שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

הקרב בין זהבי ושפטל מתחמם: "מי שמוכר בסגנונו הגס צריך להיות נכון לספוג תגובות"

שדרן הרדיו נתן זהבי הגיש כתב הגנה במסגרת תביעת דיבה שמנהל נגדו השדרן יורם שפטל. התביעה הוגשה לאחר שכינה אותו בשידור "אדולף שפטל"

זוהר שחר לוי 16:1016.10.12

הקרב המשפטי בין שני שדרני הרדיו – העיתונאי נתן זהבי ועורך הדין יורם שפטל - מתחמם. השבוע הגיש זהבי את כתב ההגנה שלו במסגרת תביעה דיבה שמנהל נגדו שפטל על כך שכינה אותו בשידור "אדולף שפטל". "זעקת הקוזק הגדול. מי שמוכר בלשון שבה הוא נוקט, בסגנונו הגס ובהתבטאויותיו המעליבות – צריך להיות נכון לספוג תגובות ואפילו בוטות", כתב זהבי לבית המשפט, ודרש לחייב את שפטל בהוצאות משפט משמעותיות ש"יבטאו את מורת הרוח של בית המשפט מהמוסר הכפול של שפטל".

 

הסכסוך המיקרופוני בין השדרנים של רדיו 103FM החל ביוני האחרון. זהבי, מגיש "זהבי עצבני" פתח את תוכניתו תוך שהוא מציין כי הוא חוזר מהשעיה בת יומיים, שבמהלכם החליפו אותו "הקוף ואדולף".

 

השדרן נתן זהבי. פתח את תוכניתו תוך שהוא מציין כי הוא חוזר מהשעיה שבה החליפו אותו "הקוף ואדולף" השדרן נתן זהבי. פתח את תוכניתו תוך שהוא מציין כי הוא חוזר מהשעיה שבה החליפו אותו "הקוף ואדולף" צילום: אופיר יעקובי

 

שפטל לא אהב את מה ששמע וזאת בלשון המעטה. ארבעה ימים לאחר מכן כבר שיגר מכתב לזהבי, באמצעות עו"ד דורון בקרמן, ובו דרישה להתנצל בפניו בשידור וכן לפצות אותו בסכום של כ-137 אלף שקל. "בהכתירך את מרשי בשם 'אדולף' הגדשת הסאה והוצאת לשון רע חמורה מאין דוגמתה על מרשי", נכתב, "תוך שאתה פוגע פגיעה קשה בשמו הטוב ובמוניטין שלו ומבזה אותו". כשזהבי לא הגיב למכתב, פנה שפטל לבית משפט השלום בתל אביב והגיש תביעת דיבה בסך 200 אלף שקל.

 

כעת הגיש זהבי את כתב ההגנה שלו, באמצעות עו"ד מיבי מוזר, ובו מפורטים עשרות מקרים שבהם התבטא שפטל כלפי מאזיניו וכלפי אחרים בגסות. "תביעה זו היא ביטוי לעזות מצח שלא מצאנו דומה בתחום פרסום לשון הרע", כך נכתב, "תביעה זו מבטאת שיא קנטרני וטורדני בידו של תובע שהוא 'אומן' בביטויים בוטים ומעליבים".

 

בין השאר, מפרט כתב ההגנה מקרה שבו אמר שפטל למפגיני דור שלום "הלוואי שתיפול עליך הקטיושה הבאה", והשווה את השלט שנשאו לשלט הנאצי "העבודה משחררת". באחת מתוכניותיו, כך לפי כתב ההגנה, כינה שפטל את גלי צה"ל כ"שמאל קיצוני תומך מחבלים" וציין כי השם הראוי לתחנה הוא "תת"ט – תחנה תומכת טרור". כמה עיתונאים כונו על ידו כ"מחבלים תקשורתיים", אחת כינה כ"כלבה מתועבת" ואחר כ"חיידק, וירוס". אנשי שמאל, טוען זהבי, מכונים על ידי שפטל כ"יודו-קוויזלינגים" הפועלים ב"שירות האויב הנאצי, ג'יהאדי פאשיסטי" ולאחד ממאזיניו אף אמר שהוא "חוגג יחד עם היטלר".

 

"קשה להשתחרר מהרושם כי תובענה זו הוגשה בניסיון 'לסתום את פיו' של זהבי ולדחוק את רגליו מרצועת השידור שעליה מתחרים הצדדים. דומה כי אין שימוש לרעה חמור מזה בהליכי משפט", נכתב בכתב ההגנה. "טענותיו של שפטל הן בגדר מוסר כפול שבו הוא נוקט ביחס לחופש הביטוי. כשהדברים נוגעים לו עצמו רואה עו"ד שפטל 'צל הרים', כהרים, ואילו את 'ההרים' – דבריו הפגומים והחמורים שלו עצמו – הוא מדמה לצל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x