$
דעות

מגוגל אנחנו מצפים ליותר

קרן ההון סיכון גוגל ונצ'רס לא פעילה בישראל, החברה עצמה קנתה רק שני סטארט־אפים ואת הפטנטים של מודו. את היצירתיות האמיתית היא שומרת לתכנוני מס

מאיר אורבך 07:1122.05.13

כאשר אינטל מבקשת מימון למפעל הייצור שלה בישראל היא עושה כל שביכולתה כדי להסביר את תרומתה למשק בהקמת המפעל ובכלל פעילותה בארץ. בישראל יש נוכחות גדולה מאוד לחברות טכנולוגיה, ושאלת התרומה שלהן למשק עולה לדיון חדשות לבקרים.

 

התרומה של החברות האלה נמדדת בכמה פרמטרים: מספר העובדים שהן מעסיקות בישראל, הרכישות שלהן בארץ והתרומה הכללית למשק הישראלי, שהן מציגות כסביבה העסקית (אקוסיסטם) שהן יוצרות. סביבה זו באה לידי ביטוי בחברות הסטארט־אפ שיוצאות מהחברות האלה ובבכירי השלוחה המקומית שמשתבצים בתפקידי מפתח בחברה העולמית, שמעידים על החשיבות שמייחסת החברה לפעילות בארץ ולעומדים בראשה.

 

משרדי גוגל בתל אביב משרדי גוגל בתל אביב צילום: Itay sikolski

 

גוגל אינה שונה ממרבית החברות הבינלאומיות בישראל, אשר מחזיקות כאן מרכזי פיתוח ולצדם מרכזי שיווק ומכירות בסדרי גודל שונים. ואולם, גוגל שונה בתרומה הישירה שלה.

 

מסייעת לחברות, אבל לא משקיעה

 

התרומה העיקרית של החברות האלה ברכישתן את החברות הישראליות היא המסים שהן משלמות למשק הישראלי, הן מס חברות והן המס על הכנסות עובדיהן. בעקבות חוסר תרומתה של גוגל למדינה במיסוי החברות עיקר התמיכה שלה בישראל הוא במס המשולם על עובדי החברה וכן בתשלומים על נוכחותה בישראל, למשל שכר דירה על משרדיה והוצאות הסעדה. גוגל גם מפעילה חממה מקומית לחברות סטארט־אפ ומסייעת לחברות, אך אינה משקיעה בהן.

 

 

בשני תחומים שמספר רב של חברות בינלאומיות בולטות בהם גוגל כמעט אינה פעילה. גוגל היא מהחברות הפחות פעילות בשוק הרכישות בישראל, ועד היום רכשה מספר מועט של חברות בסכומים קטנים, ואינה פעילה כלל בהשקעה בחברות מקומיות.

 

היא קנתה את לאבפיקסיז וקוויקסי וכן את הקניין הרוחני של חברת מודו. כל הרכישות הסתכמו בעשרות מיליוני דולרים, ובעבר כבר נטען כי עיקר הרכישות נעשה כדי לגייס כוח אדם ולהשיג קניין רוחני, ולא מדובר ברכישות טכנולוגיות אסטרטגיות. הרכישה האחרונה של גוגל בישראל היתה בספטמבר 2010 ומאז לא פעלה בתחום. גם קרן ההון סיכון של החברה גוגל ונצ'רס אינה משקיעה בחברות בישראל.

 

הנוכחות חשובה, אבל לא מספיקה

 

אין ספק, פעילותה של גוגל בישראל חשובה למדינה, אם בעצם נוכחותה ואם משום שהיא מגנט לחברות בינלאומיות. אבל אין די בכך. מחברה כמו גוגל מצופה להיות הרבה יותר מאשר חברה יצירתית, שמוצאת דרכים כשרות לחלוטין אם כי לא ממש נעימות להתחמק מתשלומי מס.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x