שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דיבידנדים

דיבידנדים: לסקר מבקש לקבוע את כללי המשחק

מנכ"ל חברת החשמל לשעבר פנה לשר עוזי לנדאו בבקשה להקים ועדה ממשלתית לקביעת מדיניות במשק הנפט "ללא לחצים פופוליסטיים"

כתבי כלכליסט 08:3412.11.12

מנכ"ל חברת החשמל הקודם עמוס לסקר, שמונה רק באוגוסט האחרון ליו"ר משותף של חברת חיפושי הגז הקנדית אדירה, שלח לאחרונה מכתב לשר האנרגיה עוזי לנדאו, הרגולטור שלו כשהיה מנכ"ל חברת החשמל, ובו הוא מבקש ממנו להקים לאלתר ועדה חדשה ש"תמליץ על מדיניות הממשלה בנושא משק הנפט". עיון במכתבו של לסקר, שהגיע לידי "כלכליסט", מעלה שלסקר מנמק את חשיבות הקמת הוועדה בכך שהיא "תפעל ללא לחצים פופוליסטיים ואינטרסנטים שונים ותוכל להתייחס לכל הסוגיות, לרבות משטר תמלוגים, מיסוי, היתרי יצוא, עלויות ביטחון" ונושאים אחרים, שברובם ככולם אדירה אנרגיה תשמח "לשתף פעולה". ומדוע נדרשת מדיניות ממשלתית כבר עכשיו? לסקר מסביר ש"אחד הלקחים המרכזיים מדיוני ועדת ששינסקי וצמח הוא זיהוי העיתוי הנכון לקבלת החלטות", זאת כיוון ש"המשק הישראלי עומד בפני פריצת דרך בתחום גילויי הנפט".

 

לסקר לסקר צילום: אוראל כהן
 

על איזו פריצת דרך מדבר לסקר? בימים אלו מקודמים כמה קידוחי נפט לרבות אלו בבעלות חברת שמן, שם מכהן הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי כיו"ר. אדירה אנרגיה שותפה בכמה רישיונות, לרבות "שמואל" ו"יצחק" שפרוסים מול חופי

תל אביב. אחד מיהלומי הכתר של הפורטפוליו האנרגטי של אדירה הוא השותפות (30%) ברישיון "גבריאלה", שאותו הם מחזיקים עם חברת מודיעין שבשליטת נוחי דנקנר. רישיון זה טומן בחובו פוטנציאל הפקת נפט של כ־130 מיליון חביות באיכות שאליה התייחסו בעבר ראשי מודיעין ככזאת ש"בתי זיקוק מתים עליה".

 

בפנייתו ללנדאו לסקר טוען ש"יש חשיבות לאומית לקבוע כללי משחק ברורים ככל המוקדם, ואנו נשמח לשתף פעולה עם ועדה ציבורית כזו כבר כעת".

ליאור גוטמן

 

השיטה של דוידי

ביום ה' האחרון השתתף ישי דוידי בכנס של KPMG סומך חייקין ומשרד עוה"ד נשיץ ברנדס. דוידי, מנהל פימי, קרן הפרייבט אקוויטי הגדולה בישראל, חשף שבשנה האחרונה הרוויחה הקרן ב־7 אקזיטים 165 מיליון דולר על השקעה של 105 מיליון דולר. בין החברות שנמכרו או הונפקו: אוריאן, אלון ארה"ב, מרחב ושניידר. דוידי הביא את סולבר, שנמכרה ב־133 מיליון דולר, כדוגמה לחברה שהניבה רווח נאה לאחר שפימי הזרימה לה 80 מיליון שקל בלבד. "נכנסנו להשקעה בסולבר אחרי שכמה חברות בדקו אותה, נטשו אותה, והחברה היתה לחוצה. לסולבר היה אז חוב של 120 מיליון דולר ויחס חוב ל־EBITDA גבוה. ידענו שיש לחברה פוטנציאל. גילינו מוכנות של העובדים והספקים לחתום על הסכם שליטה חדש. ביום המכירה קפצה המניה ב־120%, מה שאומר שמחירי מניה לא תמיד משקפים את פוטנציאל השווי האמיתי של החברה".

