$
דעות

להיות מוכנים כשהריבית תעלה

הסכנה הטמונה בהשקעה באג"ח בריבית משתנה בתוואי של עליית ריבית

דודי רזניק 11:4111.04.13

אג"ח ממשלתי בריבית משתנה הינו כלי המשמש את משרד האוצר כחלק שוטף ממימון החוב הממשלתי. האג"ח הינו כלי נוסף לגיוון ההשקעות גיוס החוב הממשלתי, מהווה רכיב אפשרי בתיקי ההשקעות ובנוסף מהווה "בנצ'מרק" (עוגן הריבית) לתמחור הנפקות קונצרניות בריבית משתנה. 

 

איגרות חוב בריבית משתנה מונפקות בדרך כלל לטווח של 7 – 10 שנים, כאשר בשונה מאג"ח בריבית קבועה, הריבית באג"ח זה משתנה כל 3 חודשים. מנגנון עדכון קופון הריבית הינו בהתאם לתשואת המק"מ לשנה וגם הוא מתעדכן כל 3 חודשים.

 

פופולאריות המכשיר הינה בתקופות בהן קיימת ציפייה לעליית ריבית. בנוסף לכך שקרנות נאמנות כספיות נוהגות להשקיע במכשיר ולכן חובה להבין גם את הסיכונים הטמונים בהשקעה במכשיר מסוג זה.

 

הסיכונים

הסיכון הראשון והחשוב מכולן הינו סיכון השינוי במרווח מול עוגן הריבית בה נסחרת האיגרת. איגרות חוב בריבית משתנה מתומחרות בדרך כלל לא במונחי תשואה אלא במונחי המרווח מ"העוגן". במקרה שלנו העוגן הינו תשואת המק"מ לשנה והמרווח מהעוגן הכוונה להפרש התשואה הגלום באיגרת ביחס לתשואת המק"מ לשנה.

 

 

כפי שניתן לראות בגרף, המרווח מעוגן המק"מ בהן נסחרות האיגרות בריבית משתנה הינו דינאמי, ותלוי מאוד בציפיות לשינוי ריבית בנק ישראל, כאשר בשנתיים האחרונות המרווח נע בין כ-0.5% ל-0.1% מעל תשואת המק"מ לשנה. כמו כן כל עלייה של 0.1% במרווח (בהנחת מח"מ ממוצע של כ-6 שנים, המצב כיום בשוק האג"ח הממשלתי בריבית משתנה) גורעת כ-0.6% ממחיר האיגרת, לפיכך במצב הנוכחי בו התשואה השוטפת מהחזקת איגרות מסוג זה נעה סביב כ-2% - עליית מרווח של 0.3% מאפסת כמעט לחלוטין את תשואת ההחזקה מהאיגרת.

 

בנוסף לאור ההערכה שריבית בנק ישראל לא תמשיך ותרד בתקופה הקרובה ואף עשויה להתחיל ולעלות במהלך 2014, המרווח של האג"ח בריבית משתנה נמצא כמעט במינימום ולכן הסיכון בהחזקת איגרות אלו גבוה יחסית בשל הסיכון של עליית המרווח מהעוגן.

 

 

 צילום: shutterstock

סיכון נוסף הכרוך בהשקעה באיגרות ממשלתיות בריבית משתנה כחלופה להשקעה במק"מ הינו סיכון הנזילות. יש לקחת בחשבון כי רמת הסחירות באיגרות בריבית משתנה נמוכה באופן משמעותי מהנזילות באיגרות קצרות כגון מק"מ לשנה, לפיכך במצבי קיצון בשוק, הרי שיציאה מהירה מאיגרות אלו עלולות להיות כרוכות בירידת מחיר משמעותית כתוצאה מרמת הנזילות הנמוכה, בעיה שכמעט לא נתקלים בה בעת החזקת מק"מ או איגרות חוב שקליות קצרות בריבית קבועה.

 

לסיכום, ההשקעה באיגרות חוב בריבית משתנה הינה בהחלט השקעה ראויה לגיוון תיק ההחזקות באיגרות חוב אולם בכפוף למודעות לסיכונים הספציפיים הכרוכים בהשקעה זו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x