$
דעות

סנדי הולכת לקלפי

הסמיכות של סנדי לבחירות תספק לאובמה הזדמנות להוכיח שהממשל הפיק את הלקחים מהוריקן קתרינה ונערך כראוי לאסון. אם הנשיא המכהן יציג מראה הפוכה להתנהלות ג'ורג' בוש עם קתרינה, הניצחון יהיה בכיסו

ארז רומס 08:2831.10.12

לעתים רחוקות מזדמן אירוע בעל חשיבות היסטורית בסמיכות גדולה כל כך לאירוע אחר בעל חשיבות דומה: הסופה הטרופית סנדי, שמכה בחוף המזרחי של ארה"ב ימים ספורים לפני הבחירות לנשיאות, הם שני אירועים כאלה. לכאורה אין דבר במשותף בין אסון טבע, לבין אירוע אנושי כל כך כמו בחירות דמוקרטיות, אולם בחינה מעמיקה יותר תגלה שהשניים שלובים זה בזה באופן מלא משמעות.

 

הסופה הביאה להפסקת הקמפיינים של נשיא ארה"ב ברק אובמה ויריבו הרפובליקני מיט רומני, והסיטה את תשומת הלב של הקהל מההבטחות, הנאומים וההתנגחויות המאפיינים כל מערכת בחירות רגע לפני יום הבוחר. הם נימקו את הפסקת הקמפיין ב"רצון לאפשר לכוחות ההצלה לפעול באופן מיטבי", אבל מובן שיש כאן גם רצון להציג חזות אנושית.

 

אובמה מתדרך כתבים לקראת הסופה אובמה מתדרך כתבים לקראת הסופה צילום: אם סי טי

 

אולם אלה רק השלכות קצרות טווח, הניכרות על פני השטח. במישור העמוק יותר יש להביט על האופן שבו הממשל נערך לסופה לפני הגעתה, ולאופן שבו הוא התנהל מרגע שהחלה את דרכה על האדמה.

 

להיערכות המקדימה ולהתנהלות בזמן הסופה - או לפחות לאופן שבו הציבור האמריקאי יתפוס אותן - יש פוטנציאל להכריע את הכף לטובת אובמה או לרעתו בשבוע הבא. החודשים הארוכים שבהם עקבו בדאגה במטה הקמפיין של נשיא ארה"ב אחרי כל דו"ח כלכלי שדיווח על שיפור או החמרה נראים קצת מגוחכים לנוכח השיעור שאמא טבע נותנת לאמריקאים ולממשל.

 

במידה מסוימת ניתן להניח שהמשך הקמפיין יוכתב כמעט באופן מוחלט מהאופן שבו יתמודד הבית הלבן עם המשבר, מה שאומר שזוהי שעת מבחן גדולה בהרבה עבור אובמה מאשר עבור רומני. סוכנות בלומברג אף הגדילה וכינתה את הסופה "האירוע המטאורולוגי בעל ההשפעה הגדולה ביותר על מערכת בחירות בהיסטוריה של ארה"ב".

 

יש להזכיר שאף כי יום הבחירות עצמו מתקיים בשבוע הבא, במדינות רבות מתקיימות הצבעות כבר בימים אלה, זאת בשל מבנה ההצבעה האלקטורלי המדורג של מערכת השלטון האמריקאית. פירושו של דבר שאנשים החווים על גופם את נזקי הסופה - או אלה הדבוקים למסכי הטלוויזיה המציגים את המתרחש בחוף המזרחי - לוקחים את המצב הנפשי הרגיש הזה ישר לקלפי.

 

היערכות הממשל לאסון באה לידי ביטוי הן ברמה המקומית, על ידי כוחות ההצלה והחירום של כל אחת מהמדינות, והן ברמה הפדרלית, במרכזי בקרת האסונות, הצבא והרשויות האחראיות על טיפול הומניטרי. נכון לכתיבת שורות אלה, נראה כי ההיערכות היתה מוצלחת למדי. מושלי מדינות רבים לא חששו לעורר פאניקה, והאיצו בתושבי מדינותיהם לעזוב את בתיהם ולהתפנות לאזורים גבוהים יותר מעל פני הים.

 

היערכות במבחן: פינוי שקט ויעיל

הדבר תקף למדינות כמו ניו ג'רזי, רוד איילנד, קונטיקט וניו יורק. ככל הנראה האופן הישיר שבו פנו המושלים לתושביהם, וההתראה מראש, הביאו לכך שמאות אלפי בני אדם פינו את בתיהם באופן שקט, מבלי שנגרמה בהלה.

 

ביטויים נוספים להיערכות המוצלחת ניתן למצוא בפינוי של עובדים מתחנות כוח ברחבי החוף המזרחי, בהטלת עוצר משעות הערב על התושבים שנשארו בבתיהם, בהשבתת מערכות התחבורה הציבורית ובפינוי צירי הדרכים לרכבי חירום. לדברי ראש עיריית פרובידנס, רוד איילנד, סופת ההוריקן איירין מהשנה שעברה "עזרה לתושבים להתכונן לגרוע מכל, כך שהם מפגינים כיום יותר מוכנות משניתן היה לצפות".

 

אף כי היכו בארה"ב סופות הוריקן רבות מאז 2005, הוריקן קתרינה עדיין צרוב עמוק בזיכרונה של האומה, ומרבית ההשוואות בתגובת הבית הלבן לאסון הנוכחי עוסקות - או ראוי שיעסקו - בסופה ההיא, שהיתה אסון הטבע היקר ביותר בהיסטוריה של ארה"ב: מבחינת היקף הנזקים בנפש וברכוש, ומבחינת האופן שבו הסופה השליכה על דעת הקהל כלפי ג'ורג' בוש הבן, שכיהן באותו הזמן כנשיא.

 

שווים ושווים יותר: פגיעה בשכונות העשירים

רצתה ההיסטוריה, ונוצר ניגוד זועק בין קתרינה לסנדי. ראשית, מוקד הפגיעה העיקרי של קתרינה היה לב לבה של ארה"ב השחורה, הענייה, "השנייה", כפי שהיא מכונה: בניו אורלינס. זאת בעוד שהסופה הנוכחית מכה בעיקר בחוף המזרחי, מרכז הכוח הכלכלי, הפוליטי והדמוגרפי.

 

שנית, כשקתרינה היכתה באזור העני ביותר בארה"ב ישב בבית הלבן אחד הנשיאים שסימלו יותר מכל את שלטונו של האדם הלבן, העשיר והקפיטליסטי ביותר מאז רייגן, בוש הבן. כעת, כשסנדי שוטפת את שכונות העשירים של האי ננטאקט, יושב שם נשיא שהוכנס לשם בעיקר על ידי סוג האנשים שנפגעו בקתרינה.

 

אם יתברר עד הבחירות שאובמה הצליח להגשים את ההבטחה שהכניסה אותו לבית הלבן, ושם את "האמריקאי", את האדם הקטן לפני כל דבר אחר, הוא יזכה באמונו של המצביע. יותר מכל רגע אחר בקדנציה, זו ההזדמנות הגדולה שלו להוכיח מנהיגות בסיטואציה מאוד אמוציונלית.

 

הניסיון מלמד שאובמה מצטיין ברטוריקה, וההיערכות עד כה מלמדת שגם במישור המעשי הצליח הממשל להפיק לקחים מסופות ההוריקן האחרות. במילים אחרות, ומעט ציניות, יש לסנדי פוטנציאל להפוך לדבר הטוב ביותר שקרה לאובמה בארבע שנות כהונתו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x