$
משפט

כתב אישום הוגש הבוקר נגד ליברמן: "הנחה את איילון להוביל את מינוי השגריר"

בכתב האישום המקורי יוחסה לשר החוץ לשעבר רק אי-מניעת מינויו של בן אריה לשגריר בלטביה. התיקון מגביר את הסיכוי לקלון

משה גורלי 09:0130.12.12

לבית משפט השלום בירושלים הוגש הבוקר כתב אישום נגד שר החוץ לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן. כתב האישום תוקן בעקבות השלמת חקירה במסגרתה הוסף דני איילון כעד תביעה שגרסתו היא שליברמן התערב באופן אקטיבי וביקש ממנו לקדם את מינוי השגריר זאב בן אריה וזאת להבדיל מהגרסה הקודמת שייחסה לליברמן אי גילוי בלבד של פרשת מסירת מסמכי חיקור הדין של השגריר לליברמן.

 

סעיף האישום, מרמה והפרת אמונים, לא השתנה, אבל ההתנהגות המבססת את האישום היא עתה בדרגת חומרה גבוהה יותר. בכתב האישום המקורי יוחס לליברמן רק אי-גילוי של הקשר בינו לבין השגריר זאב בן אריה ואי מניעת מינויו לשגריר בלטביה. עכשיו מיוחסת לליברמן התערבות אקטיבית יותר - הנחיית סגנו דני איילון להוביל את המינוי בוועדת המינויים עליה היה איילון אחראי.

השלמת החקירה שהובילה לתיקון כתב האישום נעשתה בעקבות חשיפת ערוץ 10, לפיו חברי ועדת המינויים לא תושאלו לפני ההחלטה להאשים את ליברמן. לא ברור אם הסיבה היא רשלנות וחוסר מקצוענות מצד המשטרה והפרקליטות או החלטה מודעת שאין צורך בחקירה הזו וניתן להגיש את כתב האישום בלעדיה.

 

ליברמן ונתניהו. חיזוק התיק יסכל את חזרתו של ליברמן לממשלה ולכנסת? ליברמן ונתניהו. חיזוק התיק יסכל את חזרתו של ליברמן לממשלה ולכנסת? צילום: אלכס קולומויסקי

 

אלא שכתב האישום המקורי ספג ביקורת. משפטנים טענו שאי הגילוי אינו מגבש עבירה פלילית אלא מבטא לכל היותר מעידה משמעתית שנמצאת, אם בכלל, בסף התחתון של עבירת הפרת האמונים. גם המינוי ללטביה לא נחשב כקידום וידוע במשרד החוץ כסוג של "ארץ גזירה" שנהוג להגלות אליה את דיפלומטים מתחילים, או יוצאי ברית המועצות לשעבר כבן אריה, שלא ממש מסוגלים להועיל במקומות משמעותיים יותר. הביקורת סדקה את הביטחון העצמי של היועץ והפרקליטות בתיק.

 

בן אריה עבר עבירה פלילית בגינה הורשע בהסדר טיעון. ליברמן מצדו יכול היה להיחלץ מהצרה הזו אילו תמך בגלוי במינוי הזוטר הזה. מאוחר יותר שגה ליברמן שוב כשגרע את איילון מהכנסת הבאה בשעה שהוא עדיין תלוי בו עקב המשגה הראשון.

 

ועכשיו, השגיאות של ליברמן פגשו את הרשלנות והביטחון המתרופף של הפרקליטות והפרשה התנפחה לממדיה הנוכחיים. המשמעות המשפטית של התיקון הוא חיזוק התיק והגברת הסיכוי לקלון ואולי מאסר או בעבודות שירות, שיסכלו את חזרת ליברמן לכנסת ולממשלה הבאה. החומרה שהתווספה להתנהגות עלולה לעלות לו גם בהחלטת בג"ץ להורות לראש הממשלה לפטרו, אם וכאשר יחליט נתניהו למנותו לשר לפני סיום משפטו.

 

עד לפני חודש נראה ליברמן כמי שנחלץ מהתסבוכת המשפטית. תיק חברות הקש נגדו נסגר והאישום בפרשת השגריר נראה מינורי ובעל סיכוי להסתיים במהרה, אפילו לפני הבחירות. כתב האישום המתוקן מגביר את חומרת ההתנהגות, מגביר את סיכוי הקלון ואולי אף המאסר ומגביר את האפשרות להתארכות ההליך המשפטי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x