$
דעות

שר החינוך חוצה סף

ההיסטוריה מלמדת שחייב להיות ניתוק מוחלט בין שלטון לאקדמיה. שמישהו יספר את זה לכבוד השר

אסף רזין 14:4616.01.13

בשבוע שעבר השלים שר החינוך גדעון סער שורה של מהלכים שנועדו להכשיר מוסדות הוראה והשכלה גבוהה, המזוהים עם הימין הפוליטי בישראל.

 

המועצה להשכלה גבוהה בישראל (מל"ג ישראל, בהבדל ממל"ג יו"ש) בראשותו של שר החינוך מברכת את המהלך הנוגע למוסד באריאל: "לאחר קבלת סקירה מקיפה בנושא, ולנוכח התהליך המקצועי הממושך שהתבצע על ידי ועדת המעקב מטעם מל"ג יו"ש".

 

יש לזכור ששר החינוך, בכח שניתן לו על ידי השילטון הפוליטי, הוא זה שממנה חברים במל"ג ישראל, ושמועצת יש"ע ומשרד הביטחון הם אלה שמגבים, תקציבית ופיקוחית, את מל"ג יו"ש.

 

שר החינוך גדעון סער. האקדמיה חייבת להישאר "שמורה לאומית" שר החינוך גדעון סער. האקדמיה חייבת להישאר "שמורה לאומית" צילום: אלכס קולומויסקי

 

במשך עשרות שנים שבה נבנתה אצלנו מערכת ההשכלה הגבוהה נשמר תמיד עיקרון ההפרדה: ניתוק בין המערכת השילטונית הפוליטית ומערכת ההשכלה הגבוהה. תחת עיקרון זה ותודות ליזמות האקדמית של האוניברסיטאות, זכתה ההשכלה הגבוהה בישראל להישגים מרשימים, בקנה מידה בין-לאומי. היא הייתה למעשה גוף מחבר, מעין גשר, בינינו ובין העולם המדעי והתרבותי המתקדם. היא הכשירה לישראל ולעולם דורות של עובדים מקצועיים ומדענים. אנחנו מעצמת הייטק בזכותה. האוניברסיטאות שימשו בסיס לפיתוח התרבות שלנו.

 

שני סרטים שיצרנו מועמדים כעת לפרס האוסקר. מערכת ההשכלה שלנו הייתה עד כה מעין "שמורה לאומית": השלטון הפוליטי שמר על מרחק זרוע מלהתערב בענייניה, למרות שהוא המממן העיקרי שלה. אנחנו יודעים מההיסטוריה שחייב להיות ניתוק מוחלט בין השלטון הפוליטי והאקדמיה, כדי שהיא תתפקד.

 

העיקרון הזה של הפרדה בין השלטון הפוליטי, נותן התקציב והמפקח, ובין האקדמיה, נפגע לאחרונה על ידי שר החינוך. יש לכך השלכות למעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית. הזירה הזו שהיא לא פחות מאשר ה"חמצן" של האקדמיה בישראל. זוהי הפעם הראשונה שבה מצליחה הממשלה לקשור בין מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, שהייתה בלתי תלויה, והשלטון הישראלי המחזיק בשטחים.

 

וכך, ישראל הצעירה, השואפת לידע, זו שמחברת אותנו לעולם, היא זו שלמעשה נופלת קרבן למהלכי משרד החינוך והממשלה.

 

הכותב הוא פרופסור לכלכלה באוניברסיטת תל אביב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x