שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

חגיגת השכר נעצרת

החברות הציבוריות מתנגדות לשלם דמי טיפול לאנטרופי בעוד שהמנהלים בהן מושכים מיליוני שקלים

רחלי בינדמן 09:5522.01.13
אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, שיתף אתמול את כלי התקשורת במכתב ששלח לממונה על הגבלים עסקיים, שבו ביקש להכריז על חברת הייעוץ אנטרופי כמונופול. זאת לאחר שאנטרופי דיווחה כי תחל לגבות דמי טיפול גם מהחברות הציבוריות לצד שכר הטרחה השוטף שהיא מקבלת מהגופים המוסדיים המשתמשים בהמלצותיה ביחס להצבעות באסיפות כלליות.

 

פלטו הגדיר את רצונה אנטרופי לגבות תשלום שנע בין 2,000 ל־6,000 שקל בחודש מחברות ציבוריות עבור מתן שירותי ייעוץ בגין חבילות השכר והעסקאות שהן מבקשות לאשר כ"דמי חסות".

 

הטיעון מוצדק, הדרמה מיותרת

התהודה התקשורתית שביקש פלטו לקבל בסוגיה כמו גם הדרמה שבה עטף בקשה לדמי טיפול שעשויים להסתכם ב־72 אלף שקל בשנה לכל היותר, מעלה ריח כבד של צביעות. זאת בזמן שהמנהלים של החברות שאותן מייצג פלטו מושכים מדי שנה שכר בעלות כוללת של עשרות מיליוני שקלים.

 

גל סטאל, מנכ"ל אנטרופי גל סטאל, מנכ"ל אנטרופי צילום: ענר גרין

 

הטיעון של פלטו שלפיו רצונה של אנטרופי לגבות דמי טיפול מהחברות הציבוריות הוא בבחינת "הצעה שלא ניתן לסרב לה" הוא די מדויק. איזו חברה תיקח את הסיכון שאנטרופי לא תמליץ לאשר את העסקה או את חבילת השכר שעל הפרק ולו בטענה כי מדובר בעסקה או בחבילת שכר מורכבת להבנה שבהיעדר המשאבים הכספיים התקשתה אנטרופי לנתח אותה? שאלה זו אף מתחדדת לאחר שתיקונים 16 ו־20 לחוק החברות שהגבירו את כוחם של בעלי מניות המיעוט ביחס להכרעה בעסקאות בעלי עניין ושכר והובילו להתחזקות מעמדה של אנטרופי.

 

בשנתיים האחרונות הפכה אנטרופי למכשול מבחינתן של החברות הציבוריות, תוך שהיא מקשה על אישור חבילות שכר שמנות ועסקאות בעלי עניין תמוהות. לא בכדי יוצאות החברות הציבוריות נגד הגוף הדומיננטי שמנסה להכניס קצת שפיות לחגיגה שאליה הורגלו עד כה.

 

הדרישה לא מופרכת

מנגד, החשש שמנסות החברות הציבוריות לרמוז עליו שלפיו דרישת התשלום של אנטרופי מהחברות גובלת בניגוד עניינים, די מגוחך. לכאורה, אם אנטרופי היתה מציעה לחברות לשלם לה דמי טיפול לפי שיקול דעתן של החברות, היה עלול להיווצר חשש שכל המרבה במחיר יזכה ליחס מיוחד מצדה של אנטרופי. אלא שאנטרופי הבהירה כי כל חברה שתבקש להשתמש בשירותיה תצטרך לבצע את התשלום מראש וללא קשר לזימון אסיפה כזו או אחרת.

 

הדרישה של אנטרופי לתשלום גם מהחברות הציבוריות אינה מופרכת. הן אלו שמבקשות לאשר למנהליהן חבילות שכר מורכבות ומסובכות להבנה הכוללות מנגנוני אופציה מורכבים, ואף מבקשות לאשר להן עסקאות בעלי עניין בעייתיות. אותן חברות הן גם אלו שמעוניינות לקיים דיון עם אנטרופי, כדי שבסוף יזכו להמלצתה. יתרה מכך, גם אם חברה שתסרב לשלם לאנטרופי עלולה להסתכן בהמלצה שלילית דבר אחד בטוח: למשקיעים לא יגרם נזק. לכל היותר ידחה אישור שכר גבוה של מנכל או תיפסל עסקת בעלי עניין שחשודה מעצם קיומה.

 

כדי שעובדי אנטרופי יוכלו לתאר בפני מנהליה את הבעייתיות שהם מוצאים בחבילת השכר או העסקה המבוקשת לא בטוח שדרישה של כמה אלפי שקלים בחודש היא כה מופרכת. כך או אחרת, ספק אם היא רלבנטית לצורך הגדרת חברת הייעוץ כמונופול, בדיוק כשלאחרונה קם לו מתחרה, ובהחלט היא לא צריכה לעורר חשש שאנטרופי תטה את שיקול הדעת שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x