$
רכב

בטר פלייס מתכננת פיטורים ומכירת 1,500 מכוניות בלבד ב-2013

תקצץ 60% מהמשרות בשני גלי פיטורים. לפי היעד המקורי, בטר פלייס היתה אמורה למכור עשרות אלפי מכוניות רנו פלואנס חשמליות בישראל ובדנמרק. התחזית ל-2015 היא ל-14 אלף לקוחות, שכל אחד מהם ייצר הכנסה של כ-260 דולר בחודש

תומר הדר 19:4815.12.12

תוכנית ההתייעלות של בטר פלייס שתוצג בשבוע הקרוב בפני ההנהלה תכלול קיצוץ של 60% מהמשרות - מ-500 לכ-200 - שיתבצע בשני גלי פיטורים, והשקת מערכות תפעול חדשות וזולות באפריל הקרוב. כך אומרים גורמים בחברה. תוכנית ההתייעלות הוצגה כבר בפני מנכ"ל בטר פלייס העולמית אוון ת'ורנלי ואושרה על ידו.  

התוכנית כוללת שני גלי פיטורים מתוכננים: הראשון ברבעון הראשון של 2013 והשני לקראת הרבעון השני. בנוסף יוחלפו מערכות ההפעלה והבילינג הקיימות במערכות "רזות" שעלות הפעלתן נמוכה מזו של המערכות הקיימות, של אמדוקס וכמה חברות נוספות. היעד המוגדר להפעלת מערכות חדשות אלה הוא אפריל הקרוב.

 

לדברי גורמים בחברה, צמצום הפעילות מול ספקיות מתחום ההייטק, כמו אמדוקס יוצרת בעיה: חלק ניכר מן המכוניות החשמליות שהיו אמורות להימכר על ידי בטר פלייס היו מיועדות להגיע אל חברות שנמצאות בקשרים עסקיים עם בטר פלייס. כעת, לאור צמצום ניכר בפעילות העסקית עשויות חברות אלה לבטל הזמנות.

 

נגזרת נוספת של הצמצום הניכר בפעילות מול ספקיות קיימות של בטר פלייס בקרב חברות ההייטק תביא בצידה לוויתור על עובדים רבים של אותן חברות, המוצבים במתקני בטר פלייס. על פי התוכנית, יושכר חלק ניכר מן המתקנים. לדברי גורמים בחברה, אחד הכיוונים שנבחנו כולל שינויים במסלולי הליסינג והמכירה שמציעה החברה, שיכללו הוזלה מהותית בעלויות.

  

לצד תוכניות הקיצוץ חושפת התכנית גם יעדי מכירה עתידיים של החברה והכנסות עתידיות, מהם עולה כי פעילות המכירה של רנו פלואנס החשמלית בישראל תצומצם באופן ניכר ביחס לתחזיות המקוריות. על פי היעדים המקוריים היתה בטר פלייס אמורה למכור עשרות אלפי מכוניות רנו פלואנס חשמליות בישראל ובדנמרק, אך בפועל היעד העולה מהתוכנית נמוך מהותית וכולל מכירה של עד 1,500 מכוניות רנו חשמליות בשנה הבאה, כולל מכירה של המכוניות השוכנות כעת בנמל אשדוד.

 

אולם התצוגה של בטר פלייס בפי גלילות אולם התצוגה של בטר פלייס בפי גלילות

 

בטר פלייס מחויבת לרנו העולמית למכירה של עשרות אלפי מכוניות רנו פלואנס ZE. רנו, מבחינתה, הקימה פס ייצור נפרד לפלואנס ZE במפעליה שבטורקיה, בו מיוצרת פלואנס ZE המצוידת במנגנון להחלפת סוללה. נושא ההתחייבויות לקבוצת רנו נמצא במשא ומתן, אך ככל הנראה להערכת גורמים המקורבים לחברה יעבור שיווק הרנו החשמלית לידיה של קבוצת קרסו, יבואנית רנו, במהלך שלוש השנים הקרובות. התחזית של בטר פלייס ל-2015 היא ל-14 אלף לקוחות, שכל אחד מהם ייצר הכנסה של כ-260 דולר בחודש.

 

ככלל, מהתוכנית עולה כי עיקר פעילותה של בטר פלייס לא יתמקד בשוק הרכב הישראלי, אלא באירופה ובאוסטרליה - מול יצרני רכב בינלאומיים. כפי שנחשף השבוע ב"כלכליסט", בטר פלייס החלה לאחרונה לשתף פעולה עם יצרנית הרכב האמריקאית קודה, אלא שגם זו הודיעה השבוע על כוונה להתחיל בקרוב בפיטורי עובדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x