משפט

כתב אישום יוגש נגד ג'קי בן זקן על הרצת מניות של מנופים פיננסיים

כתב האישום יכלול גם את איתן אלדר, צביקה קולנברנר. החשדות בגינם הוחלט להעמיד את החשודים לדין מתייחסים לפעילותם להשפעה על שער מניית מנופים בנובמבר-דצמבר 2010, בהקשר של כניסת מניית מנופים למדד ת"א-100

משה גורלי 14:1005.02.13

מחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז תל אביב הודיעה היום (ג') כי תגיש בכפוף לשימוע כתב אישום נגד ג'קי בן זקן, איתן אלדר, צביקה קולנברנר, באשמת הרצת מניות של חברת מנופים פיננסיים. 

 

ההחלטה על העמדתם לדין בכפוף לשימוע של החשודים מתייחסת לביצוע עבירות השפעה בתרמית על שער ני"ע; עבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות; ועבירה של קשירת קשר לביצוע פשע. כן מתייחסת ההחלטה בעניינם של בן זקן, אלדר ומנופים לביצוע עבירה של הנעה בתרמית לרכישת ני"ע.

 

לפי החשדות, מאמצע נובמבר ועד אמצע דצמבר 2010 ביצעו אלדר וקולנברנר פעילות שהביאה לעליית שער המניה. אלדר חשוד בהזרמת ביקושים אדירים למניית מנופים בתיאום עם קולנברנר, כאשר חלק מהוראות הקנייה של אלדר הועברו לקראת תום יום המסחר מול הוראות המכירה שהעביר קולנברנר, ומול הוראות מכירה שהעביר אלדר בעצמו מחשבונות אחרים שבהם הוא מיופה-כוח. שער מניית מנופים עלה במהלך התקופה ב-5%, מה ששדרג את מעמדה כראויה להיכנס לרשימת ת"א 100.

 

בחודש מרץ 2012 המליצה רשות ני"ע ממליצה להגיש כתב אישום נגד ג'קי בן זקן ואיתן אלדר, מבעלי השליטה בחברת גיבור ספורט וכן צביקה קולנברנר, מנהל תיקי השקעות לשעבר – שחשודים כי פעלו במרמה להכנסת מניית מנופים למדד ת"א־100, תוך העלאת שער המניה בבורסה בדרכי תרמית.

 

ג'קי בן זקן ג'קי בן זקן צילום: עמית שעל

  

ביולי 2011 חשף "כלכליסט" כי רשות ניירות ערך מנהלת חקירה נגד השלושה והיום נודע כי הרשות סיימה את חקירתה והעבירה את החומרים לפרקליטות מחוז מרכז, תוך שהיא ממליצה להגיש כתב אישום נגד השלושה.

 

באותו יום שבו נחשף כי הרשות החלה בחקירה הגיבה מניית מנופים בצניחה יומית של 9% במחזור גדול של 8 מיליון שקל, ושווי השוק נחתך לכ־800 מיליון שקל. כחודש לאחר מכן בן־זקן הפנים כי הוא יצטרך להיפרד מהחברה, וזאת לאחר שמספר עסקאות לרכישת חלקו של בעל השליטה מרכוס וובר – עלו בתוהו. בן זקן מכר את אחזקותיו (11.5%), אולם המומנטום השלילי המשיך לחתוך את המנייה, והיום נקבע שווי השוק שלה על כ-384 מיליון שקל בלבד – נמוך בכ-65% ביחס לשיא (שווי שוק של כ-1 מיליארד שקל) שנקבע לקראת תום 2010.

 

מנופים מחזיקה בקניון ארנה בהרצליה ובנכסים מניבים נוספים בארץ. כמו כן היא שותפה בנכסים מניבים בארה"ב, אשר את חלקם מימשה לאחרונה בהפסד, ובבעלותה גם קרקע בקזחסטאן. בנוסף חשופה החברה לתחום חיפושי הגז והנפט באמצעות החזקה של בחברת שמן נפט וגז, המחזיקה ב־95% מרישיון שמן (לשעבר מד אשדוד) שממקום כ־16 ק"מ מערבית לחוף פלמחים.

 

בעדכון המדדים של דצמבר 2010, נכנסו למדד ארבע מניות שעמדו בקריטריונים ושערך השוק שלהן היה הגבוה ביותר - נכסים ובניין, אלרוב נדל"ן, הכשרת היישוב ומנופים. כניסתה של מנופים הייתה תלויה בעמידה בכלל של ערך שוק קובע של מעל למיליארד שקל - תנאי הנדרש ממניות ששיעור החזקות הציבור בהן גבוה מ 20% אך נמוך מ 25%.

 

ערך השוק הקובע נקבע לפי מספר המניות הרשומות בסוף נובמבר כפול המחיר הממוצע של המניה מה-15.11 ועד סוף החודש. במועד הקובע, שווי מנופים עמד על 1.04 מיליארד שקל, גבוה ב-4% מהסף הנדרש לצורך כניסה למדד. כניסתה של מנופים למדד מנעה מהמניה הבאה בתור מבחינת ערך שוק להיכנס למדד – אפריקה מגורים. זה היה אחרי שהרשות קנסה את אפריקה מגורים על דיווחים מוטעים שניסו להותיר את המניה במדד ת"א 100 רק חצי שנה קודם לכן, דיווחים שניסו לטשטש את העובדה שברגע הקובע המניה לא עמדה בקריטריון החזקות הציבור להישאר במדד. הסיפור של אפריקה מגורים נסגר לבסוף בקנס של 240 אלף שקל ששולמו לרשות.

 

תגובת עורכי דינו של ג'קי בן זקן, רם כספי, נבות תל-צור וירון ליפשס: "בן זקן הצטער אמנם לשמוע על החלטת הפרקליטות לזמנו לשימוע, אך הוא משוכנע כי לאחר הצגת מלוא טענותיו בשימוע, יתחוור לפרקליטות שכל הפעולות שבוצעו על ידו היו בתום לב, בשקיפות מלאה, ואך ורק לשם קידום ענייניה של חברת מנופים פיננסיים".

 

עו"ד מיכל רוזן-עוזר המייצגת את איתן אלדר מסרה בתגובה: "אנו משוכנעים שלא נעברה כל עבירה ואנו נציג את עמדתנו במהלך השימוע".

 

עו"ד אילן סופר ממשרד גולדפרב זליגמן ושות' המייצג את צביקה קולנברנר מסר: "קיבלנו היום את הזימון לשימוע ואנחנו לומדים אותו".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x