אסף גלעד

 

דוידי דוידי צילום: יונתן בלום

 

דיור מוגן זה לא נדל"ן

לאחר שנה וחצי בתפקיד הודיע אתמול גילי דקל שבחודש מאי הוא יפרוש מתפקידו כמנכ"ל חברת הנדל"ן יורופורט. דקל (55), לשעבר מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים, ימשיך להיות בעל מניות ביורופורט. ההסבר של דקל לפרישה הוא צמצום פעילות החברה בתחום הנדל"ן בארץ ובחו"ל. מקורבים לחברה סיפרו אתמול ל"כלכליסט" כי למרות הצהרות שלו ושל מוטי קירשנבאום, יו"ר ומייסד החברה, במרץ 2011, לא הפכה יורופורוט לשחקנית מהותית בשוק הנדל"ן ונותרה פעילה בעיקר בשוק הדיור המוגן. דקל היה אמור לסייע לחברה לבנות בסיס נדל"ני במזרח אירופה, אולם עם הזמן התקררה התלהבותם של ראשי החברה ובראשם קירשנבאום מהרעיון של הימור על הנדל"ן המניב דווקא השנה. ודקל, שהעריך כי ההבטחה לא תמומש, החליט לעזוב.

שי פאוזנר

 

עיני מחפש דובר

דובר ההסתדרות אייל מלמה הודיע על פרישה מהארגון לאחר שמונה שנים. הוא התחיל דרכו בהסתדרות כסגן הדובר, ועם כניסתו של עופר עיני לתפקיד יו"ר ההסתדרות הוא מונה לדובר. מלמה חבר במעגל המצומצם מאוד שמסביב לעיני והוא צפוי לעזוב רשמית רק בפברואר, אבל כבר בתקופה הקרובה יחל עיני בחיפוש אחר דובר חדש. מלמה הודיע שיעבור לעסוק בייעוץ תקשורתי במגזר הפרטי. כרגע לא נראה שיחבור למשרד קיים אלא יקים משרד משל עצמו, ולא מן הנמנע שימשיך בהתקשרות עם ההסתדרות כיועץ חיצוני.

 

מלמה, ככה עוזבים?

"הגעתי להסתדרות בתקופה שהודעות לעיתונות עוד היו נשלחות בפקס. כל אחד יכול לתאר לעצמו איזו תקופה ארוכה עברתי כאן והגיע הזמן לעבור הלאה".

מיקי פלד

 

עופר עיני עופר עיני צילום: אוראל כהן

 

פריזט שוב פורש

והנה מישהו שכבר פרש וחזר בו ועכשיו פורש שוב. ד"ר שלומי פריזט, מנהל המחלקה הכלכלית ברשות ההגבלים העסקיים, הודיע לדיויד גילה, הממונה על הגבלים עסקיים, על כוונתו לפרוש בזמן הקרוב. לפני שנה בדיוק הודיע פריזט על פרישה ואף מונתה ועדת איתור למציאת מחליפו, אך לבסוף הוא נעתר לבקשת גילה להישאר כדי לסייע בהקמת חטיבת התחרותיות החדשה. בשלב זה טרם מונה מחליף לפריזט ועדיין לא ידוע מה בכוונתו לעשות בהמשך. פריזט עצמו אמר למקורביו כי הוא הולך לנוח. "הודעתי בשנה שעברה שאני בדרך החוצה וביקשו שאשאר עוד שנה לסיים את חטיבת התחרותיות. כעת החטיבה קמה, מונה לה ראש והושגו היעדים המרכזיים. זה עוד לא הושלם, אבל עשייה ציבורית לעולם לא נגמרת. לעולם לא יהיה זמן טוב לעזוב, אני 4.5 שנים בתפקיד וישנה עייפות החומר. אני הולך הביתה כדי להיות עם שני הילדים הקטנים שלי. לא עזבתי בטריקת דלת, פשוט הגיע הזמן".

הדר קנה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x