה במספר פרמטרים וכי יש להביא בחשבון כי המדובר באירוע חריג ויחיד, ואת העובדה שהמפיק הודה במיוחס לו וכן את נסיבות חייו האישיות.

 

"בסופה של בחינה מעמיקה והתלבטות לא קלה, דעתנו היא כי בשקלול הנימוקים השונים לא ניתן דגש מספיק לחלק מהם שאמורים היו לפעול להקלת הענישה, שעל כן בשורה התחתונה החלטתנו היא להתערב בענישה", כתבו שופטי המחוזי, דבורה ברלינר, ג'ורג' קרא ומרים סוקולוב בהתייחסם, בעיקר, לנסיבותיו המשפחתיות של המפיק. בית המשפט המיר את עונש המאסר בן השנה בעבודות שירות למשך חצי שנה כשיתר חלקי גזר הדין נותרו בעינם.

 

ז'רז'בסקי הודה במיוחס לו ובעקבות זאת הורשע, ביחד עם חברת ההפקות שבבעלותו, בעבירה של הוצאת חשבונית ואי דיווח על המע"מ. בנובמבר האחרון הוא נידון לשנת מאסר בפועל, קנס כספי של 100 אלף שקל ו-15 חודשי מאסר על תנאי. חברת ההפקה, שהינה חדלת פרעון בשלב זה, נקנסה בסכום סמלי של אלף שקלים.

 

"העובדות הכרוכות בתיק זה ובהסתבכותם של הנאשמים בהחלט יוצאות דופן", כתבה השופטת דניאלה שריזלי בגזר הדין,  "במבחן התוצאה - לא ניתן להתעלם מסכום המס העצום שגרעו הנאשמים מהאוצר, סכום שעשו בו כבתוך שלהם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x