$
אקדמיה

האוצר להתאחדות הסטודנטים: שכר הלימוד באוניברסיטה יעלה

סגן הממונה על התקציבים התריע הערב בפני יו"ר התאחדות הסטודנטים כי בכוונת האוצר להעלות את שכר הלימוד, בניגוד להתחייבות מפלגות הקואליציה ערב הבחירות. האוצר בתגובה: אנו מייחסים חשיבות רבה להשכלה הגבוהה, תקציב המדינה יחייב קבלת החלטות קשות

חן פונדק 20:3908.04.13

משרד האוצר מתכנן להעלות את שכר הלימוד לסטודנטים. הממונים על ההשכלה לגבוהה במשרד האוצר זימנו את אורי רשטיק, יו"ר התאחדות הסטודנטים, לפגישה דחופה בנושא תקציב ההשכלה הגבוהה.

 

רשטיק יצא נסער מהפגישה ומיהר לחלוק את מחשבותיו עם כלל חבריו הסטודנטים בעמוד הפייסבוק שלו: "כרגע סיימתי פגישה עם נציג האוצר שהציב לי אולטימטום: או שנכנסים למשא ומתן על גובה שכר הלימוד או שמקצצים בתקציבי ההשכלה הגבוהה ומעלים את שכר הלימוד באופן חד־צדדי. ואני תוהה - איך זה משתלב עם ההבטחה של שר האוצר ל'עשור החינוך'? איפה העזרה לריקי כהן שהוא דיבר עליה רק בשבוע שעבר?".

 

השנה פג תוקפו של ההסכם התלת־שנתי המעניק לסטודנטים זכות סירוב על העלאת שכר הלימוד. לפני חודש הכריזו התאחדות הסטודנטים, ביחד עם ועדי ראשי האוניברסיטאות, ועד ראשי המכללות והסגל האקדמי על מאבק משותף נגד הקיצוץ בהשכלה הגבוהה.

 

כל המפלגות התחייבו כי שכר הלימוד לא יועלה

 

מאחורי מטה המאבק המשותף עומד לא אחר מאשר רשטיק, ששיכנע את הגורמים השונים שיש להתאחד כדי למנוע קיצוץ בהשכלה הגבוהה. הקיצוץ המתוכנן הוא בגובה חצי מיליארד שקל לשנה בשלוש שנים הקרובות, מתוך התוכנית השש־שנתית להשכלה הגבוהה.

 

שר האוצר יאיר לפיד שר האוצר יאיר לפיד מיקי נועם אלון

 

מאז שנכנס לתפקיד במקומו של חבר הכנסת איציק שמולי, חזר רשטיק על החשיבות למנוע קיצוץ בהשכלה הגבוהה ושציבור הסטודנטים יתנגד לכל פגיעה, גם אם זאת לא תהיה קשורה לשכר הלימוד ישירות. אם יעלה שכר הלימוד, יפרו כלל מפלגות הקואליציה את הבטחתן הכתובה להתאחדות הסטודנטים טרם הבחירות.

 

בתחילת דצמבר 2012, לקראת הבחירות לכנסת, נשלח אל המפלגות נייר עמדה של ההתאחדות, ובו נדרשו המפלגות להתייחס למספר נושאים כולל שכר הלימוד. במכתב התבקשו המפלגות להתחייב כי שכר הלימוד לא יעלה וכל שינוי עתידי בשכר הלימוד לא יביא להגדלת הנטל הכספי על כתפי הסטודנט ומשפחתו במהלך הלימודים, ואף יביא להפחתת הנטל. עוד הוסיפו בהתאחדות שכל שינוי במודל שכר הלימוד ייעשה בהסכמתם.

 

אורי רשטיק, יו"ר התאחדות הסטודנטים אורי רשטיק, יו"ר התאחדות הסטודנטים צילום: טל שיפמן

 

מפלגת יש עתיד הבטיחה כי לא ייעשה שינוי בשכר הלימוד לסטודנטים אלא בתיאום עם התאחדות הסטודנטים, וכי תקדם תשלום של רוב שכר הלימוד לאחר סיום הלימודים ובהתאם לכושר השתכרות הסטודנט.

 

הליכוד־ביתנו השיבה במכתב כי "הממשלה הבאה בראשות הליכוד־ישראל ביתנו לא תבצע שינויים בשכר הלימוד מבלי שיקדם לכך דיאלוג עם נציגי הסטודנטים. למען הסר ספק, אין בכוונת הממשלה להעלות את שכר הלימוד".

 

התנועה, בראשות ציפי לבני, השיבה תשובה כללית שהיא מאמצת את המסמך של התאחדות הסטודנטים ואילו בבית היהודי הודיעו כי הם "תומכים עקרונית בהקפאת ואפילו בהורדת שכר הלימוד ובכך שלא ייעשה מהלך בנושא ללא תיאום עם התאחדות הסטודנטים".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: משרד האוצר מייחס חשיבות רבה להשכלה הגבוהה. תקציב המדינה יחייב קבלת החלטות קשות. בימים אלה אנו נמצאים בתהליך גיבוש התקציב שיוגש קודם כל לשר האוצר.

לא התקבלה החלטה בנושא ההשכלה הגבוהה. הנושא יידון בממשלה בדיונים על כלל סדרי העדיפויות בתקציב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x