$
בארץ

האוצר יעביר מיליארד שקל לרשויות המקומיות לטובת פיתוח ותשתיות

ההסכם מהווה פשרה למחלוקת בנושא אי תשלומי "חלף היטל השבחה" שקיימת מעל לעשור. ראש עיריית מודיעין: "תושבים רבים ירגישו בשנים הקרובות את התקציבים שיושקעו בהשלמת תשתיות ומבני ציבור"

תומר אביטל 17:3221.10.12

הממשלה ממשיכה לפנות את השולחן לפני הבחירות. לפני זמן קצר (א') חתמו משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי על הסכם במסגרתו יועברו לרשויות מיליארד שקל לטובת לפרויקטים של פיתוח ותשתיות. הענקת הכספים תתפרס על פני ארבע שנים. זאת כפשרה למחלוקת בנושא אי תשלומי "חלף היטל השבחה" שקיימת מעל לעשור ונידונה בבית המשפט העליון.

 

חלף היטל השבחה הוא תשלום המועבר לרשות מקומית עבור עסקה שנעשתה במקרקעין בבעלות המדינה ועל ידי המדינה.

 

"ההסכם נחתם לאחר שנים של הליכים משפטיים ומשא ומתן בין המדינה לרשויות המקומיות", נמסר מהאוצר. "ההסכם מסדיר את פרטי הפשרה בין המדינה לרשויות המקומיות בסוגיה שנדונה בבתי המשפט לאורך השנים, ובמסגרתה עלו טענות מצד הרשויות המקומיות על תשלום חסר של חלף היטל השבחה שהועבר לרשויות המקומיות בשנים עברו".

 

שטייניץ. "גם רשויות מקומיות חלשות ייהנו מההסכם" שטייניץ. "גם רשויות מקומיות חלשות ייהנו מההסכם" צילום: עמית שעל

 

לפי ההסכם, מיליארד השקלים ישמשו לפיתוח והקמת מוסדות ציבור. 120 מיליון שקל יוזרמו לרשויות חלשות, מעבר לחלקם היחסי בהתאם לקריטריונים סוציו-אקונומיים. בנוסף הסכימה המדינה כי שיעור תשלומי חלף היטל השבחה יגדל ב-20%. בתמורה הרשויות המקומיות יחתמו על כתב ויתור תביעות כלפי המדינה.

 

"לאחר למעלה מעשור של התדיינות, הגענו להסכם פשרה", מסר שר האוצר יובל שטייניץ שהוסיף כי "עמדנו על כך שגם רשויות מקומיות חלשות ייהנו מההסכם". גורם באוצר הוסיף כי "הסכם העקרונות בעניין נחתם כבר לפני שנה; לא מדובר בכלכלת בחירות".

 

ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות ויו"ר ועדת החלף של השלטון המקומי, חיים ביבס בירך וציין כי "מדובר בהסכם היסטורי המסדיר את היחסים בין השלטון המקומי, משרד האוצר ומינהל מקרקעי ישראל. אין לי ספק כי תושבים רבים ירגישו בשנים הקרובות את התקציבים הרבים שיושקעו בהשלמת תשתיות ומבני ציבור בערי מגוריהם כתוצאה מהסכם זה".

 

בית המשפט העליון צפוי לאשר את ההסכם בימים הקרובים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x