$
אקדמיה

ראשי האוניברסיטאות פנו לבג"ץ: מבקשים צו ביניים נגד הפיכת המרכז באריאל לאוניברסיטה

אתמול חתם שר הביטחון על צו שמכיר במרכז כאוניברסיטה. ועד ראשי האוניבסיטאות: "הימים הם ימי ערב בחירות, וכל החלטה יכולה להתפרש כמהלך פוליטי"

חן פונדק 13:3425.12.12

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) הגיש לבג"ץ בקשה לצו ביניים נגד ההחלטה להכיר במרכז האוניברסיטאי יו"ש באריאל כאוניברסיטה. ור"ה ביקש מבית המשפט להכריז כי האישור שנתן מפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון להחלטה של המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון (מל"ג יו"ש) להכיר במרכז כאוניברסיטה, אינו בתוקף. שבע אוניברסיטאות חתומות על הבקשה – אוניברסיטת בר-אילן אינה שותפה לה.  

אתמול שלח היועץ המשפטי לממשלה חוות דעת כי ניתן להכיר באריאל כאוניברסיטה, ולאחר מכן חתם שר הביטחון אהוד ברק על הצו שמכיר באריאל כאוניברסיטה.

 

בבקשה של ור"ה נכתב כי "הימים הם ימי ערב בחירות וכל החלטה בעניין רגיש זה בתקופה זו עלולה להתפרש כמהלך פוליטי שאין בינו לבין השיקולים המקצועיים התקציביים והעניינים ולא כלום".

 

לטענת ור"ה, מל"ג יו"ש אינה מוסמכת אלא לשקול שיקולים הנוגעים לאזור שעליו היא מופקדת, ולכן שיקול של הכרה באוניברסיטה שנוגעת לכלל ישראל מהווה חריגה בסמכותה.

 

המרכז באריאל. שר הביטחון חתם על הצו המרכז באריאל. שר הביטחון חתם על הצו צילום: עמית מגל

 

ור"ה חזרו על טיעונם הכלכלי כי המהלך יפגע בכל האוניברסיטאות בישראל, אשר תקציביהן יופחתו לטובת מימון המרכז האוניברסיטאי אריאל. שר האוצר יובל שטייניץ הבטיח תקציב מיוחד להכרה באריאל בגובה 50 מיליון שקל בשנתיים הקרובות, אולם לטענת האוניברסיטאות אין סכום זה מספיק, וגם אוניברסיטת אריאל עצמה טענה כי יש צורך בתקציב של 135 מיליון שקל.

 

בהקשר לחוות דעת היועץ המשפטי לממשלה טענו בוור"ה כי היא אינה מתמודדת עם כלל הסוגיות העולות מן העתירה שהוגשה נגד הפיכת אריאל לאוניברסיטה ועדיין לא נידונה בג"ץ, ואף נמנעת באופן מפורש מלדון בהשלכות הנושא התקציבי.

 

את האוניברסיטאות מייצגים עורכי הדין רחל בן ארי וגילי שפר.

 

מהמרכז באריאל נמסר: "אנו שמחים לראות שכל הנוגעים בדבר לא הוסטו מטיעוני השווא של בעלי אינטרסים זרים. בראש ובראשונה שר החינוך גדעון סער, אשר עמד בלחצים כבדים, והוביל את תהליך ההכרה באוניברסיטת מחקר שמינית. איתו סייעו בדבר שר האוצר יובל שטייניץ, שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, שרת התרבות והספורט לימור לבנת (בתפקידה כשרת החינוך), וכמותם גם היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין ושר הביטחון אהוד ברק, אשר הלכו תוך הבנת האמת ולא שעו להתנגדויות".

 

פרופסור יהודה דנון, נשיא המרכז, הוסיף כי "בסופו של התהליך האקדמי הארוך והמתיש האוניברסיטה באריאל משתלבת בממסד האקדמי הבכיר בישראל. המגמה היא להוסיף נדבך חשוב במחקר הבסיסי והיישומי, להגדיל את מספר הסטודנטים אשר זוכים להשכלה אקדמית במקצועות שחלקם אינם נלמדים במוסדות אחרים, ולאפשר לחלק רחב יותר מצעירי ישראל להשתלב במעגל העשייה והתרומה לכלכלת ישראל, לביטחונה ולהאדרת שם המדינה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x