קריירה

יתרונות המגע הנשי: חברות עם מנהלות - מצליחות יותר

מחקר חדש קובע: לחברות המעסיקות מספר גדול יותר של מנהלות יש סיכויי הצלחה גבוהים יותר. הסיבות: התחשבות בזולת ועבודת צוות

סוכנויות הידיעות 15:5514.11.12

מסתבר שלמגע של אישה יש יותר יתרונות מכפי שחשבנו. על פי מחקר חדש שפורסם לאחרונה על ידי החברה למחקר שוקי הון סיכון של דאו ג'ונס בשם "נשים בהגה: האם מנהלות הן הכוח המניע הצלחות סטארט-אפ?", לחברות המעסיקות מספר גדול יותר של מנהלות יש סיכויי הצלחה גבוהים יותר.

המחקר, המתבסס על נתונים מתקופה של 15 שנה, מצא שבחברות המצליחות ביותר היו נשים רבות בדרגות ניהול בכירות.

 

למרבה הצער, יש מעט חברות סטארט-אפ המעסיקות נשים בדרגות ניהול בכירות – מתוך 168 אלף המנהלים שהשתתפו בסקר, פחות מ-7% היו נשים.

 

המחקר אף מצא שסטטיסטית ככל שסטארט-אפים הממומנים באמצעות הון סיכון נמצאים בשלבים מתקדמים יותר, כך גם גדל מספרן של הנשים בדרגות ניהול בכירות. בסטארט-אפים צעירים על פי רוב יש מעט עובדים ובהתאם מעט נשים בדרגות ניהול.

 

מספר גדול יותר של נשים נמצא דווקא בחברות העוסקות במתן שירותים פיננסיים או בשירותי הבריאות, ופחות נשים נמצאות בחברות אנרגיה, תשתיות, ומוצרי תעשייה.

 

מנהלות. הכוח המניע? מנהלות. הכוח המניע? צילום: שאטרסטוק

 

מתחשבות בזולת

 

השאלה המתבקשת היא מדוע הימצאותן של נשים בדרגות ניהול בכירות תורמת להצלחתה של חברה?

 

לינדה מילר, מנכ"ל חברת Deets, חברת טכנולוגיה סלולארית, הגיבה בבלוג שלה על ממצאי המחקר. מילר טוענת שנשים חשובות לחברות סטארט-אפ ותורמות להצלחתם בשל הסיבות הבאות:

 

1. נשים טובות יותר בהתחשבות בזולת. הנשים רגישות יותר לצרכי הזולת, אומרת מילר, מה שמסביר מדוע חלק גדול מהנשים במחקר ממלאות תפקידים ממוקדי חוץ כמו שיווק ומכירות. בתפקידים בכירים יכולות נשים לא רק לעצב את המסרים שהחברה שולחת ללקוחותיה אלא גם לגרום לכך שחברה תציע מוצרים או שירותים העונים על צרכי קהל היעד ולגרום לקהל זה להבין שהוא זקוק למוצר.

 

2. נשים משתפות וחושבות במונחי צוות. משום מה מייסדי סטארט-אפים נוהגים לאמץ תדמית פרובוקטיבית או שובבה – כוכב רוק, ילד פלא, גאון טכנולוגי. אך התנהגות זו יכולה להימאס מהר מאוד על משקיעים ועל מנהלות שאינן רוצות להתעסק עם אנשים בעלי מנטליות של ילדים מתבגרים הזקוקים לליטופי אגו תמידיים, אלא מעדיפות להקיף עצמן באנשים חכמים היכולים להקל על חייהן ולהצעיד את החברה קדימה. נשים יודעות לבחור עובדים בחוכמה, להקים צוות מגובש ונאמן ולטפח כישרון.

 

3. נשים מייצגות תרבות ארגונית בריאה. פעמים רבות חברות שבראשן עומדת אישה הן סובלניות יותר למגוון של דעות וגישות. עם זאת גישה זו אינה ייחודית לנשים – חברות רבות שבראשן עומד גבר מעריכות פלורליזם ארגוני גם כן. מנכ"לים ומנהלים בכירים מעדיפים לכלול נשים בשורות הניהול. ראו לדוגמא את פייסבוק – אף שחברה זו מעסיקה יותר גברים מנשים, מייסדה מארק צוקרברג מעדיף להיוועץ בשתי קולגות – אחותו וסנדרה סנדברג, סמנכ"ל התפעול של החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x