$
הוועידה הכלכלית המרכזית 2012

גבי אשכנזי: "אני ממליץ להסתכל על תקציב הביטחון כהשקעה"

הרמטכ"ל לשעבר ויו"ר חברת שמן אמר בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט", כי הוא מעריך שסדר היום המדיני במזרח התיכון נעלם. "העלמותו של אסד מתי שתקרה יכולה להשפיע גם עלינו. איראן תאבד את בת הברית המדינית היחידה שלה, חיזבאללה יהיה יותר מרוסן. גם אם תבוא ממשלה איסלאמית רדיקלית לא יהיה לה קשר זהה לזה שיש לאסד עם איראן"

ליאור גוטמן 10:5511.09.12
"קמתי הבוקר קראתי עיתונים ושמעתי שב2007 צהל תקף איזה כור סורי. לא יודע על מה אתם מדברים אבל אני כן יודע שלא צריך לדבר על הכל. אתגרי הביטחון מורכבים מכל מני דברים שמשפיעים עלינו - המזה"ת עובר שינויים דרמטים והמאבקים שרואים בשכונה שלנו ובמדינות שגובלות אתנו זה משהו אחר. זה מאבק על הדברים הכי בסיסיים באופי משטר, שליטה של מיעוט על רוב. זה לא רק במצרים ולא רק בסוריה וקיים קושי להעריך וצניעות ביכולת להסביר", כך אמר היום  (ג') רב אלוף (מיל.) גבי אשכנזי יו"ר חברת שמן, בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט" במלון דיוויד אינטרקונטיננטל  בתל אביב.

 

אשכנזי הזכיר שלפני כשנה וחצי ביקר בישראל עומר סולימאן, האיש הששני הכי חזק אחרי מובארק. שאלו אותו מי יזכה והוא ענש שיש שני תרחישים - או שמובארק יזכה או בנו. שאלו אותו כיצד הוא יכול לנבא ועל זה ענה סולימאן שבמצרים לא משנה מי מצביע, משנה מי סופר את הקולות. "האביב הערבי לא הסתיים ואף אחד לא מחוסן. הצרוף של מהפכת התקשרות, דור של צעירים שלא מוכן לקבל את המציאות ושינויים כלכלים ישנו את המציאות. השלכה על ישראל ברורה ואי הוודאות תגדל", אמר.

 


 

להערכתו, סדר היום המדיני במזרח התיכון - אם היה - נעלם. "היעלמותו של אסד מתי שתקרה יכולה להשפיע גם עלינו. איראן תאבד את בת הברית המדינית היחידה שלה, חיזבאללה יהיה יותר מרוסן. גם אם תבוא ממשלה איסלאמית רדיקלית לא יהיה לה קשר זהה לזה שיש לאסד עם איראן".

 

רעיון שתי המדינות חי וקיים

 

בהתייחסו לאיראן אומר אשכנזי שהוא ממליץ להסתכל על תקציב הביטחון כהשקעה. "אני ממליץ לשמר את הסכמי השלום עם מצרים וירדן וגם שם רואים את זה ככה. צריך לעשות כל מאמץ להגיע לפתרון עם הפלסטינים גם אם למישהו יש בעיה עם הפרטנר. חייבים למסד את רעיון השתי מדינות - זה חיוני למדינה ואחרי 64 שנים אנחנו חזקים מספקי כדי לקבוע את הגבולות שלנו. בעניין בנות הברית חייבים לשמר את היחסים עם ארה"ב כי זה צורך בטחוני".  

 

גבי אשכנזי בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט" גבי אשכנזי בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט" צילום: נמרוד גליקמן

 

בהתייחסו לתמיכה מארה"ב הזכיר אשכנזי שישראל מקבל מהם יותר מ-2 מיליארד דולר בשנה. "אני חדש במילייה הכלכלי אבל אני בעולם האנרגיה כיו"ר שמן (לה רישיון חיפוש נפט מול פלמחים - ל"ג). זה בסדר שהמדינה עשתה את ששינסקי וזה בסדר אבל המדינה צריכה להניח גם את התשתית. ההבדל בייצור חשמל על ידי דלק ומוצריו ביחס לגז הוא מיליארד שקל בחודש. הסיבה שנקבל גז מחברת החשמל לא קשורה. לממשלה. אם נובל אנרג'י לא הייתה פועלת לא היה פה גז. המדינה לא עושה כלום".

 

חובת גיוס חדשה לכולם

 

אשכנזי לא התחמק מהעיסוק בחובת הגיוס לכלל אזרחי המדינה, ונתן פתרון חדש לדילמה את מי לגייס לצה"ל ומתי. "תראו את כיתות בית הספר היסודי היום תבינו מה יהיה מבנה המדינה עוד כמה שנים. המדינה צריכה לעבור מחובת שירות לשירות חובה. מי שלא יכול לשרת שילך לשירות אזרחי – מכבי אש, משטרה, מגן דוד אדום - מה שיחליטו. קשה לשכנע בחור ערבי מטייבה שהוא יכול להיות אח בבית חולים אבל הוא לא יכול להיות פרמדיק", אמר הרמטכ"ל לשעבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x