$
מוסף 30.05.2013

ועכשיו: מדיטציה בחדר הישיבות

סטיב ג'ובס דיבר בחופשיות על המדיטציה שתרגל ועל התרומה שלה להצלחה של אפל. היום חברות בעמק הסיליקון הולכות בעקבותיו

סטיב ג'ובס הוא כנראה איש העסקים המצליח והמפורסם ביותר שדיבר בחופשיות על המדיטציה שתרגל ועל התרומה שלה להצלחה של אפל. "אם פשוט תשב ותתבונן, תראה כמה המוח שלך חסר שקט", אמר לביוגרף שלו. "עם הזמן הוא יירגע... ואז האינטואיציה שלך מתחילה לפרוח ואתה מתחיל לראות דברים יותר בבהירות". ג'ובס יישם באפל תוכנית מיינדפולנס ששמה "חפש בתוך עצמך", ותוכניות דומות פועלות גם בחברות אחרות בעמק הסיליקון, ובהן טוויטר ולינקדאין.

 

המדיטציה קיימת גם בתחומים שמרניים יותר. אטנה, מחברות ביטוח הבריאות הגדולות בארצות הברית, שנסחרת בבורסת ניו יורק לפי שווי של כמעט 20 מיליארד דולר, החלה להעביר לעובדיה תוכניות מיינדפולנס ויוגה לפני כשלוש שנים. לאחר שנוכחה בתועלת של התוכנית ל־3,500 עובדים, אטנה מציעה מדיטציה ויוגה בעבודה גם כשירות ללקוחותיה. בענקית הקמעונאות טרגט, שנסחרת לפי שווי של 45 מיליארד דולר, כ־500 עובדים מאוגדים בקבוצה "קמעונאים עושים מדיטציה" ומתרגלים מיינדפולנס אחת לשבוע. Green Mountain Coffee Roaster, חברת קפה אורגני שנסחרת לפי שווי של 12 מיליארד דולר, מציעה אחת לחודש יום של מדיטציה במשרדיה לעובדי החברה, קרוביהם וחבריהם. בג'נרל מילס, מקבוצות המזון הגדולות בארצות הברית (יופלה, פילסברי, האגן דאז, צ'יריוס ועוד) שנסחרת לפי שווי של 32 מיליארד דולר, מיינדפולנס הוא חלק מהתרבות הארגונית כבר כמעט עשור. הצמרת הניהולית ומאות עובדים עברו סדנאות של MBSR, ויותר מ־80% מהמשתתפים חשו שהם יותר יעילים ופרודוקטיביים, מקבלים החלטות טוב יותר ומקשיבים טוב יותר.

 

סדנה להורים בישראל סדנה להורים בישראל צילום: עמית שעל

 

"בחיים העסקיים יש הרבה עניין במיינדפולנס", אומר ממציא שיטת ה־MBSR פרופ' ג'ון קבט־זין, "כי יש לו השלכות עצומות. בסביבה עסקית שמשתנה במהירות, אם אתה לא זהיר לא תהיה מודע לטרנדים חדשים ותישאר במה שאתה חושב שהוא העסק שלך, כשבעצם הוא השתנה מתחת לאפך ואתה עלול להתרסק. אם אתה מזמין אנשים להביא 100% מהיצירתיות שלהם לעבודה אתה מקבל סביבת עבודה נהדרת, שבה אנשים עובדים מתוך עוצמה, לא מפחד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x