$
משפט

ניצחון לצרכנים: רשות השידור לא תגבה שכר טרחה עבור מכתבי ההתראה

כך הודיעה לביהמ"ש בעקבות תביעה ייצוגית נגדה כי גבתה 15.3 מיליון שקל עבור שכר טרחה בשנתיים האחרונות, בסכומים שלא כדין

זוהר שחר לוי 12:5821.01.13
רשות השידור הודיעה אתמול (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב כי חדלה, החל מה-15.1, מגביית תשלום שכר טרחת עורכי דין עבור מכתבי ההתראה הנשלחים מטעמה כחלק מהליך גביית האגרה. בהודעה, שהוגשה במסגרת תובענה ייצוגית נגד הרשות צוין עוד כי בשנתיים האחרונות היא גבתה 15.3 מיליון שקל מ-108 אלף איש.

מדובר בתביעה ייצוגית שהוגש באוקטובר האחרון לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עוה"ד ניצן גדות ודורון רדעי. התובעת הייצוגית, יהודית טסלר, טענה בתביעה כי רשות השידור גובה ממנה שלא כדין. רשות השידור, נטען, גובה סכומים של 116 שקל עבור משלוח מכתב דרישה מעורך דין, בעוד שלפי חוק היא רשאית לגבות רק 17.4 שקלים בלבד.

 

בניין הנהלת רשות השידור בירושלים בניין הנהלת רשות השידור בירושלים צילום: נועם מושקוביץ'

 

טסלר, כך לפי התביעה, נדרשה לשלם על ידי רשות השידור אגרת הטלוויזיה לשנת 2012. במכתב שנשלח אליה היא נדרשה לשלם 395 שקל כשמתוכם "סכום זה כולל שכר טרחה של 116 שקל", לשון המכתב. לדברי עורכי דינה, תקנות המסים והגבייה קובעות מגבלה לסכומים שניתן להוסיף לחוב וכי רשות השידור איננה רשאית לגבות 116 שקל עבור משלוח מכתב דרישה וכי "מדובר בגבייה ביתר ושלא כדין".

 

עוד בטרם נידונה הבקשה לאישור התביעה כייצוגית, הגישה אתמול רשות השידור "הודעת חדילה", באמצעות עוה"ד מוטי ארד ולירון אמיר-קורן, על פי ההודעה, כחלק ממדיוניותה, החליטה רשות השידור לבחון מחדש את נושא התשלום עבור מכתב ההתראה ובסיומם החליטה לחדול מגבייה זו.

 

"לאור החלטת מדיניות זו", נכתב, "בחרה הרשות שלא להתעמת בשאלה המשפטית של חקירת החיוב האמור ושלא להסתכן בקביעה משפטית בנושא זה ולהודיע על חדילה מהגבייה. בהודעת החדילה דנן אין משום הודאה של רשות השידור באי חוקיות הגבייה של עלות מכתב עורכי הדין לחייבים, אלא החלטה התואמת את שינוי מדיניות הגביה".

 

לפיכך, בהתאם להודעה, החל מה-15 בינואר השנה, לא ישלחו יותר מטעמה של רשות השידור מכתבי התראה ובהם דרישה לתשלום שכר טרחת עורך דין. מדובר במכתבי התראה בטרם נקיטת הליכי הוצאה לפועל.

  

ברשות השידור מבקשים מבית המשפט לקבל את הודעת החדילה ולאשר אותה כפסק דין. השופטת צילה צפת, תדון בבקשה בקרוב.

 

מגישי התביעה הייצוגית, עוה"ד דורון רדעי וניצן גדות, מסרו בתגובה: "הודעתה האחרונה של רשות השידור מהווה למעשה הודאה בצדקת התביעה שהגשנו נגדה. אנחנו מברכים את רשות השידור על יכולתה להודות בטעות ושמחים שיכולנו להביא תועלת גדולה לציבור משלמי האגרה שכעת לא יאלצו לשלם שכר טרחה לעורכי דין מעבר למה שקבוע בחוק. על פי הודעת רשות השידור, מדובר בגבייה של מיליוני שקלים מדי שנה שכעת ייחסכו מהציבור. זוהי הוכחה נוספת לחשיבותה הגדולה של התביעה הייצוגית ככלי להגנת זכויות האזרח הקטן מול הגופים הגדולים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x