שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

ביהמ"ש אישר: תביעה של 75.5 מיליון שקל נגד הדירקטורים ורוה"ח של חפציבה

הכונס של החברה שקרסה ביקש להגיש תביעה נגד הדירקטורים, רואי החשבון והבנקים בטענה שכספים הוצאו מהחברה בניגוד לחוק

זוהר שחר לוי 15:0610.02.13
תביעת ענק של 75.5 מיליון שקל תוגש בקרוב נגד הדירקטורים ורואי החשבון שניהלו את חברת חפציבה ג'רוזלם גולד מקבוצת חפציבה שקרסה, כך אישר היום (א') בית המשפט המחוזי בירושלים. "הדירקטורים פעלו ברשלנות, תוך הפרת חובת הזהירות, כשלו במניעת גניבת הכספים עקב מחדליהם ועל כן מוטלת עליהם אחריות".

בנובמבר האחרון פנה עו"ד יצחק מולכו, המנהל המיוחד שמונה מטעם הכונס הרשמי לחברת חפציבה ג'רוזלם גולד, וביקש לאשר לו להגיש תביעה נגד הדירקטורים ורואי החשבון של החברה וכן הבנקים שבהם התנהלו חשבנותיה בטענה כי כספים הוצאו בניגוד לחוק לפני קריסת החברה.

 

עו"ד יצחק מולכו עו"ד יצחק מולכו צילום: פטר

לבקשה זו של המנהל המיוחד, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים במסגרת הליכי הפירוק, צורפה גם טיוטת כתב התביעה, העומדת על 75.5 מיליון שקל. על פי טיוטה זו, החל מסוף דצמבר 2006 ועד לקריסת קבוצת חפציבה בתחילת אוגוסט 2007 הוצאו מג'רוזלם שלא כדין קרוב ל-80 מיליון שקל מכספי ציבור המשקיעים שרכשו מניות ואגרות חוב של ג'רוזלם. רובם המכריע של הכספים נמשכו לפי הוראתו של בעל השליטה בג'רוזלם, בועז יונה, ויתרתם לפי הוראתו של אביו, מרדכי יונה ז"ל, "וללא אישורים נוספים כנדרש". חלק מהותי מהסכומים שנמשכו, כך נטען, הועברו לכיסם הפרטי של בועז ומרדכי יונה.

 

לפי טיוטת התביעה, על הבנקים, הדירקטורים ורואי החשבון מוטלת אחריות על הוצאת הכספים בשל התרשלותם. הבנקים, נטען, איפשרו את הוצאת הכספים, ידעו, או שהיה עליהם לדעת, כי "הכספים מוצאים בפעולות בהן השניים פועלים מתוך ניגוד עניינים, אשר בחברה ציבורית מחייבות אישורים נוספים, ושהכספים מוצאים מג'רוזלם למטרות בעל השליטה ושלא לטובת החברה". גם הדירקטורים כשלו כשלא פיקחו כראוי על הנעשה בחברה ובכך שלא נקטו בפעולות כדי שבחברה תונהג בקרה פנימית ראויה. צעדים אלו היו מונעים מיונה את המשך גניבת הכספים. רואי החשבון, נטען עוד, לא קיימו את נהלי העבודה הפנימיים והסטנדרטיים הנהוגים אצל רואי החשבון עצמם. 

 

שופט המחוזי בירושלים יעקב צבן אישר כאמור את בקשתו של המנהל המיוחד בתום דיון שהתקיים היום. לבקשה הצטרף גם כונס הנכסים הרשמי, שיוצג על ידי עו"ד ציפי סולומון-דרמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x