$
דעות

האם נתניהו מכין את אם כל ההפתעות?

אף שמדובר עדיין בספקולציה, בכירי המשק יתקשו להתנגד למינוי בן ברננקי לנגיד הבא

אמנון אטד 08:0316.06.13

המירוץ לתפקיד נגיד בנק ישראל הבא מגיע בימים אלה אל הישורת האחרונה. ארבעה חודשים וחצי עברו מהיום שבו הטיל פישר את הפצצה והודיע במפתיע על פרישתו. פישר יפנה את לשכתו ביום האחרון של יוני, וב־14 הימים עד אז יהיה על ראש הממשלה בנימין נתניהו להחליט מי יהיה מחליפו.

 

ואולם, לראש הממשלה לא אצה הדרך בינתיים. נתניהו כבר הוכיח בעבר כי יותר מכל הוא אוהב להפתיע, וכל יום שעובר ללא פרסום שמו של הנגיד החדש רק מעצים את גודל ההפתעה שאולי תבוא. הדעה שנתניהו מכין בנושא את אם כל ההפתעות נסמכת על ההערכה הבאה: האפשרות הראשונה שעומדת בפניו היא לבחור את הנגיד הבא מקרב המועמדים המקומיים שנמצאים כבר זמן רב סמוך לקו הגמר, ובהם קרנית פלוג, ליאו ליידרמן ומנואל טרכטנברג. עם זאת, אם נתניהו היה מעוניין באפשרות זו, מה מנע ממנו לממש אותה עד עתה?

 

בן ברננקי. בעל מוניטין, יהודי ואפילו דובר עברית בן ברננקי. בעל מוניטין, יהודי ואפילו דובר עברית צילום איי פי

 

הדבר הכי קרוב לפישר

האפשרות השנייה היא שראש הממשלה יפעל כפי שעשה לפני שמונה שנים, כאשר כיהן כשר האוצר, ויציב בראש בנק ישראל שחקן חיזוק מחו"ל. הבעיה היא שהבאת נגיד נוסף מחו"ל תהיה בבחינת סטירה מצלצלת לכל הכלכלנים הבכירים בארץ. ככל הידוע, הערכה כזו השמיע באוזני ראש הממשלה גם פישר.

 

ויש אפשרות נוספת, בשלב זה בגדר שמועה בלבד, שמסבירה את ריח ההפתעה שמתפשט כעת בחלל האוויר: למנות לתפקיד את נגיד הבנק האמריקאי בן ברננקי. מדובר אולי בספקולציה דמיונית, בעלת סיכוי נמוך ביותר להתממש, אך צריך לזכור שברננקי הוא אופציית היבוא היחידה שתזכה לקונצנזוס מקיר לקיר. בן שלום ברננקי הוא במידה רבה "תואם פישר". גם הוא פרופסור לכלכלה עתיר מוניטין וניסיון, יהודי ואפילו דובר עברית. ברננקי צפוי לסיים את תפקידו בינואר 2014. נתניהו יכול להודיע כעת על מינויו לנגיד בנק ישראל ועל כניסתו לתפקיד בעוד חצי שנה, ועד אז תמלא את מקומו המשנה לנגיד קרנית פלוג.

 

למה ברננקי צריך את זה?

השאלה היא כמובן מדוע צריך ברננקי, אחרי שכיהן באחד התפקידים הכלכליים החשובים בעולם, לעבור למדינה מזרח תיכונית שלא ממש מקובלת בקרב המדינות האחרות באזור. תשובה אפשרית לשאלה דומה לזו שנתן פישר בפני עצמו לפני שמונה שנים: להמשיך לעסוק בעשייה הכלכלית ברמה הגבוהה ביותר, להיות מחובר למקבלי ההחלטות בעולם, וכן - גם יותר משמץ של ציונות.

 

בינתיים ספקולציה נוספת בנושא המינויים הבכירים שבדרך כנראה כבר לא תתגשם. פישר לא יהיה זה שיחליף את ברננקי בתפקיד יו"ר הבנק המרכזי האמריקאי. את התפקיד היוקרתי צפוי נשיא ארה"ב ברק אובמה להעניק לאדם שהוא חייב לו דבר או שניים, ופישר איננו כזה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x