$
משפט

פשרה: עיריית ת"א תחזיר כסף על חניה

תובע הגיש ייצוגית בטענה שהעירייה קיבלה כספים מנהגים שחנו באזורים שהוגבלו לבעלי תו אזורי, אף שלא היתה אמורה לגבות כספים. הצדדים הגיעו לפשרה

יצחק דנון 15:2828.11.12

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסכם פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד עיריית תל אביב בטענה לגביית כספי אגרת הסדר חניה לאחר שעות החניה בתשלום באזורי חניה מועדפת.

 

התובע, תום סטרוגו מהרצליה, בעלים של משרד עו"ד בת"א, טען כי בחלק ממקומות החניה בעיר המסומנים בצבעי כחול לבן, הגבילה העירייה את החניה בתשלום מהשעה 09:00 ועד השעה 17:00 בלבד, וביתר שעות היממה מותרת החניה רק לבעלי תו חניה אזורי.

 

לדברי התובע, לעתים כאשר אזור החניה המועדפת רק לבעלי תו אזורי מתפרס על פני רחוב ארוך ולנהגים קשה להבחין בתמרור המוצב על פי רוב בקצה הרחוב, הם סבורים בטעות כי החניה מותרת לכל, ומשלמים את האגרה כאשר החניה מותרת רק לתושבי האזור. בעקבות זאת עיריית תל אביב מקבלת כספי אגרת הסדר חניה אף שאין לה זכות לקבלם.

 

לטענת התובע, אסור לעירייה לגבות או לקבל תשלום אגרת הסדר חניה לאחר שעות החניה בתשלום. התובע ביקש מביהמ"ש להורות לעירייה להשיב את הכספים ששולמו לה שלא כדין בחזרה לציבור הנהגים. התובע העריך את סכום ההחזר במהלך השנתיים שהסתיימו במועד הגשת התביעה בסכום של 11 מיליון שקל.

 

תל אביב. הנהגים חשבו שהחניה מותרת לכולם תל אביב. הנהגים חשבו שהחניה מותרת לכולם צילום: צביקה טישלר

 

בהסכם הפשרה שהושג בין הצדדים נקבע כי העירייה תשיב לכל נהג ששילם במשך השנתיים שקדמו לאוקטובר 2010 על חניה במקומות המיועדים לבעלי תו חניה אזורי את כספי האגרה.

 

עוד נקבע בהסכם כי העירייה תקצה בנוסף לתקציביה המיועדים לנושא הבטיחות בדרכים, מיליון שקל לקידום הבטיחות לרוכבי האופנים בעיר ולבני נוער בחטיבות הביניים ובתיכונים. אם ייוותרו כספים נוספים שלא נוצלו, הם ישמשו לתוכניות בגני הילדים ולהפעלת סימולטורים.

 

השופטת שושנה אלמגור ציינה בפסק דינה כי מדובר בהסדר פשרה סביר, הוגן וראוי. לדבריה, ההטבה בסך מיליון שקל מגלמת בקירוב את הסכום שנכנס במרוצת השנתיים לקופת העיריה מתשלומי האגרה, וסכום זה יוקצה להגשמת תכלית ציבורית. השופטת פסקה לעו"ד רוני הראלי, שייצג את התובע, שכר טרחה של 374,400 שקל ולמבקש עצמו פסקה גמול בסך 75 אלף שקל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x