$
דעות

טורף, לא נטרף

ג'רמי בלנק בא "לעשות מכה" באי.די.בי, וטובתם של מחזיקי האג"ח כלל לא רלבנטית עבורו

יניב רחימי 08:4918.02.13

אסיפת מחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי פתוח שנערכה ביום חמישי האחרון נראתה כמו עוד אסיפה מן המניין. הקפה הדלוח, מיחם התה הישן והכיסאות המסודרים בשורות צפופות, לא רמזו על הדרמה שמתרחשת מאחורי הקלעים.

 

האווירה היתה נינוחה עד לרגע שבו הגיע לאסיפה ג'רמי בלנק, מנהל

קרן יורק בישראל. בשנייה אחת התברר שבאולם יש יותר עיתונאים וצלמים מאשר משקיעים כשהצלמים עטו עליו כמוצאי שלל רב. בלנק הנבוך, שלא התרגל לתדמית שלו כאביר המושיע של מחזיקי האג"ח מול הטייקונים הדורסניים, ניסה לחמוק מהבזקי המצלמות, אך לשווא. זה היה קרב אבוד מראש.

 

דרקון יורק אש

חרף האמפתיה לבלנק המתגונן מפני הפלשים, אסור לטעות בו. לא מדובר באביר עדין נפש כי אם בדרקון יורק אש. בחודשים האחרונים מנסה קרן יורק להוביל מהלכים תקדימיים בשניים מהסדרי החוב הגדולים שהיו בישראל, קבוצת אי.די.בי ואלביט הדמיה.

 

ניתן היה לצפות שבלנק יזכה לקבלת פנים אוהדת מהמשקיעים, או לכל הפחות לזמן חסד. אחרי הכל, לכאורה, הוא בצד של הטובים. אך מחזיקי איגרות החוב שנכחו באסיפה סירבו לקבל את בלנק לעדר שלהם. מבחינתם, הוא זאב בודד. כדי להבהיר את הנקודה, נספר שקרן יורק רכשה את איגרות החוב של אי.די.בי רק לפני כמה שבועות, כשמחירן היה נמוך. הדימוי של הגוזל הנגזל לא הולם את קרן יורק ובכלל, בלנק הוא טורף, לא נטרף. מהסיבה הזאת המשקיעים הישראלים, אלו שנלחמים על החסכונות של האלמנות והיתומים מתקשים לקבל את בלנק כ"אחד משלהם".

 

חשדם של המשקיעים הישראלים בבלנק, שבא ללמד אותם איך עושים הסדר חוב ב"אמריקן סטייל" גבר לנוכח הבקשה החריגה של נציגות מחזיקי האג"ח בה מכהנת קרן יורק. הנציגות מבקשת לקבל את אישור מחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי החזקות לבחון "מהלכים" מול הנהלת אי.די.בי. הניסיון של המשקיעים להבין מהם בדיוק אותם מהלכים שבכוונת הנציגות להוציא אל הפועל, עלה בתוהו. התשובה שקיבלו היתה שחשיפת התוכניות מסכנת את מחזיקי האג"ח. בלנק לא מוכן לחשוף את "השיטה", אבל נדרש לקבל את ברכת המשקיעים שעשויים לסרב לבקשתו.

 

לעשות את המכה

אם התוכנית של בלנק תצא אל הפועל זו לא תהיה הפעם הראשונה שבה מחזיקי האג"ח משתלטים על חברה שנקלעה להסדר חוב. התקדים במהלך של בלנק נעוץ בכך שאי.די.בי פתוח עדיין לא הפרה את תנאי איגרות החוב ועד היום עמדה בכל התחייבויותיה במועדן. יתרה מכך, הנהלת אי.די.בי העריכה לפני כמה ימים שהיא מסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה גם בטווח הקרוב ומשום כך הגדירה את המהלך של בלנק ככזה שמנסה ליצור כאוס. לפיכך, בלנק למעשה הוא דגם משופר לאקטיביזם המוסדי, ואף היפר־אקטיביזם מוסדי.

 

נציג קרן יורק בישראל שואב את כוחו מהעובדה שהוא רכש את איגרות החוב של אי.די.בי במחירי שפל. עובדה זאת מאפשרת לו לצאת כשידו על העליונה גם בתרחיש של תספורת. נוסף לכך, בלנק לא מעוניין "להחזיר כל שקל" אלא מחפש איך "לעשות את המכה" כמה שיותר חזק — וחשוב מכך, כמה שיותר מהר, כדי לצאת מהפוזיציה ולפנות את הכסף בדרך לעוד השתלטות עוינת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x