$
בארץ

עיני ידחה את ההכרזה על סכסוך עבודה; מסתמן: קרנות ההשתלמות לא ימוסו

זאת בעקבות פגישה שנערכה אמש בינו ובין שר האוצר יאיר לפיד. בנוסף, מסתמן כי לא תהיה חקיקה חד צדדית בחוק ההסדרים, כך שדרישות שיעלו בעתיד על ידי משרד האוצר, כמו לדוגמה רפורמות בנמלים והרחבת מוסד הבוררות, כולן ייעשו בהידברות מול ההסתדרות

מיקי פלד 07:2230.04.13

יו"ר ההסתדרות עופר עיני ידחה את ההכרזה על סכסוך עבודה. זאת בעקבות פגישה שנערכה אמש בינו ובין שר האוצר יאיר לפיד.

 

על פי הערכות, מסתמן כי לא יהיה מיסוי על קרנות ההשתלמות, אותו עיני הציב כקו אדום ולא תהיה חקיקה חד צדדית בחוק ההסדרים, כך שדרישות שיעלו בעתיד על ידי משרד האוצר - כמו לדוגמה רפורמות בנמלים, הרחבת מוסד הבוררות וחובה בשירות הציבורי - כולן ייעשו בהידברות מול ההסתדרות.

 


 

השאלה הפתוחה היא מה בדיוק ייתן עיני שיעזור ללפיד להעביר את תקציב המדינה. השניים לא סיכמו סופית מה יקרה עם הקיצוץ שמבקש לפיד להעביר בשכר עובדי המגזר הציבורי. הפתרון לבעיה יכול להגיע מדחייה של שנתיים ל-2015 לתוספת השכר של 1% שאמורה להינתן ביולי ל-300 אלף עובדי המגזר הציבורי ול-70 אלף עובדי הקבלן במגזר הציבורי, תמורת פיצוי הולם בדמות ריבית. מהלך כזה יחסוך לאוצר בחישוב שנתי כמיליארד שקל.

 

הכרזה מצד ההסתדרות על סכסוך עבודה כללי במשק, תאפשר לעיני להשבית את כלל המגזר הציבורי בתוך שבועיים מיום ההכרזה. עיני כבר הכין את הקרקע לשביתה בשבוע שעבר, כאשר נפגש עם ראשי ארגוני המורים והרופאים לתאם עימם את הפעולות הנדרשות לכך.

 

עופר עיני עופר עיני צילום: עמית שעל

 

במכתב ששלח ביום רביעי שעבר עיני לרה"מ בנימין נתניהו ולשר האוצר יאיר לפיד איים "לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו לשם הגנה על זכויות העובדים", כלומר עד השבתה מלאה של המגזר הציבורי - אם האוצר לא יחל במשא ומתן על הגזירות המתוכננות בתקציב ועל הסכם השכר למגזר הציבורי לשנים הקרובות ודרישות נוספות של ההסתדרות.

 

עיני מסתמך במכתבו על הפרסומים בתקשורת שלפיהם במסגרת תקציב המדינה לשנים 2014-2013 שהציג לפיד לנתניהו, מתוכנן גם קיצוץ של 4-3 מיליארד שקל בשכר עובדי המגזר הציבורי - אם בקיצוץ שכר של ממש ואם בהקפאת תוספות שכר וזכויות כמו דמי הבראה וביגוד.

x