$
דעות

תקנות דמי הניהול: חברי הכנסת חייבים להתעורר

הח"כים צריכים להבהיר לאוצר שאם לא ינגיש את התקנות לציבור - הן לא יאושרו בוועדת הכספים

רחלי בינדמן 08:1129.10.12
הממונה על הביטוח באוצר פרופ' עודד שריג יניח השבוע את תקנות דמי הניהול המינימליים על שולחן ועדת הכספים של הכנסת. באוצר משוכנעים כי בהינתן פרסום מספיק לנושא בכלי התקשורת וכן באמצעות שיגור מכתבים ללקוחות על ידי בתי ההשקעות, רוב רובם של בעלי החשבונות הקטנים ינצלו את האפשרות החדשה שתינתן להם, ימשכו את כספיהם במהלך 2013 ולא ישלמו את דמי הניהול המינימליים.

 

אם התזה הזו תתברר כנכונה, עולה השאלה הבאה: מדוע לקבוע מלכתחילה דמי ניהול מינימליים? מדוע בעצם שהאוצר לא יאפשר לבעלי חסכונות קטנים למשוך את הכספים ללא קנס, מבלי להעניק צ'ופר לחברות הגמל בדמות דמי ניהול מינימליים? הרי אם כל בעלי החשבונות הקטנים ימשכו את הכסף, מלכתחילה גביית דמי הניהול המינימליים לא תהיה רלבנטית. יתרה מזאת, מדוע בעצם לא לחייב את כל בתי ההשקעות לשחרר את הכספים בחשבונות של עד 5,000 שקל מיוזמתם ולבצע העברה בנקאית לחשבון הבנק של הלקוח?

 

באוצר ממשיכים להתעקש

 

באגף שוק ההון מתקשים לקבל את הרעיון הזה וטוענים כי מדובר במהלכים שלובים. לאור זאת, קשה להתעלם מהתחושה שדמי הניהול המינימליים הם לא יותר מפיצוי שמטרתו להמתיק את הגלולה המרה - בדמות הנמכת תקרת דמי הניהול - שאותה נאלצו בתי ההשקעות לבלוע.

 

עודד שריג עודד שריג צילום: מיכאל קרמר

אלא שהמציאות מורכבת יותר ואם התקנות לא יאושרו, המשמעות תהיה שיישלל גם מתן האפשרות למשוך את הכספים ללא קנס. כיום החוסכים בקופות קטנות של עד 5,000 שקל משלמים דמי ניהול גבוהים של 2%, שגם הם אוכלים חלק לא מבוטל מהתשואה המושגת. בתקנות החדשות בעצם מציע האוצר את האפשרות שלא להמתין לגיל הפרישה - כדי למשוך סכום אפסי מאותן קופות. מה הוא כן מציע? למשוך את הכסף במהלך 2013 ללא קנס. זוהי בשורה טובה וחשובה לציבור החוסכים, שרבים מהם כלל לא מודעים לקיומן של הקופות הללו.

 

אלא שספק אם רוב רובם של בעלי החשבונות שמנהלים מאות עד אלפי שקלים ספורים ייהנו מהצ'ופר שמעניק להם האוצר. בכל הקשור לחיסכון הפנסיוני, הציבור הרחב מגלה חוסר מודעות צרכנית ואף מפחד מלהתעסק עם התחום שנחשב מבחינתו מורכב ומאיים. כך נוצר פער בין הרצוי מבחינת האוצר - שהכספים יימשכו, לבין המצוי - שהכספים יישארו בבתי ההשקעות בדמי ניהול אסטרונומיים.

 

לא לקוות שהחוסכים יפתחו את המכתבים

 

אם חברי הכנסת רוצים להעביר את החוק במתכונתו הנוכחית, עליהם לוודא שהוא יכלול דרכים אפקטיביות ליידע את בעלי החשבונות על זכויותיהם. לא די בלקוות שאותם לקוחות יפתחו ויקראו את המכתב שישלחו אליהם בתי ההשקעות ובו דיווח על האפשרות הזו.

 

יתרה מכך, האוצר לא צריך להגביל בזמן את האפשרות למשוך את הכספים ללא קנס. אחד הפתרונות שהאוצר מציע הוא פלטפורמה אינטרנטית שצפויה לעלות באתרו ביולי הקרוב שבה יוכל הציבור לאתר את קיומן של קופות גמל שבבעלותו. זהו אינו פתרון מספק, כיוון שרוב הציבור לא יהיה מודע לאפשרות הזו ולא יישם אותה. באוצר צריכים למצוא דרך לוודא שבעלי החשבונות הקטנים יממשו את זכותם למשוך את הכספים - אחרת ייצא העוקץ מהרפורמה של שריג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x