$
אקדמיה

המו"מ בין המכללות הטכנולוגיות לממשלה תקוע

פורום המכללות הטכנולוגיות מאשימות את התמ"ת והאוצר בחוסר רצינות במו"מ שמתקיים כבר 4 חודשים וכי האוצר מתנער מהתחייבויותיו לקראת קיצוץ גדול בתקציב

חן פונדק 17:1425.02.13

ארבעה חודשים אחרי תחילת המשא ומתן בין המכללות הטכנולוגיות למשרדי האוצר והתמ"ת, פורום המכללות הטכנולוגיות מרימות דגל אדום. המכללות טוענות כי היה מוכנות לפשרות מבניות שכוללות מכסות תלמידים, צמצום מספר המכללות ושינוי מבנה ההכשרה הפדגוגי, אך מתריעות כי משרדי הממשלה אינם

מנהלים את המשא ומתן ברצינות ומסכנים כך את עתידן של המכללות הטכנולוגיות.

 

לפי ההודעה שפרסמו הצדדים בסיום שביתת לימודים בת שבועיים בתחילת השנה האקדמית, דובר על "מחויבות של הצדדים לתהליך משותף, במסגרתו ייבחנו באופן יסודי סוגיות מרכזיות הקשורות לעלויות הכשרת הנדסאים".

 

מעבר לבקשת תוספת תקציב מיידי, דרשו במהלך המשא ומתן המכללות הטכנולוגיות לבטל את מודל הדיפלומות. לפי מודל הדיפלומות של משרד האוצר יקבלו המכללות תקצוב עבור סטודנטים שמסיימים את פרויקט הגמר ולא לפי מספר התלמידים.

 

אולם המכללות הטכנולוגיות טענו שעקב המחסור בהנדסאים בשוק, תלמידיהם מתקבלים לעבודה עוד לפני שהם מסיימים את הפרויקט ולכן מודל זה אינו מקובל עליהם. כפשרה בין הצדדים הוחלט כי נציגי המכללות יציעו מודל תפוקות חלופי למודל התקצוב המתבסס על שיעור מקבלי הדיפלומות או שיציעו שינויים במודל הקיים.

 

"כבר בחתימה לפני ארבעה חודשים המכללות הטכנולוגיות לקחו על עצמן אימוץ מודל הדיפלומות, שבלי רפורמה מהווה גזר דין מוות למכללות. הסיבה היא שכל שנה מקדם הביטחון הולך ויורד וכבר שנה הבאה אין התכנות כלכלית למכללות הטכנולוגיות", מסביר נדב כספי, לשעבר כלכלן באגף תקציבים במשרד האוצר שמייצג את המכללות הטכנולוגיות במשא ומתן יחד עם חבר הות"ת שמואל סלבין.

 

כספי מוסיף כי "מבחינתנו הכניסה למשא ומתן הייתה הבעת נכונות לדבר על דברים מהותיים. היה ברור שצריך מעבדות חדשות, מורים המקבלים שכר כנהוג באקדמיה. כבר עשר שנים אין הצמדה לתקציב הזה. 85% מהתקציב לפי הגדרות של תמ"ת הוא שכר. השכר לא קפא במשק באותו זמן. זה מדגים את תהליך הייבוש של המכללות הללו".

 

לפי כספי, לפני ארבעה חודשים המחלוקת הייתה בין הערכה כי חסר למכללות תקציב בגובה 500-400 מיליון שקל לפי חישוביו וחישובי סלבין, בעוד האוצר טען כי מדובר ב-220 מיליון, אך היום אין כלל מספרים שמגיעים מצד האוצר והתמ"ת.

 

עוד טוען כספי כי ניתן לראות כיצד "האוצר מתנער מהתחייבויותיו לקראת קיצוץ גדול בתקציב. משרד הממשלה יטענו שהכל בסדר אבל אנחנו רואים איך המשא ומתן מתנהל ועוד חודש יגידו שהמשא ומתן לא עלה יפה. כולם מבינים שאין כסף כרגע ואף אחד לא מבקש לעשות את זה ביום אחד. לכולנו יש אחריות ציבורית, אבל הוועדה הזו חשובה. זה לא רציני לבוא פעם בשבועיים לישיבה, להראות מצגת חצי גמורה, בלי להציג הצעות".

 

תגובת משרד התמ"ת ומשרד האוצר: "הצדדים מצויים בתהליך של משא ומתן חשוב, ומצער שנציגי המכללות בוחרים בשלב זה לנהלו דרך התקשורת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x