$
משפט

אריק קליין, ממציא "מדבקת הפלא", הורשע במירמה בהיקף של מיליונים

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע את קליין בהוצאת כסף מאנשי עסקים במסווה של פעילות עסקית

זוהר שחר לוי 10:4109.01.13
בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (ד') את ממציא מדבקת הפלא אריק קליין כי הוציא במירמה מאנשי עסקים מיליוני שקלים במסווה של פעילות עסקית.

השופט דוד רוזן זיכה את קליין מכמה מהאישומים נגדו וכך גם שותפו, ד"ר עמוס בוחניק, זוכה ממרבית האישומים נגדו והורשע בכמה סעיפי אישום בודדים. "קליין ובוחניק", כתב השופט, "הציגו בפני חלק מהמתלוננים מצג לפיו החברה קשרה קשרים וחתמה חוזים עם חברות בינלאומיות חובקות עולם, בעלות שם ומוניטין. בסיומו של דיון התחוור כי הנאשמים לא חתמו חוזה אחד מוגמר עם חברה כלשהי בארץ או בחו"ל בקשר למוצרים".

 

עוד צוין בהכרעת הדין כי בתחילת הדרך היה בוחניק שבוי בקסמו ובכשרונו של קליין וסבר כי במעשיו יתרום לחברה ולמדינה, אך בהמשך, החל מ-2010 ידע כי מעשיו של קליין אינם כשרים והיה מודע כי ברשות החברות שבשליטתם לא הופקדו כספים.

 

אריק קליין אריק קליין צילום: אוראל כהן

  

כתב האישום נגד קליין ושותפו בוחניק הוגש במאי 2011 וממנו עלה כי השניים ביצעו עבירות מרמה והונאה במסווה של פעילות עסקית בהיקף של למעלה מ-10 מיליון שקל. שני תחקירים שפורסמו במוסף "כלכליסט" ביולי 2010 ובמרץ 2011 חשפו את שיטות ההונאה והמירמה לכאורה בהן נקטו קליין ובוחניק.

 

כתב האישום מתאר באריכות את מצגי השווא לכאורה שהציגו השניים. לטענת הפרקליטות, בין יוני 2009 למרץ 2011 הציגו הנאשמים בפני מספר יזמים מצגים כוזבים, לפיהם החברה משווקת בהצלחה מוצרים טכנולוגיים מתקדמים וחדשניים ברחבי העולם ואף חתמה על הסכמי שיתוף פעולה עם חברות זרות בהיקפים של מיליארדי דולרים אשר הניבו לחברה רווחים עצומים. השניים עשו זאת בין היתר באמצעות מסמכים שזייף קליין, לרבות מסמכים הנחזים להיות מסמכים בנקאיים. על בסיס מצגים אלה, הוצע ליזמים להשקיע סכומים גבוהים, הנאמדים במיליוני שקלים, בפרויקטים ייחודים של החברה.

 

מעוה"ד נתי שמחוני, אסף קליין ויואב סננס, המייצגים את בוחניק, נמסר בתגובה: "אנו נשקוד על לימוד הכרעת הדין הארוכה והמפורטת. אך כבר עתה חשוב להדגיש כי ד"ר עמוס בוחניק זוכה מרוב רובן של העבירות. הדבר מעיד על כך כי התמונה שהונחה לפתחו של בית המשפט, שלפיה ד"ר בוחניק חבר לאריק קליין לסדרת מעשי מרמה – הובררה כלא נכונה בעליל".

x