$
משפט

רשות המסים תמליץ: חברות ארנק ישלמו מס נוסף מדי שנה

הוועדה שבחנה את המיסוי על חברות שהקימו שכירים במטרה להתחמק מתשלום מס גיבשה החלטות, ותגיש אותן לשר האוצר

הדר קנה 17:5010.10.12
הוועדה שהוקמה ברשות המסים לצורך בחינת חברות הארנק (חברות פיקטיביות לכאורה שהוקמו על ידי שכירים המרווחים סכומים גבוהים על מנת להתחמק מתשלום מס) קיבלה החלטה למסות את רווחי החברות הללו מדי שנת מס.

 

על פי בכיר ברשות המסים המקורב לוועדה "מדובר בחברות שהוקמו על מנת להתחמק מתשלום מס שולי וביטוח לאומי המגיעים יחד עד ל-48%. באמצעות הקמת החברות עברו לשלם שיעורי מס חברות בשיעור של 25% ונמנעו מחלוקת דיבידנד שעליו היו צריכים לשלם מס נוסף בשיעור של 30%. על מנת להתחמק מתשלום מס זה הם השאירו את הרווחים בתוך החברות, או שהשקיעו אותו ברכישת נכסים ודברים דומים".

 

לדברי הבכיר, "על מנת לתמרץ אותם לחלק את הרווחים החלטנו להציע שתי אלטרנטיבות: הראשונה להכריח אותם לחלק מחצית מהרווחים בכל שנת מס, בעוד בחצי השני הם יכולים לעשות כרצונם (להשקיע או לשמור), והאפשרות השנייה היא לחייב את כלל החברות שהן בעלות אחוז רווחיות גבוה ולא חילקו דיבידנדים משמעותיים בתשלום ריבית בגובה שבין 4% ל- 8%, בגין סכום המס הנובע מהרווחים הבלתי מחולקים של החברות".

 

דורון ארבלי, יו"ר הוועדה דורון ארבלי, יו"ר הוועדה צילום: נמרוד גליקמן

 

הוועדה לבחינת סוגיית חברות הארנק הוקמה בהמלצת ועדת טרכנטנברג לאחר מחאת האוהלים של קיץ 2011. הוועדה מונתה על ידי שר האוצר יובל שטייניץ, ובראשותה עומד מנהל רשות המסים דורון ארבלי. כמו כן נמנים על חבריה פרופ'

יוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, פרידה ישראלי ממינהל הכנסות המדינה, גל הרשקוביץ, הממונה על התקציבים וחברים נוספים מרשות המסים.

 

מעל לשנה אחרי שהוקמה נפגשה היום (ד') הוועדה עם נציגים של לשכת רואי חשבון, לשכת עורכי הדין ולשכת יועצי המס במטרה לקבל את התייחסותם להחלטות כשגיבשה.

 

לאחר מכן תגיש הוועדה את המלצותיה לשר האוצר והן יעברו למסלול חקיקה. בשל הקדמת הבחירות לא ברור אם אכן יאושרו ההמלצות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x