שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הוועידה הכלכלית המרכזית 2012

יחימוביץ': "המשבר הכלכלי הולך להיות חמור מזה של 2008"

יו"ר מפלגת העבודה בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט": "מה עושה בעל קיוסק כשהקיוסק מפסיד? משקיע את כל כספו הפרטי, בסוף מעקלים לו את הבית. אבל מה עושה נוחי דנקנר כשהקיוסק שלו מפסיד? מכריח את הציבור לשלם עליו".

רותי לוי 11:0211.09.12

"בסוציאל דמוקרטיה יש שוק חופשי משגשג עם תגמול על כישרון ויזמות. בשוק הזה ההון הוא מבורך כי הוא מייצר צמיחה ומקומות עבודה, אבל מצד שני באותו משקל ניצבת המדינה. אנחנו חווים היום הפרה קשה בין המדינה לבין השוק החופשי, שמאיימת עלינו" כך אמרה הבוקר יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט",


 

לדבריה, "המשבר הכלכלי הולך להיות חמור מזה של 2008. אין ברירה אלא ללכת לבחירות כאן ועכשיו ולאפשר לציבור לומר את דברו בסוגיה האידיאולוגית, הכלכלית, החברתית".

 

עוד אמרה יחימוביץ', "הפרת האיזון בין המדינה לשוק החופשי מחייבת יציאה מהקונבנציות. מאותן קונבנציות וקלישאות שאנחנו חיים לאורן כבר כמה שנים אבל ביתר שאת בשנות ה-2000, מאז טביעות אצבעותיו הגסות של נתניהו על כלכלת ישראל, על הגדלת הפערים. כלכלה שבה לוקחים את כספיהם של אנשים עובדים והופכים אותם לאבק ברוח של עסקאות מינוף. הכלכלה שהתפתחה פה לא תרמה למדינה, המדינה הייתה חלשה, לא הייתה יותר מידי רגולציה".

 

שלי יחימוביץ' שלי יחימוביץ' צילום: תומי הרפז

 

יחימוביץ' הוסיפה, "לימדו אותנו שהמדינה היא הבעיה, המדינה היא לא הבעיה, היא הפתרון. איפה מצא ראש הממשלה בנימין נתניהו את הפתרונות שלו? האם הוא הולך לפקח על שכר בכירים פרוע? לא, האם להשיק מס ריאלי על הרווחים הכלואים? לא, נתניהו רוצה לייצר מסלול פיטורים מהיר לעובדים סוציאלים, למורים, לשוטרים. המדינה היא לא הבעיה אבל המדינה שותקת. היא שותקת בפיטורים ההמוניים, בהתפרעות של שוק ההון, בחלוקת האשראי הבנקאי, אני רוצה לחזק את דנקנר שמנסה לא לבצע תספורות, אבל תארו לעצמכם שהחוב שלו 630 מיליון שקל היה ניתן ל-630 בעלי עסקים קטנים? גם הבנקים היו מרוויחים".

 

"תשובה, מימן, לבייב, דנקנר, הסקטור הפרטי שאמור היה להושיענו, אנחנו עדים למשבר שבו האמונה הקדושה בסקטור הפרטי חייבת להתערער. חברה ציבורית שכולנו ללא יוצא מן הכלל מושקעים בה – אותה חברה ציבורית שבשליטתו של נוחי דנקנר רוכשת ובולעת אל קירבה חברה פרטית – גנדן תיירות. מה עושה בעל קיוסק שהקיוסק מפסיד? משקיע את כל כספו הפרטי, מעקלים לו את הבית. מה עושה נוחי דנקנר כשהקיוסק שלו מפסיד? מכריח את הציבור לשלם עליו. אם הייתה רגולציה העסקה של גנדן השקעות אי.די.בי לא הייתה מתקיימת לעולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x