שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

תנו לחקלאים לייצר מזון

למרות עליית מחירי התבואות מתעקשת הממשלה לחסל את ענף החקלאות הישראלי ולהגיע לתלות ביבוא

יאיר מנע 08:5330.11.12

אנשים שואלים על נזקי המלחמה האחרונה לחקלאות ולחקלאים. לי, כמנכ"ל חברה שמעבדת עשרות אלפי דונמים של קרקע חקלאית מסביב לגדר של רצועת עזה, נמאס מהשאלות כהאלו. כחקלאי נמאס לי להתלונן בפומבי, להצטייר כבכיין ולהרגיש תמיד במצב של מגננה.

 

חקלאי ישראל הם כיפת הברזל בתחומם. מאז קום המדינה החקלאות היא מעצמה בקנה מידה עולמי. מאז ומתמיד פיתחנו כאן שיטות חדשות, זנים חדשים ואמצעים יוצאי דופן, ויישמנו אגרוטכניקה חדשנית. בישראל שוברים כדבר שבשגרה שיאים חדשים בכל תחומי החקלאות, אם זה בירקות, בגידול בעלי חיים, במטעים ועוד.

 

מי חשב לגדל זיתים במדבר, ועוד במים מליחים? תנובת החלב של פרה ישראלית היא שם דבר בעולם, ופיתוחים במכוני החליבה הישראלים מופצים בעולם כולו. תאגידי ענק חקלאיים בינלאומיים מחזיקים בישראל נציגויות (יותר מאשר בסין ורוסיה, למשל) ורוכשים ידע מחברות ישראליות.

 

חקלאים בעוטף עזה חקלאים בעוטף עזה צילום: אוראל כהן

 

ומה עושה ממשלת ישראל על מנת לחזק, לעודד ולפתח? היא מעלה את מחיר המים, אפילו את מחיר המים המליחים, תוך ניסיון לרשום עוד קצת הכנסה שנתית, ומבטלת תקציבים. תקציב התמיכה של מדינת ישראל בהשקעות בחקלאות בשנת 2013 יעמוד על 0 שקלים.

 

על פי כל המדדים, ייצור המזון בעולם בשנת 2013 צפוי להיות קטן מהצריכה ב-8%, ופער זה רק ילך ויגדל. המחסור במזון כבר מורגש בעולם, האנליסטים מחזקים את הנתון הזה ומחירי התבואות מזנקים בכל הבורסות במאות אחוזים.

 

למרות הצרכים בעולם ולמרות היכולת הישראלית לתת מענה לצרכים אלה, מובילה ממשלת ישראל לחיסולה של החקלאות. במחי יד מחסלת הממשלה את מה שנבנה כאן במשך עשרות שנים.

 

מלעיטים אותנו בדיבורים על "עצמאות כלכלית". מי החליט ועל סמך מה שאנו בשלים לשוק חופשי ולתלות באוכל שיירכש וייובא מחו"ל? כנראה שאלה שהבטיחו גז זול ממצרים ומים זולים מטורקיה, הם גם אלה שידאגו לחלב וירקות מירדן ומאירופה.

 

הכותב הוא מנכ"ל חברת מושבי הנגב
בטל שלח
    לכל התגובות
    x