$
משפט

עתירה נגד גוגל: אל תשלימו מילות גנאי בחיפוש שמות

בעל עסק באינטרנט דורש מגוגל שתפסיק להוסיף לשאילתת החיפוש על שמו ביטויים המהווים לשון הרע כמו "רמאי", "נוכל", "הונאה" ו"פונזי"

יצחק דנון 15:4801.01.13

יצחק (צחי) רוזנטל הראל, איש אינטרנט ובעל עסק באינטרנט, הגיש לביהמ"ש המחוזי בתל אביב עתירה כנגד גוגל כך שתחדל מלהוסיף לשאילתת החיפוש עבור שמו את המילים: "רמאי", "נוכל", "הונאה", "פונזי" וכל ביטוי אחר המהווה לשון הרע או פגיעה בפרטיות. לדבריו, בכל חודש בממוצע ישנם כ־720 חיפושים בגוגל אחר שמו, וכאשר מקישים אותו בשורת החיפוש בגוגל, מנגנון ההשלמה האוטומטית של גוגל מציג את אפשרויות החיפוש: "צחי רוזנטל רמאי", "צחי רוזנטל הונאה" וכיוצ"ב. לטענתו, מנגנון ההשלמה האוטומטית יצר מעגל המזין את עצמו והעצים את הבאזז והתדמית השלילית שלו.

 

צחי רוזנטל צחי רוזנטל

 

רוזנטל מציין כי הוא ניסה להסתייע במקדמי אתרים (SEO) כדי להביא להפסקת הפרסום הפוגעני של מנגנון ההשלמה האוטומטית, אולם ללא הצלחה. לדבריו, פנייתו לגוגל בדרישה להפסקת הפרסום הפוגעני נדחתה, ותגובתם היתה כי מדובר בתוצר של אלגוריתם מחשובי המעבד פרמטרים שונים ומשקף את מטרות החיפוש של הגולשים, ואין להתערב בכך. רוזנטל טוען כי העובדה שמנגנון ההשלמה מבוסס על בינה מלאכותית אינה צריכה לגרוע מזכותו לשם טוב ולפרטיות.

 

רוזנטל סבור שההשלמה האוטומטית של מילות הגנאי במנגנון החיפוש היא תוצר של גורמים המבקשים להסב נזק לו ולפועלו העסקי. בעתירה מצוין כי ביהמ"ש המחוזי במילאנו שבאיטליה קבע בפסק דין שאושר בביהמ"ש לערעורים כי לגוגל יש אחריות לפרסומים המופיעים במנגנון ההשלמה האוטומטית, ושזו חובתה להסיר פרסומים פוגעניים. בנוסף חויבה גוגל לתקן את מנגנון ההשלמה האוטומטית, כך שלא יציע לגולשים מילים פוגעניות כלפי התובע.

 

כמו כן רוזנטל מבקש מביהמ"ש להתיר לו לפצל את סעדיו ולהגיש תביעת פיצויים כנגד גוגל בשלב מאוחר, לאחר שיאמוד את נזקיו ולאחר הפסקת הפרסום הפוגעני. רוזנלט מיוצג על ידי עו"ד גיא אופיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x