$
הוועידה הכלכלית המרכזית 2012

משה ליאון: "אנחנו מגדלים דור של עבדים שמשועבדים למשכנתא"

ליאון, שותף מנהל בליאון אורליצקי ושות', אמר בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט": "הקריטריונים בתחום הדיור הם יותר לכיוון החרדים. צריך לשנות אותם - ובעקבות כך מחירי הדירות יירדו"

הדר קנה 11:5711.09.12

"יש הרבה אפשרויות למנועי צמיחה למשק. אלה פירות על עץ שאף אחד לא קוטף אותם. זה חזון שיכול להתגשם אבל להם יותר קל לעלות את המסים", כך אמר היום (ג') רו"ח משה ליאון שותף מנהל בליאון אורליצקי ושות', בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט" המתקיימת היום במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בת"א

   

"מדינות העולם לא יבואו לעזרתנו. בעיה כלכלית היא אקוטית כמו בעיה ביטחונית ובישראל אנחנו לא יכולים להרשות לעצמניו לחיות עם גירעון בתקציב.

 

משה ליאון בוועידה הכלכלית המרכזית משה ליאון בוועידה הכלכלית המרכזית צילום: נמרוד גליקמן

 

"הרבעון האחרון של 2012 כבר בפתח ויש להתחיל בדחיפות בתהליך אישור התקציב. כדי לעשות שינוי אמיתי לא משנה מה התקציב, אלא משנה תוכנית העבודה של כל משרד ומשרד ממשלתי. 

 

"דווקא בשנה של האטה ואולי מדובר במיתון אפשר להביא את השינוי גם מבלי להעביר מילארדים מסעיף זה או אחר. אזרחי המדינה לא מצפים שהמדינה תפתור את בעיותיהם אלא תשפר את חייהם. מה אנחנו רוצים בסך הכל? לחיות בבית משלנו עם חינוך טוב, מערכת בריאות טובה ושירות יעיל במשרדי הממשלה ואת זה אפשר לעשות גם בלי תקציב.

 

"דווקא השנה זו הזדמנות לחשוב מחוץ לקופסה. הדוגמה הטובה ביותר היא מה שעשה השר משה כחלון בשנים האחרונות בלי שום תקציב. הוא שינה את סדר העידפויות וכל אחד מאיתנו מרגיש בכיס את מה שעשה.

 


 

נתחיל במערכת הבריאות שהיא אחת החשובות בחיינו. הפתרון למחלה הכרונית של מערכת הבריאות הוא להפריד בין המדינה למערכת הבריאות - אין הגיון שפקיד ממשלה ינהל בית חולים. כך אמר ביבי ב-2004 לאחר שקיבל את מסקנות הוועדה שברשותי. וזה נכון גם היום.

  

"כולם מדברים על עליית מחירי הדיור והם ממשיכים לעלות. בחודש אוגוסט פורסם נתון שיא בליקחת משכנתאות. יש הרבה אינטרסנטים שמרווחים מהמצב הזה, הבנקים, בעלי הקרקרעות וגם המדינה. התוצאה היא נזק גדול לטווח ארוך. אנחנו מגדלים דור של עבדים – שמשועבדים למשכנתא שלא יוכלו לעזור לילדיהם לקנות דירות.

 

"צריכים שני פתרונות: ועדת מנכ"לים של כל המשרדים הממשלתיים כדי להגדיל את היצע הדירות. בנוסף,  

הסרת חסמים. בנוסף, שינוי קרטוריונים של דיור. היום הקרטריונים הם יותר לכיוון החרדים וצריך לשנות אותם. ובעקבות כך מחריי הדירות ירדו".

 

בנושא מנועי צמיחה בתקציב אמר ליאון: "יש שני מנועי צמיחה: גז טבעי, שכל מה שאנחנו יודעים שיש ויכוח בין הרגולטור לארגוני הסיבבה. על פי דו"ח צמח יש עיכוב בקידוח לווייתן הוא הפסד של 2 מיליארד שקל בשנה. צריך לגייס מימון באופן דחוף על ידיד הבנקים.

 

"נושא נוסף הוא התיירות. מספר התיירים עלה באופן משמעותי. את 2012 נסיים עם 3.4 מיליון תיירים שהכיוון הוא ל-5 מיליון וזה אפשרי. כל מה שצריך זה לבנות בתי מלון - היום לוקח 9 שנים להקים מלון - צריך לשחרר קרקעות וזה מנוע צמיחה עם הרבה עבודה", סיכם ליאון.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x