$
אקדמיה

התמ"ת: אין להעלות שכר הלימוד במכללות הטכנולוגיות

השבוע הודיעו המכללות כי יעלו את שכר הלימוד ב-2,000 שקל משום שלא קיבלו תקציב חירום של 40 מיליון שקל

חן פונדק 10:1313.09.12

משרד התמ"ת הבהיר לפורום המכללות הטכנולוגיות כי לא ניתן להעלות את שכר הלימוד ללא אישורו וכי הוא מתנגד להעלאת שכר הלימוד לסטודנטים. לפני יומיים שלחו פורום המכללות הטכנולוגיות למשרד התמ"ת ומשרד האוצר מכתב המיועד לסטודנטים על העלאת שכר לימוד על ידי "אגרת חירום" בסך 2,000 שקל לתלמיד, לאחר שדרישתם לתקציב חירום של 40 מיליון שקל נדחה. ל-22 אלף סטודנטים. שכר הלימוד עומד כיום 6,900 שקל, ויעמוד לאחר ההעלאה על 8,900 שקל - קפיצה של 30%.

 

אתמול פנו ראשי התאחדות הסטודנטים לשר התמ"ת שלום שמחון וביקשו את התערבותו בהחלטת המכללות להעלות את שכר הלימוד. מנהלת המכללות הטכנולוגיות בתמ"ת, לימור ניסן, פנתה אתמול (ד') ליעקב דור, מרכז פורום מנהלי המכללות הטכנולוגיות והודיעה לו כי משרד התמ"ת רואה בחומרה את החלטת פורום המכללות הטכנולוגיות. "מכללה שתגבה שכר לימוד ותשלומים בניגוד לקבוע בחוזר ו/או לא תגיש כתב הצהרה והתחייבות כפי שנדרש, לא תקבל הכרה לשנת הלימודים הקרובה", מבהירה ניסן במכתבה. התמ"ת מבהיר כי החלטת פורום מנהלי המכללות להודיע על העלאת שכר אינה עומדת בקנה אחד עם חוזרי המנכ"ל להמשך הכרה במכללות.

 

המכתב לא נשלח עדיין לסטודנטים עצמם. למעשה המכתב מהווה צעד נוסף במאבק המכללות הטכנולוגיות המתקיים מספר חודשים ומחריף בתקופה האחרונה.

 

שר התמ"ת שלום שמחון שר התמ"ת שלום שמחון

 

לטענת המכללות הטכנולוגיות, נוצרה שחיקה של 35% בתקציב המכללות הטכנולוגיות בשנים האחרונות, כתוצאה מתקצוב נמוך של הממשלה להנדסאים. הפורום דורש מענק חירום בסך 40 מיליון שקל בשביל לפתוח את שנת הלימודים.

 

מנגד עומדת דרישת משרד האוצר לשינוי מודל התקצוב: ממודל תשומות של מספר הנרשמים למודל תפוקות של מספר המסיימים ולקיצוץ של 18% בתקציב הקיים. משרד התמ"ת הגיע לפשרה עם משרד האוצר על ויתור הקיצוץ בתמורה להפעלה של מודל התקצוב החדש כבר החל מהשנה.

 

שמחון, אמר היום כי פעילות המכללות להכשרת הנדסאים הינה בעלת חשיבות רבה למשק ולתעשייה. לדבריו, הדרישה להגדלת תקציב המכללות מוצדקת והוא עצמו הבטיח לטפל בסוגיית התקצוב והתמחור מול משרד האוצר, במסגרת דיוני התקציב של שנת 2013.

 

לפי התמ"ת, הדיונים עדיין לא הסתיימו וחלה התקדמות מסוימת, כאשר תקציב המכללות לא הופחת במסגרת הקיצוץ מאוגוסט האחרון.

 

בתגובה מסר פורום המכללות הטכנולוגיות: "הפורום החליט להעמיד בראש סדר העדיפויות את פתיחת שנת הלימודים תשע"ג, זאת כתוצאה לדרישה ההולכת וגוברת להנדסאים ע"י התעשייה, המסחר והמפעלים הביטחוניים כפי ששנים רבות לא הייתה בענף מחד ועל מנת לאפשר לציבור הסטודנטים הוותיקים והחדשים את ההזדמנות ללימודים מאידך. כל בקשתנו ממשרד התמ"ת וממשרד האוצר נדחו על הסף כולל בקשתנו האחרונה למענק חירום של 40 מיליון שקל שכלל לא זכתה להתייחסות ציבור הסטודנטים לתואר הנדסאי מהווים כ-11% מכלל הסטודנטים בישראל , ו"זוכים" רק ל -0.8% מסך התקציב של ההשכלה הגבוהה.

 

"פורום מנהלי המכללות מודע לכך שהחלטה כואבת זו של גבייה עתידית של אגרת החירום בסך 2000 שקל הינה בלית ברירה ומתוך מחויבות אמיתית של המכללות הטכנולוגיות להשכלתם והכשרתם של הסטודנטים הלומדים לתואר הנדסאי".

 

 

אנחנו פועלים מתוך אחריות ציבורית ולאומית לעתיד ההשכלה הטכנולוגית להנדסאים בישראל שנמצא במצב חירום. מזה עשרות שנים משרד התמ"ת לא פעל להעלות את התקציב לטובת המכללות הטכנולוגיות והוא נשחק ב -35%. לאור מצב זה, אין באפשרותנו לספק לסטודנטים שלנו את רמת הלימודים הראויה להם על מנת שיוכלו להיות מוכשרים בהתאם לצרכים הנדרשים ע"י התעשייה הישראלית שכבר היום סובלת ממחסור הולך וגדל של אלפי הנדסאים בשנה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x