$
דעות

הדירקטורים בנכסים ובנין צריכים להודות למוסדיים

מחיקות הענק של נכסים ובנין ברבעון השלישי מוכיחות כי דרישת המוסדיים להימנע מחלוקת דיבידנד בתום הרבעון השני היתה מוצדקת

לירוי פרי 09:4726.11.12

תוצאות הרבעון השלישי של חברת נכסים ובנין שפורסמו ביום חמישי האחרון מדליקות נורות אזהרה בקרב הגופים המוסדיים. הסיבה לכך פשוטה - הפחתת השווי של פרויקט הפלאזה בלאס וגאס העבירה שוב את החברה שבשליטת נוחי דנקנר לגירעון של 71 מיליון שקל ביתרת העודפים הראויים לחלוקה כדיבידנד.

 

בינתיים, בוחנת נכסים ובנין גיוס נוסף של מזומנים באצמעות הנפקת איגרות חוב, ובקרב הגופים המוסדיים יש שחוששים כי לכשיתאפשר, נתח מן הגיוס ימצא את דרכו כבר ב־2013 במעלה הפירמידה של קבוצת אי.די.בי, המשוועת לדיבידנדים מצד החברות התפעוליות. הן בעלי המניות והן בעלי האג"ח בנכסים ובנין רגישים מאוד לסוגיית הדיבידנד, בעיקר בשל מדיניות הדיבידנדים האגרסיבית שאפיינה את אחת מ"פרות הדיבידנדים" של הקבוצה בשנים האחרונות.

מה דעתך על מניית נכסים ובנין:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לאורך השנה האחרונה הביעו כמה גופים מוסדיים חשש מחלוקת דיבידנד בנכסים ובנין. הגדיל לעשות בית ההשקעות אנליסט כששיגר במאי מכתב לדירקטורים בחברה וכן למנכ"לית סגי איתן, ובו דרש להימנע מחלוקת דיבידנד שתחליש את הפרופיל הפיננסי של החברה.

 

נדנדת העודפים

 

חששם של המוסדיים התבסס על העובדה ששיערוך הנכסים בניו יורק - בנייני HSBC ובארני'ס - במהלך הרבעון הראשון של 2012 (תוספת של 171 מיליון שקל לשווי שני הנכסים יחדיו), סייע לנכסים ובנין להציג בסוף יוני יתרת עודפים חיובית שניתן לחלוקה לבעלי המניות בצורת דיבידנד. אלא שהרחשים השליליים שנשמעו אז כלפי דיבידנד אפשרי תמכו באי־העלאת הנושא לדיון.

 

תוצאות הרבעון השלישי של 2012 הוכיחו כי התנגדותו של אנליסט לחלוקת הדיבידנד היתה מוצדקת, כשנכסים ובנין חתמה את הרבעון עם הפסד כואב של 234 מיליון שקל, שנבע מהפחתות בגין הפרויקטים בלאס וגאס. ממאזן החברה נמחקה יתרת עודפים של 163 מיליון שקל, ובמקומה נרשמה כאמור יתרה שלילית. המשמעות היא שנכסים ובנין לא יכולה לחלק דיבידנד, עד שתעבור ליתרה חיובית.

 

 

מצגת שפרסמה אתמול נכסים ובנין מדגישה באופן אירוני את החששות של המשקיעים מפני שיפור הפרמטרים של החברה בארה"ב כתוצאה ישירה של מגמת השיערוכים החיוביים בניו יורק. המשך מגמת השיערוכים תאפשר לחברה כבר ברבעונים הבאים, לעבור בקלות יתרה ליתרת עודפים חיובית שתפתח מחדש את האופציה לחלוקת דיבידנד.

 

תעלולי חשבונאות

 

אלא שכדי לחלק דיבידנד צריך גם מזומנים. נכסים ובנין נחשבת לחברה תזרימית, אולם היא נושאת על גבה חוב פיננסי סולו בהיקף של 5 מיליארד שקל. אל מול החוב ניצבות יתרות נזילות של כ־1.45 מיליארד שקל שאמורות לשרת את החוב עד סוף 2013.

 

ומה לגבי 2014 והלאה? לפי דיווחי החברה לבורסה, הרי שהמנכ"לית סגי איתן מנסה בימים אלו לפלס את הדרך להנפקה נוספת של אג"ח. אלא שחלק מהמוסדיים כבר מכינים לה דרישות נוקשות כדי לוודא שכספי הגיוס, הלו הם כספי ציבור, לא ינותבו לחלוקת דיבידנד שעלולה לנבוע מצורכי הנזילות של אי.די.בי.

 

מנהל השקעות בכיר בגוף מוסדי אמר אתמול ל"כלכליסט": "לא נשתתף בגיוס ללא התחייבות מפורשת שמלוא הכסף ישמש למיחזור חוב. אנחנו רוצים לראות ירידה במינוף".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x