$
ועידת תחזיות 2013

תחזיות 2013

שטייניץ: "משמעות התוכנית של יחימוביץ' - העלת מסים של 140 מיליארד שקל"

שר האוצר בוועידת תחזיות 2013 של "כלכליסט": "תפקיד הממשלה הוא להגן על הכלכלה ועל מקומות העבודה. בישראל ישנה צמיחה וירידה באבטלה"

מיקי פלד 10:5425.12.12

"התוכנית של יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' משמעותה העלאת מסים של 140 מיליארד שקל", כך אמר היום (ג') שר האוצר, יובל שטייניץ בוועידת תחזיות 2013 של "כלכליסט".

שטייניץ תקף את יחימוביץ', יו"ר התנועה ציפי לבני וראש מפלגת יש עתיד יאיר לפיד, שדיברו לפניו, ואמר כי "לפני כחודש הסתיימה מערכת הבחירות בארה"ב ובכל עימות ובכל הרצאה ודיון הנושאים המרכזיים היו צמיחה ויצירת מקומות עבודה. והנה שמענו פה דיון שלם של שלושה אנשים שמתיימרים להציג עצמם כמועמדים להנהגה הכלכלית של ישראל, ולא שמעתי פעם אחת את המילה צמיחה, ולא שמעתי פעם אחת את המילה גידול בהשקעות, ולא שמעתי פעם אחת את המילה יצירת מקומות עבודה". שטייניץ הוסיף כי "התפקיד של ממשלות בכל העולם הוא קודם כל להגן על הכלכלה ועל מקומות העבודה".

 

שטייניץ בוועידה שטייניץ בוועידה צילום: אוראל כהן

 

בשל הפרעות רבות מהקהל אמר שטייניץ כי "השיטות של יחימוביץ' להשאיר בקהל אנשים שיפריעו לא ישנו. צמיחה אינה באה מעצמה, במיוחד בתקופה שהעולם המפותח חווה צמיחה שלילית, לפני שמדברים איך לחלק את העוגה ומסיתים סקטור אחד בסקטור אחר ומבטיחים 140 מיליארד שקל בהבטחות בחירות, קודם כל מנהיגות אחראית מדברת על אפיית העוגה, וזו השאלה המרכזית בכל העולם".

 


 

שטייניץ הראה כי בישראל ישנה צמיחה בארבע השנים האחרונות, דבר המראה לדבריו על הצלחת המדיניות הכלכלית של הממשלה. "מ-2010, השנה השנייה לממשלת נתניהו הנוכחית, ישראל היא מקום ראשון בצמיחה הכלכלית בכל מדינות העולם המפותח. 5% ב-2010, 4.6% ב-2011 וב-2012 האטה ל-3.3%, וגם זה מקום ראשון בכל 40 מדינות המערב המפותח. לפי התחזיות, רק אם נמשיך את המדיניות שהובילה אותנו בארבע השנים האחרונות, אם נשמור על אחריות כלכלית, אז נצמח גם בשיעור של 3.5% ובנק ישראל אף מדבר על כמעט 4%. רק אם ננהג נכון, לא כמו כמה ממנהיגי המפלגות האחרות, נמשיך לצמוח".

 

שטייניץ הוסיף עוד כי "באירופה האבטלה גדלה לכדי קטסטרופה חברתית וכלכלית, ובישראל האבטלה יורדת. אני מציע לכל בר דעת לנסוע לספרד, אנגליה, צרפת או איטליה, ולראות מה זה כאשר יש 26% אבטלה ושבקרב צעירים שגומרים אוניברסיטה או תיכון מגיעה ל-60%. כמעט בכל אירופה קשה למצוא עבודה. בישראל, במדיניות כלכלית נבונה ונכונה, השגנו ירידה בשיעור האבטלה. איך השגנו את זה? זה בא מעצמו? אנחנו התמקדנו בשמירה על הנתונים המקרו-כלכליים ובעידוד השקעות שגדלו בעשרות אחוזים".

 

שטייניץ התייחס גם לנתוני העוני הגדולים בישראל,  המדינה המערבית עם פערי השכר הגדולים ביותר מלבד ארה"ב, ואמר כי "נכון שהפערים בישראל גדולים מאוד, אבל מ-2010 הפערים בישראל מראים את תחילתה של מגמת ירידה. הפער גבוה מדי ללא ספק אך במגמת צמצום".

 

שר האוצר התייחס גם לקיצוץ התקציבי הצפוי והסביר כי "אנחנו נצטרך לקצץ בתוספת התקציב לשנה הבאה כ-14 מיליארד שקל. זה לא תקציב מוקטן אלא תקציב שיגדל, אבל הוא לא יגדל ב-29 מיליארד שקל אלא ב-15 מיליארד שקל. לדבר הזה אין כמעט קשר לשאלת מצב המשק, שכן גם אם ההכנסות ממסים היו גדולות פתאום ב-100 מיליארד שקל, עדיין היינו צריכים לקצץ בשל מגבלת ההוצאה בתקציב".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x