$
דו"ח מבקר המדינה 2013

מבקר המדינה: משרד התקשורת זוחל והקמת רשתות הסלולר בדור רביעי תקועה

במשרד התקשורת ובאוצר מאשימים את מערכת הביטחון בכך שאינה מפנה תדרים לשימוש אזרחי, אולם דו"ח המבקר מטיל אחריות משמעותית גם על משרד התקשורת, שלא השלים את הכנת מסמכי המכרז לדור רביעי מבעוד מועד

אופיר דור 16:1008.05.13

מדוע ישראל מפגרת אחרי מדינות רבות בעולם שכבר פועלות בהן רשתות סלולריות מדור רביעי המאפשרות גלישה והעברת נתונים במהירות גבוהה? ומדוע הרשתות הסלולריות הקיימות בישראל מתקרבות למצב של קריסה תחת העומס שעלול לפגוע בקרוב ביכולתן לספק את הביקושים? על שתי שאלות חשובות אלו מנסה לענות דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום.

 

במשרד התקשורת ובאוצר נוטים להאשים את מערכת הביטחון בכך שהיא אינה מפנה תדרים לשימוש אזרחי ולכן מעכבת את פריסת רשתות הדור הרביעי. אולם דו"ח המבקר מטיל אחריות משמעותית גם על משרד התקשורת, שלא השלים את הכנת מסמכי המכרז לדור רביעי מבעוד מועד ושהתעכב בהקצאת תדרים חלופיים למשרד הביטחון, שישמשו אותו לאחר שיפנה את התדרים הדרושים לדור רביעי.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

כמו כן, מצביע המבקר על כך שמשרד התקשורת לא פועל בצורה תכליתית ונמרצת מספיק גם בפינוי חברה אזרחית המשתמשת בתדרים לרשתות הדור הרביעי. אף שמשרד התקשורת עוסק חמש שנים בנושא, הוא עדיין לא מוצא פיתרון שיאפשר את הפינוי.

 

כמו כן, המבקר מטיל אחריות לעיכוב התהליך על משרד הביטחון ומשרד האוצר, הידועים ביחסים המתוחים ביניהם, על שהגיעו למבוי סתום בדיונים על הפיצוי שתקבל מערכת הביטחון עבור פינוי תדרים. אף שהאוצר ומערכת הביטחון הגיעו למבוי סתום במשא ומתן, הם גם לא עירבו גופים נוספים כמו משרד ראש הממשלה כדי שאלו יוכלו להכריע במחלוקת. בחוק ההסדרים שפורסם אתמול נקבע גובה הפיצוי שתקבל מערכת הביטחון (100-400 מיליון שקל), אלא שנותר לראות עם משרד הביטחון יישר קו עם התכתיב.

 

המבקר מזכיר גם החלטת ממשלה לפיה יש לחייב את הצבא בתשלום אגרת תדרים כדי לעודד ניצול יעיל של משאב מוגבל זה. החלטה זו לא יושמה אף שהתקבלה כבר ב-2004. בחוק ההסדרים שיובא לאישור הממשלה בשבוע הבא מוסמך שר התקשורת להטיל אגרת תדרים על כוחות הביטחון, אך בהסתמך על ניסיון העבר כדאי לחכות ולראות עם צעד זה יתממש בפועל.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ספקטרום התדרים הנו משאב טבעי לאומי מוגבל בעל היבטים אזרחיים, כלכליים וצבאיים כאחד, אשר הפך במרוץ השנים למרכיב משמעותי ביכולת התפקוד של צה"ל. בשנים האחרונות פעלו בצה"ל לישוב מחלוקות בנושא הפעלת התדרים וניהולם, ועדות לכך היא תדרים שונים שהוחזרו לאורך השנים לצרכים אזרחיים. צה"ל ישמח לקחת חלק בכל עבודת מטה שיוביל משרד התקשורת בנושא".

 

תגובה של משרד התקשורת: "משרד התקשורת קיבל את דו"ח מבקר המדינה לידיו והשיב על כל סעיף בצורה מפורטת ומלאה: ישנם סעיפים שמשרד התקשורת כבר טיפל בהם, לדוגמת טיוטת נוהל להתכנסות ועדת התדרים, שכבר הופצה לחברי הוועדה על ידי יו"ר הוועדה.ישנם ממצאים שמשרד התקשורת מטפל בהם בימים אלה, לדוגמת אתר גיבוי, תמיכה ותחזוקה למערכת התדרים שהקמתו כבר מסתיימת בעוד מספר ימים (מחצית מאי 2013). וישנם כאלה שהמשרד הבהיר שאינם נמצאים תחת סמכותו והפנה את המבקר לגורם המטפל, לדוגמא: הקצאת התדרים לדור הרביעי – פינוי התדרים על ידי צה"ל – נושא שנמצא במחלוקת בין משרד האוצר למשרד הביטחון".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x