דעות

הכלכלה הסינית לאן?

הכלכלה היתה ותישאר המפתח ליציבות בסין, ונראה שהנהגה הסינית מכירה בכך היטב ומבינה שפתיחות כלכלית להשקעות זרות בעידן של כלכלה גלובלית היא מחויבת המציאות

עדיאל יואל קיויתי 08:2316.11.12

הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית נפתח אתמול (ה') בבייג'יג בנאום של הנשיא היוצא הו ג'ינטאו בפני אלפיים צירי המפלגה. מדובר באירוע של פעם בעשור, במהלכו מפנה ההנהגה הסינית הישנה, ששלטה בסין בעשור האחרון, את מקומה בעבור ההנהגה החדשה שתשלוט בסין בעשור הקרוב.

 

במדינה בה הכלכלה מוכוונת ומפוקחת בצורה אבסולוטית, שינוי המנהיגות צפוי להשפיע ישירות על הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, ועל העולם כולו, לא פחות מבחירתו של הנשיא אובמה בארה"ב. ההנהגה הסינית היוצאת יכולה לרשום לעצמה הישגים רבים בתחום הכלכלי, הכוללים אחוזי צמיחה דו ספרתיים (עד לשנה הנוכחית), ביצוע רפורמות ופתיחת חלקים נרחבים של הכלכלה הסינית בפני השקעות זרות. 

 

שני הנשיאים הסיניים לשעבר: ג'ינטאו ודזמין שני הנשיאים הסיניים לשעבר: ג'ינטאו ודזמין צילום: איי פי

 

אולם, כלכלת סין, מכוונת היצוא, אינה חסינה מהמשבר הכלכלי העולמי, ובחודשים האחרונים נרשמה האטה בקצב הצמיחה בסין לרמה של 7.4% צמיחה ברבעון השלישי. אתגרים נוספים העומדים בפני ההנהגה החדשה כוללים את המתיחות האחרונה עם יפן סביב פרשת איי דיאויו, מחלוקות דיפלומטיות עם ארה"ב, פערים מעמדיים הולכים וגדלים בחברה הסינית ופרשות שחיתות.

 

לפיכך יש הערכות שונות לגבי דרך התמודדות המשטר החדש עם האתגרים ונשאלת השאלה כיצד תפעל ההנהגה החדשה לשמירת קצב הצמיחה הנוכחי. יש להקשיב היטב לנאום של נשיא היוצא. הו ג'ינטאו התייחס לשינויים הגלובליים והלחצים מבית, ופירט את האג'נדה של ההנהגה הסינית לחמש השנים הקרובות בתקווה להצעיד את המדינה לעתיד כלכלי וחברתי טוב יותר

ולהביא ל"חברה הרמונית".

 

הו ג'ינגטאו קרא למלחמת חורמה בשחיתות הציבורית לצד עידוד רפורמות פוליטיות וחיזוק הדמוקרטיה בסין. בתחום הכלכלי הוא קבע את מטרת העל לעשור הקרוב, שימור מגמת הצמיחה של סין והכפלת התל"ג הסיני וההכנסה לנפש עד 2020. על מנת להשיג מטרה זו על כלכלת סין להמשיך ולצמוח בקצב של לפחות 7% במהלך העשור הקרוב.

 

מנועי הצמיחה של הכלכלה הסינית יהיו מבוססי צריכה מקומית ושיפורים טכנולוגיים, תוך הגדלת ההשקעות במערב סין, והקטנת הפערים בין המזרח המתועש והעשיר למערב החקלאי. במקביל, חיזוק ופיתוח הסקטור הממשלתי, והגדלת פעילות החברות הממשלתיות בכלכלה. הו ג'ינטאו קרא בנוסף להמשך הרפורמות בשווקים הפיננסיים בסין ולהגדלת הסחירות של המטבע המקומי, היואן.

 

הבשורה למשקיעים הזרים בסין יכולה להילמד מדבריו של הנשיא היוצא לגבי הבטחת אפשרויות המשך הייצור בסין עבור מסגרות כלכליות שונות, בצורה הוגנת, תוך שמירה על עיקרון התחרות החופשית. ואכן, הכלכלה הייתה ותישאר המפתח ליציבות בסין, ונראה שהנהגה הסינית מכירה בכך היטב ומבינה שפתיחות כלכלית להשקעות זרות בעידן של כלכלה גלובלית היא מחויבת המציאות.

 

הכותב הוא עו"ד, יועץ למשרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק גבע & לשם ברנדויין היושב בסין

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x